ورود قراردادهای جدید نفتی به فاز اجرایی

IPC و اولویت‌های شرکت ملی نفت

29 شهريور 1395 ساعت 14:05

رفته رفته با ابلاغ قراردادهای IPC توسط رئیس مجلس، برنامه‌های شرکت ملی نفت برای جذب سرمایه خارجی نیز مشخص‌تر می‌شود. اکنون می‌توان با دقت بیشتری به این موضوع پرداخت که اولویت شرکت ملی نفت برای دوره پیش رو چیست؟


رفته رفته با ابلاغ قراردادهای IPC توسط رئیس مجلس، برنامه‌های شرکت ملی نفت برای جذب سرمایه خارجی نیز مشخص‌تر می‌شود. اکنون می‌توان با دقت بیشتری به این موضوع پرداخت که اولویت شرکت ملی نفت برای دوره پیش رو چیست؟
به گزارش نکونیوز، قراردادهای IPC آخرین مرحله قانون‌گذاری خود را نیز طی کرده و احتمالاً از چند هفته دیگر رسماً وارد فاز اجرایی خواهد شد. در فاز اجرایی برای توسعه میادین نفتی کشور در قالب قراردادهای جدید نفتی مناقصه برگزار خواهد شد یا این که بدون برگزاری مناقصه، توسعه برخی از میادین مشترک به شرکت‌های خارجی واگذار خواهد شد.
نگاهی به اظهارات علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت نشان می‌دهد که در دوره پیش رو، میادین غرب کارون، افزایش ضریب بازیافت نفت و توسعه میادین مشترک دریایی، اولویت‌های شرکت ملی نفت هستند.
کاردر افزایش ضریب بازیافت نفت را بزرگ‌ترین چالش فناورانه پیش روی شرکت ملی نفت می‌داند. وی در این باره می‌گوید «در بسیاری از مخازن قدیمی مانند گچساران، می‌توان با بهره‌مندی از فناوری‌های نوین ازدیاد برداشت به ظرفیت تولیدی فراتر از ظرفیت فعلی دست یافت.» بنابراین، باید منتظر بود تا در قالب IPC پروژه‌های ازدیاد برداشت از چند میدان قدیمی به شرکت‌های خارجی واگذار شود.
کاردر همچنین گفته است که شرکت ملی نفت قصد دارد ظرفیت تولید نفت در کشور به بیش از پنج میلیون بشکه در روز برساند. به گفته کاردر، از این میان ۱ میلیون بشکه در روز از محل توسعه میادین غرب کارون تأمین خواهد شد. اغلب میادین غرب کارون با عراق مشترک هستند. از اظهارات کاردر مشخص است که توسعه این میادین نیز جزء اولویت‌ها در قراردادهای IPC خواهد بود.
به نظر می‌رسد میدان آزادگان جنوبی یکی از اولین میادین باشد، که مناقصه آن در چارچوب قراردادهای IPC برگزار خواهد شد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت همچنین امروز گفته است که «اگرچه قیمت تمام شده تولید در دریا بیش از خشکی است، اما توسعه میدان‎های مشترک با هر شرایطی اولویت دارد و تاخیر در آن جایز نیست». بنابر این اظهارات توسعه میادین مشترک دریایی نیز برای شرکت ملی نفت بسیار حائز اهمیت است.
مدت‌هاست که هندی‌ها در حال مذاکره برای توسعه میدان گازی فرزاد ب هستند و بعید نیست که این پروژه نیز جزء اولین قراردادهای منعقده در قالب IPC باشد.
به هر ترتیب کاردر پیش از این گفته بود که اولین مناقصه در چارچوب قراردادهای جدید نفتی اواخر مهرماه برگزار خواهد شد. شرکت ملی نفت در پی آن است که تا پایان سال جاری، ۱۰ میلیارد دلار سرمایه در قالب قراردادهای IPC جذب کند.


کد مطلب: 73634

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcc0eqm.2bq118laa2.html

نکونیوز
  http://neconews.com