تاثیر برقراری روابط ایران و آمریکا بر صادرات غیرنفتی

15 مهر 1392 ساعت 15:32

نکونیوز:تجار ایرانی برای صادرات کالا به خاطر نداشتن رابطه اقتصادی با آمریکا نمی‌توانند در صددرصد بازار جهانی حضور یافته و رقابت کنند.


*سید علی‌اصغر علوی
با وجود این که مردم کشور ما، از شجاعت و توان بدنی نسبتا خوبی برخوردار بوده و در بعضی از رشته‌های ورزشی سرآمد جهان هستیم، اما اغلب در مسابقات المپیکی مانند المپیک آسیایی و جهانی و مسابقاتی نظیر دو و میدانی که رده‌بندی نهایی براساس مجموع مدال‌ها تعیین می‌شود، نتیجه‌ای را که لایق آن هستیم، به دست نمی‌آوریم. در توجیه این وضعیت به دلایلی از جمله عدم تامین منابع مالی، کمبود امکانات ورزشی و مشکلات مدیریتی اشاره می‌شود. با این حال می‌توان مطمئن بود که اگر تمامی این موارد نیز حل شود، باز هم ایستادن بر بام جهان و یا حتی دستیابی به رده‌های بالا غیرممکن خواهد بود. چرا؟ به یک علت ساده و روشن، و آن این که به خاطر وضعیت برگزاری مسابقات بین‌المللی محدودیت‌هایی که در رابطه با حضور زنان ایرانی وجود دارد، بانوان ایرانی در ایده‌آل‌ترین حالت می‌توانند در ۲۰ درصد مسابقات شرکت کنند، بنابراین اگر ورزشکاران سایر کشورها قابلیت حضور در صددرصد مسابقات را دارند، در مقابل مردان و زنان ورزشکار ما در ایده‌آل ترین حالت در ۷۰،۶۰ درصد مسابقات می‌توانند شرکت کرده و بالطبع قید ۳۰ درصد مسابقات و مدال‌ها را باید بزنند.

در تجارت نیز برای تجار ما وضعیتی مشابه وجود دارد؛ چراکه برای صادرات کالا به خاطر نداشتن رابطه اقتصادی با آمریکا نمی‌توانند در صددرصد بازار جهانی حضور یافته و رقابت کنند. از این رو، در بهترین حالت قدرت مانور در ۸۵ درصد بازار تجارت جهانی را دارند؛ چراکه بر اساس آمار و ارقام موجود، آمریکا نه‌تنها با حدود ۱۳ تریلیون دلار در سال تولید ناخالص داخلی معادل ۲۰ درصد از کل جهان، بزرگترین اقتصاد دنیا را در اختیار دارد، بلکه با واردات بیش از ۲۳۰۰ میلیارد دلار کالا یا معادل ۱۵ درصد کل واردات جهان در سال قبل، بزرگترین وارد کننده جهان محسوب می‌شود. در چنین شرایطی وقتی کشوری رابطه اقتصادی خود را با آمریکا به هر دلیلی قطع می‌کند، در واقع از ۱۵ درصد بازار چشم‌پوشی کرده و در نهایت در ۸۵ درصد بازار قدرت مانور دارد. از طرفی دیگر، بازار آمریکا دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که در اینجا به طور خلاصه ذکر می‌شود:

1- فروش کالا در بازار آمریکا به خاطر بزرگی آن از یک طرف و درآمد سرانه بالای مردم از طرف دیگر بسیار راحت تر از سایر کشورها است. گفتنی است میزان واردات آمریکا کم و بیش معادل اتحادیه اروپا است. به عبارت دیگر صادرات کالا به این کشور معادل صادرات کالا به اتحادیه اروپا از آلمان و فرانسه و ایتالیا گرفته تا پرتغال و لوگزامبورگ است.

2- با وجود آنکه اغلب کشورها جهت حمایت از تولیدات داخلی، محدودیت‌هایی را به صورت پیدا و پنهان به اجرا می‌گذارند، اما بازار آمریکا فاقد چنین محدودیت‌های بوده و حتی دولت این کشور به دنبال این نیست تا برای برقرای توازن تجاری سقفی برای واردات کالا از سایر کشورها تعیین کند.

3- برای صادرات کالا به کشوری همچون ژاپن، باید کالا فرهنگ مردم این کشور را در نظر گرفت. همین وضعیت برای عربستان و بسیاری دیگر از کشورها نیز صدق می‌کند، اما برای آمریکا این وضعیت متفاوت بوده و به علت مهاجرپذیری آن، اقلیت‌های بزرگی از سایر کشورها در آمریکا حضور دارد که این امر باعث می‌شود تا امکان صادرات کالاهای متنوع به این کشور بیشتر باشد.

4- تجربه چند دهه اخیر نیز نشان می‌دهد اغلب کشورهای که در امر صادرات موفق بوده‌اند نظیر آلمان در دهه ۶۰، ژاپن در دهه ۷۰، کره جنوبی و تایوان در دهه ۸۰ و چین در سالیان اخیر، آمریکا را به عنوان مقصد اصلی کالاهایشان انتخاب کرده‌اند؛ چنان که به عنوان نمونه مقصد بیش از ۲۵ درصد کالاهایی چینی، آمریکا است. از این رو بازار امریکا بازار بسیار مناسبی برای صادرکنندگان محسوب می‌شود.

اکنون با انجام مذاکره تلفنی میان روسای جمهور ایران و آمریکا، شرایط برای برقراری روابط اقتصادی نیز فراهم آمده است. حال اگر بتوانیم فقط یک درصد بازار واردات آمریکا که معادل ۲۸ میلیارد دلار است را به دست آوریم، امری که با حضور چند میلیون ایرانی در آمریکا و استقبال احتمالی آنها از کالاهای ایرانی چندان دور از انتظار نیست، آنگاه شاهد رشد قابل توجهی در صادرات غیرنفتی کشور مواجه خواهیم شد.
*کارشناس اقتصادی


کد مطلب: 22282

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcf00d0.w6d0cagiiw.html

نکونیوز
  http://neconews.com