کاهش پایبندی اوپک به سقف تولید

24 تير 1396 ساعت 19:00

عملکرد سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه ژوئن (خرداد ماه) نشان از پایین ترین میزان پایبندی به توافق کاهش تولید نفت از ابتدای سال ۲۰۱۷ دارد.


عملکرد سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه ژوئن (خرداد ماه) نشان از پایین ترین میزان پایبندی به توافق کاهش تولید نفت از ابتدای سال ۲۰۱۷ دارد.
به گزارش آژانس بین المللی انرژی، پایبندی اوپک به توافق جهانی کاهش تولید در ماه ژوئن، با توجه به افزایش تولید نفت از سوی برخی تولیدکنندگان عضو این سازمان، به پایین ترین میزان خود از ابتدای سال ٢٠١٧ رسیده است.
اوپک با اعلام خبر افزایش تولید نفتی این سازمان در ماه گذشته میلادی، کاهش تقاضای نفت خام را در سال آینده به دلیل تولید بالا پیش بینی و به مازاد بازار در سال ۲۰۱۸ اشاره کرد.
سازمان اوپک با ارائه گزارش پیش بینی خود برای سال ۲۰۱۸، اعلام کرد که دنیا در سال آینده به ۳۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز نیاز دارد که این رقم ۶۰ هزار بشکه در روز کمتر از سال جاری است.
براساس اعلام اوپک، تولید نفتی این سازمان در ماه ژوئن به دلیل تولید لیبی و نیجریه، به فراتر از پیش بینی تقاضا رسید.
آمار نشان می‌دهد، لیبی در این ماه ۸۵۲ هزار بشکه و نیجریه ۱.۷۳۳میلیون بشکه نفت تولید کرده‌اند.
آمار نشان می‌دهد که تولید نفت ۱۱ کشور مشمول توافق در ماه ژوئن نسبت به سطح مرجع که در توافق قید شده ۱.۱۱میلیون بشکه کاهش یافته است؛ درحالی ‌که دو کشور لیبی و نیجریه در این مدت تولیدات خود را به‌شدت افزایش داده و بخشی از این توافق را خنثی کرده‌اند.
با این حال، مقام های اوپک نسبت به چشم انداز آینده این سازمان خوش بین هستند.
طبق آمار ارائه شده از سوی منابعی که سازمان اوپک از آن برای نظارت بر عرضه استفاده می کند، تولید این سازمان در ماه ژوئن به میزان ۳۹۳ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به بیش از ۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.
این رقم نشان می دهد که اوپک به وعده کاهش تولید در ماه ژوئن به میزان ۹۶ درصد عمل کرده، در حالی که این رقم در ماه می (اردیبهشت ماه) بیش از ۱۰۰ درصد بوده است.
در این میان، عربستان نیز از قافله عقب نمانده و در حالی که پیشتر در سال جاری به طور داوطلبانه تولید خود را کاهش داده بود، در ماه ژوئن فیتیله تولید را اندکی بالا کشید و میزان تولیدش را به ۱۰ میلیون و ۷۰ هزار بشکه در روز رساند.
در این میان، عرضه کشورهای غیر عضو اوپک نیز افزایش نشان می دهد. ارزیابی های اوپک حاکی است که میزان عرضه همه تولید کنندگان غیر عضو در سال آینده به میزان یک میلیون و ۱۴۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد که در مقایسه با ۸۰۰ هزار بشکه در روز در سال جاری، رقم قابل ملاحظه ای است.
انتظار می رود که آمریکا بیشترین عرضه نفت کشورهای غیر عضو را در سال آینده به خود اختصاص دهد، حتی با وجودی که تورم و کاهش تولید، فعالیت نفت شیل را مهار می کند.
در همین حال، پیش بینی می شود که کانادا و برزیل نیز میزان تولیدشان را افزایش دهند.
گزارش ها نشان می دهد که چنانچه اوپک میزان تولید خود را به میزان مشابه ماه ژوئن حفظ کند، بازار در سال آینده مازاد خواهد داشت.


کد مطلب: 88945

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcdkn0j.yt0jo6a22y.html

نکونیوز
  http://neconews.com