حضور مقامات کشوری و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در چابهار

آغاز به کار اولین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سواحل مکران+ برنامه همایش

4 بهمن 1395 ساعت 11:18

همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران در منطقه آزاد چابهار آغاز به کار کرد. در این همایش مهم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، برخی از وزرا و مقامات عالی‌رتبه کشور، مدیران ارشد ۳۰ شرکت و موسسه بزرگ از ۲۰ کشور خارجی و ۳۵ هلدینگ بزرگ داخلی حضور دارند.


همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران در منطقه آزاد چابهار آغاز به کار کرد. در این همایش مهم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، برخی از وزرا و مقامات عالی‌رتبه کشور، مدیران ارشد ۳۰ شرکت و موسسه بزرگ از ۲۰ کشور خارجی و ۳۵ هلدینگ بزرگ داخلی حضور دارند.
به گزارش نکونیوز، اولین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سواحل مکران آغاز به کار کرد. این همایش امروز و فردا در منطقه آزاد چابهار ادامه خواهد داشت.
سواحل مکران شرق استان هرمزگان تا شرق استان سیستان و بلوچستان را دربر می‌گیرد. این سواحل برای موج جدید توسعه در کشور اهمیت اساسی دارند. با توسعه این سواحل ایران می‌تواند به گره‌گاه اصلی در مسیر ترانزیت اقیانوس هند به کشورهای آسیانه مرکزی، روسیه و افغانستان تبدیل شود.
اسحاق جهانگیری پس از ورود چابهار گفت: سواحل مکران به‌عنوان یکی از نقاط کلیدی توسعه کشور به شمار می‌رود. تاکنون از ثروت عظیم خدادای در این منطقه به خوبی استفاده نشده است و به همین علت رئیس‌جمهور در اولین سفرهای خود، سفر به جاسک و چابهار را برنامه‌ریزی کرد.
معاون اول رئیس جمهور را در این سفر وزرای بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور همراهی می‌کنند.
بندر راهبردی چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است. توسعه این بندر می‌تواند آن را به یک بندر تجاری مهم در سطح بین‌المللی تبدیل کند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه از نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سواحل مکران که در حاشیه این همایش برگزار می‌شود، بازدید کرد و در حضور وی چند تفاهم نامه میان بخش های مختلف به منظور سرمایه‌گذاری در سواحل مکران به امضاء رسید.
برخی از این تفاهم‌نامه‌های امضا شده عبارتند بودند از: تفاهم نامه سه جانبه ایجاد کنسرسیوم تاسیس و راه اندازی زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی میان سازمان منطقه آزاد چابهار، شرکت جهان پارس و شرکت سی تیک چین؛ تفاهم‌نامه سرمایه گذاری در امور زیرساخت ها و احداث پارک های صنعتی میان سازمان منطقه آزاد چابهار و شرکت پوسکو چین؛ تفاهم نامه تاسیس شهرک تخصصی مشترک ایران و هند؛ و تفاهم نامه ساخت نیروگاه میان شرکت پتروشیمی نگین مکران و شرکت مپنا؛ تفاهم نامه احداث شهر جدید تیس میان شرکت مکران و شرکت رامشار.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار در مورد این همایش گفت: در اين همايش امكان برقرارى ارتباط و دریافت اطلاعات جزئى براى سرمایه گذاران و علاقه مندان وجود دارد تا علاوه بر تبیین سیاست‌ها، فرصتهاى سرمایه گذارى توسط صاحبان پروژه، معرفى و زمينه براى همکاری در توسعه سواحل مکران فراهم گردد.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: علاوه بر پنل‌ها، نمایشگاه فرصت‌های سرمايه گذاری و پروژه های در حال اجرا در كنار همایش برپا است که فرصت مناسبى برای شرکت‌هاى خارجى علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در سواحل مکران برای آشنايی با ظرفيت‌های منطقه و كشور می باشد.
همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران امروز و فردا در محورهایی همچون زیرساخت‌های مالی و اقتصادی، نفت و گاز، حمل و نقل، بنادر و شهرساز، پتروشیمی، منطقه آزاد چابهار، شیلات و کشاورزی، گردشگری و اکوتوریسم دریایی برگزار می‌شود.
منطقه آزاد چابهار قرار است به سومین قطب پتروشیمی کشور نیز تبدیل شود. طبق برنامه‌ریزی‌ها، شهرک پتروشیمی مکران در منطقه آزاد چابهار، محل استقرار ۱۸ واحد بالادستی پتروشیمی و ۳۰ واحد پایین‌دستی خواهد بود.
قرار است در برنامه‌ای ۱۰ ساله، حجم تولیدات از این شهرک پتروشیمی به ۲۵ میلیون تن در سال برسد. نزدیک به آب‌های آزاد، روند صادرات محصولات تولید شده در این شهرک را تسهیل خواهد کرد و حجم زیادی از محصولات تولید شده به نقاط مختلف دنیا صادر خواهد شد.
شما می‌توانید برنامه کاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران را از فایل ضمیمه (زیر عنوان خبر) دانلود نمایید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews


کد مطلب: 79652

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcirqay.t1a3w2bcct.html

نکونیوز
  http://neconews.com