بررسی پیشنهادهای زنگنه در دولت

22 ارديبهشت 1397 ساعت 17:02

وزیر امور خارجه در جلسه ستاد اقتصادی دولت گزارشی از مذاکرات کارشناسی با اروپا ارائه کرد و پیشنهادهای وزیر نفت و رییس کل بانک مرکزی درباره تحقق عملی تعهدات نیز بررسی شد.


وزیر امور خارجه در جلسه ستاد اقتصادی دولت گزارشی از مذاکرات کارشناسی با اروپا ارائه کرد و پیشنهادهای وزیر نفت و رییس کل بانک مرکزی درباره تحقق عملی تعهدات نیز بررسی شد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در جلسه روز شنبه ستاد اقتصادی دولت که به ریاست رییس جمهوری و با شرکت مسوولان اقتصادی دولت تشکیل شد، پیگیری اجرای سیاست های اقتصادی دولت در پی تحولات اخیر در برجام مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت.
در این جلسه، وزارت امور خارجه گزارشی از روند مذاکرات کارشناسی با کشورهای اروپایی در جهت اجرای تعهدات طرف مقابل در برجام ارائه کرد و پیشنهادهای وزارت نفت، بانک مرکزی و دیگر دستگاه های اقتصادی درباره موارد اقدام لازم جهت تحقق عملی این تعهدات، مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.
روحانی با تاکید بر ضرورت تحقق منافع اقتصادی ایران از توافق برجام برای ادامه همکاری، از وزارت خارجه خواست که با اعزام فوری هیات های مذاکراتی، گفت وگوهای مستقیم با چین، روسیه و کشورهای اروپایی در مورد الزامات تداوم برجام و تضمین های اجرایی ضروری برای عادی سازی و گسترش روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها را در این هفته برنامه ریزی کنند.
در راستای این تصمیمات وزیر امور خارجه به دستور رییس جمهوری فردا عازم چین می شود و سپس به روسیه خواهد رفت. گفت وگوهای هیات کارشناسی سیاسی - اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی نیز سه شنبه این هفته در بروکسل آغاز خواهد شد.
وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی نیز در این جلسه، گزارشی از ثبت سفارش و تخصیص ارز به بخش های مختلف نیازهای تولیدی و تجاری کشور ارائه کردند.
بر اساس این گزارش ها، در ۲۰ روز نخست اردیبهشت ماه جاری، ارزش دلاری صادرات کشور ۳۲ درصد و واردات کشور پنج درصد افزایش یافته است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این جلسه از کلیه دستگاه های اقتصادی و بانک ها خواست که در اجرای سیاست های جدید ارزی، هدف تسهیل فرآیند تولید و تجارت را دنبال کنند و بخش خصوصی نیز از فرصت پیش آمده در انضباط ارزی به نفع تولید و اشتغال و آرامش در بازارها استفاده کند.
رییسان اتاق های بازرگانی و اصناف کشور نیز با بیان نظرات بخش خصوصی، آمادگی فعالان اقتصادی برای پیشبرد این اهداف را اعلام کردند. دستگاه های نظارتی نیز گزارشی از پیگیری و رسیدگی فوری به تخلفات در عرضه کالاها را ارائه کردند.


کد مطلب: 101968

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdccesqs42bqxo8.ala2.html

نکونیوز
  http://neconews.com