عربستان باید تا چه میزان تولید نفت‌ خود را کاهش دهد؟

دشواری های اجرای طرح فریز نفتی

5 آبان 1395 ساعت 14:03

قرار است تا چند روز آینده کمیته‌‌ای در مقر اوپک در وین تشکیل شود و در مورد سهمیه کشورهای عضو اوپک برای تولید نفت، مذاکراتِ دست بالا آغاز گردد. اما دشورای‌های پیش روی اوپک برای اجرای طرح فریز نفتی چیست؟


قرار است تا چند روز آینده کمیته‌‌ای در مقر اوپک در وین تشکیل شود و در مورد سهمیه کشورهای عضو اوپک برای تولید نفت، مذاکراتِ دست بالا آغاز گردد. اما دشورای‌های پیش روی اوپک برای اجرای طرح فریز نفتی چیست؟
به گزارش نکونیوز، در نشست الجزایر اعضای اوپک توافق کردند که تولید نفت خود را کاهش و آن را به محدوده ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز برسانند. در این نشست ایران، لیبی و نیجریه از شرکت در طرح فریز نفتی معاف شدند و اعلام شد که آن‌ها می‌توانند، تولید نفت خود را افزایش دهند.
تولید نفت ایران به دلیل تحریم‌ها محدود شده بود و لیبی و نیجریه نیز به دلیل جنگ و مبارزه شورشیان با کاهش تولید ناخواسته روبرو بودند.
پس از توافق الجزایر، عراق و ونزوئلا مبانی اجرای طرح فریز نفتی یعنی منابع ثانویه اوپک را به چالش کشیدند. اوپک تولید نفت کشورهای عضو خود را بنا به منابع ثانویه اعلام می‌کند و برخی از کشورها مثل عربستان مدعی بودند که منابع ثانویه باید مبنای اجرای طرح فریز نفتی و تعیین سهمیه کشورهای عضو اوپک باشد.
با این حال، عراق و ونزوئلا اعلام کردند که میزان تولید نفت آن‌ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که در منابع ثانویه اوپک آمده است. عراق تولید نفت خود را در ماه گذشته میلادی ۴.۷ میلیون بشکه در روز اعلام کرده، در حالی که منابع ثانویه اوپک تولید نفت عراق را ۴.۴۶ میلیون بشکه در روز اعلام کرده‌اند.
علاوه بر این، وزیر نفت عراق اخیراً اعلام کرده که چون عراق در حال جنگ با گروه‌های تروریستی است نمی‌تواند تولید نفت خود را کاهش دهد و باید از طرح کاهش تولید نفت، معاف شود.
در همین حین لیبی و نیجریه نیز تولید نفت خود را افزایش داده‌اند. تولید نفت لیبی نسبت به زمان برگزاری نشست الجزایر، ۲۲۰ هزار بشکه در روز و تولید نفت نیجریه ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.
این واقعیات باعث شده است تا کار اوپک برای کاهش سطح تولید نفت و رساندن آن به سطح ۳۳ میلیون بشکه در روز دشوارتر شود. بلومبرگ بررسی کرده که اگر قرار باشد تولید نفت نیجریه به سطح پیشین‌اش برسد، تولید نفت لیبی در سطح افزایش‌یافته فعلی باقی بماند و ایران، عراق و ونزوئلا نیز تولید نفت خود را در سطح ماه سپتامبر حفظ کنند، سایر اعضای اوپک باید برای رسیدن تولید نفت این سازمان به ۳۳ میلیون بشکه در روز، مجموعاً تولید نفت خود را ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
بلومبرگ حتی سناریوهایی را بررسی کرده که در آن اعضای اوپک (به جز اعضای معاف‌شده از طرح فریز نفتی) باید تولید خود مجموعاض ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا سطح تولید نفت این سازمان به ۳۳ میلیون بشکه در روز برسد.
به نظر می‌رسد اوپکی‌ها کار دشواری برای پیاده‌سازی طرح فریز نفتی دارند و در این میان عربستان باید بیشترین همکاری را داشته باشد و بیش از سایر اعضا بار کاهش سطح تولید نفت را به دوش بکشد. از قضا این عربستان بوده است که در سالیان گذشته تولید نفت خود را تا سطح کم‌سابقه‌ای افزایش داده است.
بررسی بلومبرگ نشان می‌دهد که در بهترین سناریو عربستان باید تولید نفت خود را تا حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز و در بدترین سناریو تا ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.


کد مطلب: 75543

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcdsk05.yt0ko6a22y.html

نکونیوز
  http://neconews.com