فریدون مجلسی درباره ملی شدن نفت، رمان نوشت

15 آبان 1395 ساعت 8:07

فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر مسایل بین الملل، رمانی با تکیه بر موضوع نفت منتشر کرده است.


فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر مسایل بین الملل، رمانی با تکیه بر موضوع نفت منتشر کرده است.
به گزارش نکونیوز، «اسیر افتخار» کتابی به قلم فریدون مجلسی است که به تازگی به بازار نشر عرضه شده است. اسیر افتخار، رمانی سیاسی، رئالیستی و مستند است که با یک جریان پلیسی آغاز می شود و با یک رویداد عاطفی ادامه پیدا می‌کند. این کتاب درباره فردی است که خود و دیگران را به اسارت افتخاری که کسب کرده، درآورده است. مانند نویسنده‌ای که اثری خلق می‌کند که تبدیل به کار شاخصی می‌شود و بعد از آن دیگر نمی‌تواند کاری به ارزش و اعتبار آن اثر خلق کند.
آنگونه که فریدون مجلسی خود گفته، نتیجه‌گیری کتاب ارائه یک دیدگاه سیاسی درباره جریان ملی شدن نهضت نفت به رهبری زنده‌یاد دکتر محمد مصدق است. مجلسی می گوید به عنوان یک دیپلمات سابق یا یک روزنامه‌نگار که دوران نهضت ملی شدن نفت را مشاهده کرده است، بسیاری از گرفتاری‌های امروز ایران را حاصل به ثمر نرسیدن آن برنامه‌ها در دوره ملی شدن نفت می داند
مجلسی در این باره می گوید : همیشه در این فکر بودم که سخنی درباره نهضت ملی شدن نفت دارم و بهتر است آن را بیان کنم. به باورم ما دچار اسارتی در رابطه با ملی شدن نفت هستیم و بهتر این است که مسائل تاریخی را به تاریخ بسپاریم و خودمان را از این اسارت بیرون بکشیم؛ اسارتی که هنوز برخی با عوض شدن سیستم، مرگ شاه و درگذشت مصدق چه در داخل و چه خارج در آن به سر می‌برند در حالی که این موضوع، مساله مختومه‌ای است.
این رمان را نشر کتابسرا در ۲۲۰ صفحه به چاپ رسانده است. مجلسی می گوید کتاب را در این تعداد صفحات جای داده زیرا این روزها جامعه کتابخوان ما حوصله خواندن آثار پرتفصیل را ندارند!
سه سال پیش در بزرگداشتی که برای فریدون مجلسی در خانه هنرمندان برگزار شده بود، او در مستندی، خود را اینگونه معرفی کرد : "من در خانواده اي بودم که از نظر فرهنگي در سطح بالاتر جامعه قرار داشت. زماني که من به دنيا آمدم جنگ جهاني دوم به شدت ادامه داشت، ايران از يک حکومت مقتدر ديکتاتوري رهيده بود و در يک چنين زماني من به دنيا آمدم و در نتيجه خيلي سياست زده بار آمدم. يک عمر عادت کرده بودم به گزارش نويسي سياسي. اين شغل من بود. پس از بازنشتگي ام از اين حرفه، حالاگزارش نويسي تمام شده بود ولي قلمم مثل يک اعتياد با من گلاويز بود. قلمم را به سمت ترجمه بردم. يعني يک زندگي ادبي را در موازات با يک زندگي بي ادبي آغاز کردم. با آن بي ادبي بايد زندگي ام را تامين مي کردم و با ادبي بايد نيازهاي دروني خودم را برآورده مي کردم. احساس من اين بود که مرحله اي از زندگي ام تمام شده اما زندگي تمام نشده."


کد مطلب: 75985

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcdkn05.yt0kj6a22y.html

نکونیوز
  http://neconews.com