درس‌هایی برای نیاموختن؟

انتقال فناوری، محک تحریم‌ها و «سازمان‌های دکوری»

27 مهر 1395 ساعت 11:58

توسعه فناوری و نوآوری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی یکی از چالش‌های اساسی پیش‌رو در این صنعت است. برای دست‌یابی به این مهم تلاش‌های بسیاری شده و سازمان‌ها و مجموعه‌های زیادی تشکیل شده است که متاسفانه پس از مدتی به روزمرگی دچار شده و از ماموریت اصلی خود دور افتاده‌اند.


توسعه فناوری و نوآوری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی یکی از چالش‌های اساسی پیش‌رو در این صنعت است. برای دست‌یابی به این مهم تلاش‌های بسیاری شده و سازمان‌ها و مجموعه‌های زیادی تشکیل شده است که متاسفانه پس از مدتی به روزمرگی دچار شده و از ماموریت اصلی خود دور افتاده‌اند.
به گزارش نکونیوز، یکی از ابهامات اساسی این است که سازمان‌ها و مجموعه‌ها شکل‌گرفته، به صورت کاملا دقیق، شفاف و محاسبه شده چه نقشی در کاهش وابستگی‌های فناورانه این صنعت ایفا می‌کنند؟
محک تحریم‌ها‌، آزمایشی اساسی در سنجش عیار توانمندی‌های فناورانه و مدیریت خطرپذیر کشور بود. تحریم‌ها بهتر از هر پژوهشی علمی به طور کاملا عملیاتی و عینی ضعف‌های این صنعت را به رخ کشاند. شاید سخن گفتن از ضعف‌های فناورانه و مدیریت خطرپذیر کشور قبل از تحریم‌ها سخت بود چراکه برخی از مسئولین عمق این مشکلات را باور نکرده و با وعده‌هایی خیالی و دستاوردهایی توهمی تلاش داشتند اینطور وانمود کنند که همه چیز در مسیر صحیح خود رو به پیشرفت است.
سازمان‌های عریض و طویل، با هزینه‌های گزاف برای بیت‌المال، باید کارنامه خود را در دوران تحریم دریافت کنند تا نشان داده شود که چند مرده حلاج بوده‌اند. بنظر می‌رسد برخی از سازمان‌های جنبه دکور داشته و قرار نیست باری اساسی از دوش کشور بردارند! بدیهی است که کیفیت عملکرد هر یک از نهادهای شکل گرفته از قبیل پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و سایر مجموعه‌های مسئول دولتی در دوران تحریم‌ها یکسان نبوده و برخی بهتر و برخی ضعیف‌تر بوده‌اند. آیا روا نیست که مجموعه‌هایی که تلاش بیشتری کرده‌ و اثربخشی بالاتری داشته‌اند مورد تشویق و مجموعه‌هایی که ضعف عملکردی داشته و بواسطه ضعف آنها بارهای سنگینی بر دوش بیت المال و مردم تحمیل شده، تنبیه شده و در برخورد با آنها بازنگری گردد.
مساله ساختاری‌تر و مهمتر نبود سازوکارهای ساختاریافته برای پایش و ارزیابی زیرمجموعه‌ها در ساختار وزارت نفت است که گزارش‌های ادواری در اختیار عموم صاحب نظران این حوزه قرار دهد.
حال که برخی از تحریم‌ها لغو شده و شرایط مناسب‌تری نسبت به گذشته ایجاد شده تا بتوان با مشکلات کمتری به فناوری‌های مورد نیاز کشور دسترسی پیدا کرد، مساله اصلی این است که به چه میزان از آسیب‌ها و مشکلات تحریم‌ها درس آموخته‌ایم؟ تجربه‌ای که با هزینه‌های بسیار گزاف ایجاد شد و به اذعان مسئولین کشور علی رغم همه ناملایمات آن، نکات مثبتی داشته که از مهمترین نکات مثبت آنها شناخت ضعف‌ها و گلوگاه‌های اساسی صنعت کشور است. حال که از این مشکلات برای چند صباحی گذر کرده‌ایم چشم‌انداز آینده کشور برای عدم رویارویی با این مشکلات و تکرار اشتباهات گذشته چیست؟
ممکن است مسئولین مربوطه شناخت جامع و کاملی از این مشکلات و تنگاها پیدا کرده و برنامه‌هایی برای آنها تدارک دیده باشند که در این‌صورت لازم است گزارشات کارشناسی و معتبر خود را در اختیار فعالین و متخصیصن این حوزه قرار دهند تا آنها هم در شناخت این مشکلات و تدوین راهکارهای مناسب همفکری کرده و بر اساس خرد جمعی احتمال موفقیت را افزایش دهند. بدیهی است بدون ایجاد جریان عمومی و ایجاد هم‌افزایی بین متخصصان این صنعت، راهکارها کم اثر شده و احتمال موفقیت کاهش خواهد یافت.
در فرهنگ کهن خود داریم "آدم عاقل دوبار از یک سوراخ گزیده نمی شود" و امیدواریم که مسئولین ما جزء آدم‌های عاقل باشند!

نویسنده: مهدی صدقیانی


کد مطلب: 75051

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdchzvnq.23nmmdftt2.html

نکونیوز
  http://neconews.com