در آستانه لغو تحریمها صورت گرفت:

مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا

26 دی 1394 ساعت 21:08

در راستای اجرای برجام و در آستانه لغو تحریمها، مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا رسانه ای شد. گفته می شود تاخیر در قرائت بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی و در پی آن بیانیه مشترک ظریف و موگرینی به دلیل توافق در این مساله و ضرورت آزادی آنها بوده است؛ هر چند که این خبر تایید نشده است.


در راستای اجرای برجام و در آستانه لغو تحریمها، مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا رسانه ای شد. گفته می شود تاخیر در قرائت بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی و در پی آن بیانیه مشترک ظریف و موگرینی به دلیل توافق در این مساله و ضرورت آزادی آنها بوده است؛ هر چند که این خبر تایید نشده است.
به گزارش نکونیوز، چهار زندانی دو تابعیتی آمریکایی – ایرانی که در ایران زندانی بودند امشب آزاد شدند. دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد: در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز شنبه در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شدند. جیسون رضائیان، سیامک نمازی، امیر میرزا حکمتی و سعید عابدینی کشیش ایرانی آمریکایی آزاد شده اند.
جیسون رضائیان تیرماه سال ۹۳ به همراه همسرش و دو نفر دیگر دستگیر شد و پس از گذشت حدود یک ماه، یک نفر از این افراد آزاد شد. دادستانی تهران ۲۴ دی ماه سال ۹۳ از صدور کیفرخواست این پرونده و ارسال آن به دادگاه انقلاب خبر داد. چهار جلسه رسیدگی به این پرونده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به صورت غیرعلنی برگزار شد. حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در هشتادو هشتمین نشست خبری در تاریخ یکم آذر ماه درباره‌ حکم جیسون رضاییان نیز گفت: حکم پرونده صادر شده اما به صورت رسمی به متهم و وکیل وی ابلاغ نشده است. بنده نیز جزییات حکم را نمی‌توانم بیان کنم، فقط اجمالا اینکه وی محکومیت به حبس دارد و فعلا حکم قطعی نیست.
میرزایی حکمتی هم یکی دیگر از آزادشدگان است. بعد از دستگیری امیر میرزایی‌حکمتی و پخش اعترافات تلویزیونی او خبر محکومیت امیر میرزایی حکمتی به اعدام از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب منتشر شد که ۱۹ دی ماه سال ۱۳۹۰ دفتر سخنگوی قوه قضائیه با تایید این خبر به ایسنا گفت: حکم صادره به وکیل متهم ابلاغ شده و این حکم قابل اعتراض در دیوان عالی کشور است. حدود دو ماه بعد حکم اعدام «امیر میرزایی‌حکمتی» که به جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم متهم بود، در دیوان عالی کشور نقض و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض یعنی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد. شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با رسیدگی مجدد به این پرونده «امیر میرزایی حکمتی» را به ۱۰ سال حبس محکوم کرد و این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.
بر همین اساس هفت ایرانی هم که در بند زندان های آمریکا بودند آزاد خواهند شد و بر اساس این مبادله ۱۴ نفر از ایرانیانی که به درخواست پلیس آمریکا تحت تعقیب اینترپل قرار دادند دیگر تحت تعقیب نخواهند بود. این افراد سعید جمیلی ، جلال سلامی ، متین صادقی ، علیرضا معظمی گودرزی ، محمد عباس محمدی ، کوروش طاهرخانی، سجاد فرهادی، سید احمد ابطحی ، غلامرضا محمودی، حمید عرب نژاد، علی معطر ، محمدعلی شعرباف، امین روان و بهروز دولت زاده هستند. همچنین هفت نفر دیگر از زندانیان ایرانی نیز که دوران محکومیت خود را در آمریکا می گذارند پس از آزادی از قرنطینه معاف خواهند بود. یک منبع آگاه، زندانيان ايراني را نادر مدانلو، بهرام مكانيك، خسرو افقهي، آرش قهرمان، تورج فريدي، نيما گلستانه و علي صابونچي اعلام كرد.


کد مطلب: 60935

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdccpoqe.2bqx18laa2.html

نکونیوز
  http://neconews.com