توصیه های نفتی جهانگیری در غیاب زنگنه

میادین غرب کارون، محور جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

جلسه کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران و عراق هم با محوریت غرب کارون برگزار شد

2 بهمن 1396 ساعت 19:35

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، این بار با محوریت نفت برگزار شد؛ اما در این جلسه، وزیر نفت که با اعضای کمیسیون انرژی مجلس به عسلویه سفر کرده بود حضور نداشت.


جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، این بار با محوریت نفت برگزار شد؛ اما در این جلسه، وزیر نفت که با اعضای کمیسیون انرژی مجلس به عسلویه سفر کرده بود حضور نداشت.
به گزارش نکونیوز، آنچه در این جلسه بیشتر مورد توجه قرار گرفت، تاکید معاون اول رییس جمهور بر ضرورت توسعه میادین نفتی غرب کارون و کمک همه دستگاهها به وزارت نفت در این زمینه تاکید کرد. وی با بیان اینکه پیشرفت طرح‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه وزارت نفت چشمگیر بوده است، گفت: دستاورد کشور در موضوع برداشت نفت و گاز از میادین مشترک قابل توجه است و باید در اجرای طرح‌های مرتبط با این صنعت سریعتر و جدی‌تر بود. اسحاق جهانگیری که میزان پیشرفت طرح های نفتی توسعه میادین مشترک غرب کارون را محور جلسه اعلام کرده بود افزود: ما در میزان برداشت از این میادین در مقطعی به دلایل مختلف از عراق عقب افتادیم که در حال حاضر این عقب ماندگی جبران شده و طرح های خوبی برای توسعه در این منطقه در حال انجام است.
معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید از همه ظرفیت کشور،‌ بویژه توان بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی برای دستیابی به هدف برداشت نفت به میزان یک میلیون و ۲۲۰ هزار بشکه در روز استفاده شود،‌ ادامه داد: همه دستگاه ها اعم از صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد باید در کنار وزارت نفت کمک کنند تا این طرح که نماد واقعی اقتصاد مقاومتی است هرچه بهتر و سریعتر تحقق یابد. فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه وزرات نفت باید تمام توان خود را برای فراورش و بازیافت چاه های منطقه بکار گیرد، بیان داشت: هر یک درصد بازیافت در این حوزه درآمدی در حدود ۳۳ میلیارد دلار برای کشور ایجاد می کند که نباید از این مساله به سادگی عبور کرد. معاون اول رییس جمهوری همچنین از وزارت نفت خواست تا با توجه به وجود توان فنی و دانش بومی در کشور،‌ برای جلوگیری از هدر رفت گاز این میادین برنامه ریزی لازم را انجام دهد.
در این جلسه که وزرای نیرو، دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح، اقتصاد و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رییس اتاق بازرگانی ایران حضور داشتند، مقرر شد به منظور جبران تاخیر پروژه احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ و جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه، وزارت نفت قراردادهای سرمایه گذار موجود را بازنگری کرده بگونه ای که تا نیمه اول سال ۹۸ پروژه NGL۳۲۰۰ به بهره برداری برسد. همچنین مقرر شد شرکت ملی نفت ایران برای استفاده حداکثر و بهینه از ظرفیت چاه های تولیدی میادین مشترک غرب کارون، نسبت به تهیه دستگاه های فراورش نفت در میدان آزادگان جنوبی اقدام کند. ستاد، وزارت نفت را مکلف کرد تمهیدات لازم درخصوص استفاده از ظرفیت و ساز و کار قراردادهای جدید نفتی در توسعه فازهای بعدی میادین مشترک غرب کارون را بعمل آورد.
در این جلسه نماینده وزارت نفت در غیاب بیژن زنگنه، در گزارشی از توسعه میادین مشترک نفتی غرب کارون در راستای اجرای بند ۱۴ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، که بر افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور به ویژه در میادین مشترک تاکید دارد،‌ گفت: با برنامه ریزی و اجرای طرح های توسعه ای میزان برداشت ما از میادین مشترک غرب کارون شامل میادین یادآوران، آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یاران جنوبی و یاران شمالی در منطقه مرزی با عراق امسال به ۳۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است. وی با بیان اینکه میزان ذخایر نفت درجا در میادین مشترک غرب کارون ۶۷ میلیارد بشکه است،‌ افزود: تولید از فاز ۱ توسعه میدان مشترک غرب کارون به میزان ۵۳۵ هزار بشکه در روز برنامه ریزی شده است. همچنین پتانسیل نهایی (فاز۲) تولید با ظرفیت یک میلیون و دویست و بیست (۱۲۲۰هزار) بشکه در روز لحاظ گردیده است.
در این گزارش با اشاره به تأثیر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر توسعه میادین مشترک غرب کارون تصریح شد: از آثار پیشرفت این طرح ها تجهیز منابع مالی کشور و حداکثر سازی استفاده از ظرفیت ها، توجه به استفاده از توان ساخت داخل، تاثیر مستقیم بر افزایش اشتغال و تاکید بر دانش بنیانی بوده است. نماینده وزارت نفت با بیان اینکه در جهت بکارگیری فناوری های روز دنیا با هدف افزایش ضریب بازیافت از میادین مذکور قراردادهایی با موسسات معتبر داخلی و خارجی منعقد شده است،‌ گفت: برای اجرای توسعه میادین مشترک در غرب کارون بالغ بر ۷۰ درصد از پروژه ها توسط پیمانکاران، مشاوران و سازندگان داخلی اجرا گردیده است. همچنین وزارت نفت در راستای مسئولیت های اجتماعی منطقه در قالب طرح کمک در بخش های بیمارستان و درمانگاه، بهداشت، آب و فاضلاب، مدرسه سازی، ‌راه و شهرسازی، بیابان زدایی،‌ ورزش و جوانان .... اعتباراتی بالغ بر ۴۹۰۰ میلیارد ریال لحاظ نموده است.
این جلسه در شرایطی با محوریت توسعه میادین نفتی غرب کارون تشکیل شد که تقریبا در همان زمان، موضوع توسعه میادین غرب کارون در جلسه کمیسیون انرژی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هم مورد بحث قرار گرفت. تورج دهقانی مجری پروژه میدان نفتی آزادگان از افزایش تولید ۷۰ هزار بشکه‌ای نفت در میدان نفتی آزادگان جنوبی تا اواخر تابستان سال ۱۳۹۷ خبر داد. وی با بیان این‌که چشم‌انداز تولید از میادین غرب کارون یک میلیون بشکه در روز است، گفت: به عبارت دیگر میادین غرب کارون باید ۲۰ درصد کل تولید کشور را تامین کند. در قراردادهای IPC سعی شده با جذاب کردن قراردادهای گذشته سرمایه و فناوری بیشتری برای شرکت‌های خارجی جهت مشارکت در توسعه میادین فراهم شود.
آنگونه که ایسنا گزارش داده، وی با تاکید بر این‌که توسعه میادین نفتی باید در این سال‌ها که نفت در دنیا رونق دارد صورت بگیرد، افزود: میادین غرب کارون به میدان‌های آزادگان، یاران و یادآوران تقسیم می‌شود و میادین آزادگان و یاران با میدان مجنون عراق مشترک هستند. نفت میدان آزادگان سنگین و نفت میدان یادآوران سبک است. میدان یادآوران اشتراک کمتری با میدان سمباد عراق دارد.
مجری پروژه میدان نفتی آزادگان ادامه داد: مجموع نفت درجای میدان آزادگان ۳۶ میلیارد بشکه است و همان طور که ذکر شد بیش از ۹۰ درصد نفت این میدان سنگین است. تولید فعلی میدان آزادگان شمالی ۷۵ هزار بشکه در روز و میدان آزادگان جنوبی بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز است. تولید میدان یادآوران نیز ۱۱۰ هزار بشکه است به طور کلی در حال حاضر مجموع تولید میادین غرب کارون ۳۲۰ هزار بشکه در روز است.
دهقانی در مورد برنامه‌های آتی برای افزایش تولید از میادین غرب کارون توضیح داد: تولید از میدان آزادگان جنوبی تا حدود ۳۰ ماه دیگر به ۳۲۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید. البته تولید این میدان به صورت مرحله‌ای افزایش خواهد یافت و تا اواخر تابستان سال ۱۳۹۷ افزایش ۷۰ هزار بشکه‌ای خواهد داشت. وی با اشاره به استفاده از واحدهای فراورش سیار در میدان آزادگان جنوبی، اظهار کرد: استفاده از واحدهای فراورش سیار در میدان آزادگان جنوبی توافق شده است که امیدواریم افزایش تولید از این میدان تا هشت ماه آینده از این بخش محقق شود. استفاده از این واحدها باعث می‌شود سرمایه‌گذاری سریع‌تر به نتیجه برسد.
مجری پروژه میدان نفتی آزادگان با اشاره به برگزاری مناقصه فاز دوم توسعه آزادگان جنوبی، گفت:‌ مذاکره با شرکت‌ها برای برگزاری مناقصه ادامه دارد و فاز دوم این میدان در قالب IPC توسعه خواهد یافت و شاهد تولید ۶۰۰ هزار بشکه‌ای خواهیم بود، البته فرآیند برگزاری مناقصه تولید از این میدان را متوقف نکرده است.
دهقانی با اشاره به سابقه طرح توسعه میدان آزادگان، گفت: برای توسعه میدان آزادگان در سال‌های قبل با چینی‌ها قرارداد بیع متقابل امضاء شده بود که چینی‌ها در سال ۱۳۹۳ از این قرارداد خلع ید شدند و طرح توسعه این میدان در قالب EPC و EPD به ۲۰ شرکت داخلی واگذار شد. تاکنون از ۱۸۵ حلقه چاه برای توسعه فاز اول آزادگان ۱۱۵ حلقه طی سه سال حفاری و تکمیل شده است. ۵۰ حلقه دیگر یا در مرحله حفاری قرار دارد یا در مرحله واگذاری و تا دو سال آینده حفاری ۱۸۵ حلقه چاه تکمیل می‌شود.


کد مطلب: 99062

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcf0xd1.w6d1vagiiw.html

نکونیوز
  http://neconews.com