توتال رهبر کنسرسیوم توسعه فاز 11 پارس جنوبی

بازگشت خارجی‌ها به صنعت نفت و گاز

فعالیت اولین شرکت‌های خارجی در قالب IPC

18 آبان 1395 ساعت 14:15

موافقت‌نامه اصولی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی به رهبری توتال امضاء شد. مذاکرات بر سر توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی از حدود ۱۶ سال پیش آغاز شده بود، با این حال کار توسعه این فاز، هر بار به دلایلی به تعویق می‌افتاد.


موافقت‌نامه اصولی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی به رهبری توتال امضاء شد. مذاکرات بر سر توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی از حدود ۱۶ سال پیش آغاز شده بود، با این حال کار توسعه این فاز، هر بار به دلایلی به تعویق می‌افتاد.
به گزارش نکونیوز، با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، تعدادی از نمایندگان مجلس، ‌استفان میشل مدیربخش خاورمیانه توتال‌، حمید ‌اکبری مدیرعامل پتروپارس، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت و ژو ژان پینگ مدیر بخش خاورمیانه شرکت CNPC موافقت‌نامه اصلی یا رئوس قراردادی (HOA) توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به امضا رسید.
هزینه این طرح توسعه ۴.۸ میلیارد دلار عنوان شده است و تجهیزات تقویت فشار نیز در قالب آن، در بخش دریایی نصب خواهد شد.
طول قرارداد نیز ۲۰ سال عنوان شده است که کنسرسیوم پیمانکار در تمام مراحل از سرمایه‌گذاری تا بهره‌برداری و تولید، حضور خواهد داشت. این امر نشان می‌دهد که این موافقت‌نامه در قالب قراردادهای جدید IPC امضا شده است.
غلامرضا منوچهری معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت پس از امضای این قرارداد گفت، شرکت توتال به عنوان رهبر کنسرسیوم توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی کار خواهد کرد. سهم توتال ۵۰.۱ درصد، سهم CNPCI چین ۳۰ درصد و سهم شرکت پتروپارس ۱۹.۹ درصد است.
گرچه هنوز قرارداد نهایی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا نشده اما امضای این موافقت‌نامه اصولی نشان می‌دهد که وزارت نفت اولین گام را در مرحله اجرایی قراردادهای IPC محکم برداشته است. تصور بسیاری از کارشناسان بر این بود که اولین قرارداد در قالب IPC برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی امضا خواهد شد. اما مثل این که قرعه به نام فاز ۱۱ پارس جنوبی افتاده است.
برخلاف فاز ۱۱ پارس جنوبی، برخی از شرکت‌های داخلی درخواست دارند که رهبری کنسرسیوم توسعه‌دهنده میدان نفتی آزادگان جنوبی را در دست داشته باشند. چنین چیزی در مورد فاز ۱۱ پارس جنوبی مطرح نشده بود و شاید به همین دلیل وزارت نفت ابتدا قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی را در دستور کار قرار داد.
وزارت نفت اعلام کرده که برای توسعه آزادگان جنوبی مناقصه برگزار خواهد کرد اما برای توسعه فاز ۱۱ جنوبی، چنین چیزی اعلام نشده بود.
بر اساس مطالعات انجام گرفته، هم اکنون حجم ذخایر میعانات گازی درجای فاز ۱۱ پارس جنوبی حدود ۸۳۴ میلیون بشکه و حجم ذخایر گاز آن حدود ۵۶۹ میلیارد فوت مکعب گاز تخمین زده می‌شود.
منوچهری در مورد موافقت‌نامه اصولی توسعه فاز ۱۱ گفته است: «شرکت توتال به عنوان رهبر کنسرسیوم توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است و بر اساس توافقی که با این شرکت انجام گرفته، قرار شده حجم تولید گاز و میعانات گازی بر اساس یک دوره ۲۰ ساله بهره‌برداری تحویل شرکت ملی نفت ایران شود؛ به عبارت دیگر توتال معتقد است که در یک دوره ۲۰ ساله امکان تولید روزانه ۱.۸ میلیارد فوت مکعب گاز را می‌تواند محقق کند».

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews


کد مطلب: 76243

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcbf5bz.rhb0apiuur.html

نکونیوز
  http://neconews.com