بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت

تأثیر تحریم‌های جدید بر بازار نفت

16 بهمن 1395 ساعت 10:54

قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت تحت تأثیر اعمال تحریم‌های جدید از سوی دولت آمریکا علیه افراد و نهادهایی از ایران و افزایش ایجاد شغل در آمریکا، افزایش یافت. نفت خام برنت رشد ۲.۳ درصدی و نفت خام پایه آمریکا رشد ۱.۲ درصدی را در هفته گذشته تجربه کرد.


قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت تحت تأثیر اعمال تحریم‌های جدید از سوی دولت آمریکا علیه افراد و نهادهایی از ایران و افزایش ایجاد شغل در آمریکا، افزایش یافت. نفت خام برنت رشد ۲.۳ درصدی و نفت خام پایه آمریکا رشد ۱.۲ درصدی را در هفته گذشته تجربه کرد.
به گزارش نکونیوز، وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۳ شخص و ۱۲ نهادهای مرتبط با ایران را تحریم کرد و این امر باعث شد تا قیمت نفت در آخرین روز کاری هفته افزایش یابد و در مجموع نیز قیمت نفت، رشد هفتگی را تجربه کند. دولت ترامپ به بهانه آزمایشات موشکی این افراد و نهادها را که برخی نیز غیرایرانی هستند به لیست تحریم‌ها افزوده است.
این ۲۵ فرد و نهاد تحریم‌شده نمی‌توانند به سیستم مالی ایالات متحده آمریکا دسترسی داشته باشند و علاوه بر این مشمول تحریم‌های ثانویه نیز هستند؛ بدین معنا که شرکت‌های خارجی از کار کردن با آن‌ها منع شده‌اند و در صورت همکاری با آن‌ها ممکن است در فهرست سیاه ایالات متحده قرار بگیرند. (بیشتر بخوانید)
در هفته گذشته همچنین اعلام شد که ۲۲۷ هزار شغل جدید در آمریکا اعلام شده و نرخ بیکاری به ۴.۸ درصد رسیده است. رشد ایجاد شغل در آمریکا نشان می‌دهد که تقاضا برای نفت در این کشور باثبات است. این دو عامل در کنار هم باعث شد تا قیمت نفت در هفته گذشته افزایش یابد.
بلومبرگ دیروز نتیجه بررسی‌های خود از رعایت توافق نفتی توسط اعضای اوپک را منتشر کرد. بنا به بررسی‌های بلومبرگ اوپکی‌ها در مجموع ۶۰ درصد در ماه ژانویه به توافق نفتی پایبند بوده‌اند. تولید نفت اوپک در ماه ژانویه ۳۲.۳ میلیون بشکه در روز بوده است. ۱۰ کشور عضو اوپک نسبت به اهداف تعیین‌شده، پایبندی ۸۳ درصدی داشته‌اند اما افزایش تولید نفت از طرف لیبی، نیجریه و ایران باعث شد تا تولید نفت اوپک به میزان تعیین شده در نشست ۳۰ نوامبر نرسد.
اوپکی‌ها توافق کرده بودند که تولید نفت خود را از ماه ژانویه به ۳۲.۵ میلیون بشکه در روز برسانند.
بنا به بررسی بلومبرگ تولید نفت ایران در ماه ژانویه ۳.۸ میلیون بشکه در روز بوده که اندکی بیش از سهمیه روزانه ۳.۷۹۷ میلیون بشکه‌ای این کشور است. شکل زیر میزان رعایت توافق نفتی توسط اعضای اوپک را نشان می‌دهد.برخی از کشورها نظیر عربستان، تولید نفت خود را بیش از میزان توافق‌شده کاهش داده‌اند. تولید نفت عربستان برای نخستین بار در دو سال گذشته به زیر ۱۰ میلیون بشکه در روز رسیده است.
در هفته گذشته، تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا باز هم افزایش یافت. شرکت‌های حفاری امریکا به تعادا دکل‌های فعال نفتی در این کشور ۱۷ دکل اضافه کردند. در حاضر ۵۸۳ دکل فعال نفتی در آمریکا وجود دارد که بیشترین میزان از اکتبر ۲۰۱۵ است.
این سیزدهمین هفته در ۱۴ هفته متوالی است که تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا افزایش می‌یابد. افزایش قیمت نفت باعث شده تا فعالیت‌های حفاری در آمریکا رونق یابد.
نفت خام برنت کار خود را در هفته گذشته در قیمت ۵۶ دلار و ۸۱ سنت به ازای هر بشکه به پایان رساند. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در هفته گذشته افزایش یافت و این شاخص کار خود را در قیمت ۵۳ دلار و ۸۳ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews


کد مطلب: 80216

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcg3x97.ak9zq4prra.html

نکونیوز
  http://neconews.com