حرکت به سمت واحدهای پتروپالایشگاهی

ضرورت یکپارچه‌سازی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها

5 آبان 1395 ساعت 11:06

در حال حاضر در ایران تنها یک طرح پتروپالایشگاهی در پالایشگاه شازند راه‌اندازی شده اما کشورهایی نظیر عربستان و چین گام‌های بزرگی را در زمینه احداث پتروپالایشگاه‌ها برداشته‌اند.


در حال حاضر در ایران تنها یک طرح پتروپالایشگاهی در پالایشگاه شازند راه‌اندازی شده اما کشورهایی نظیر عربستان و چین گام‌های بزرگی را در زمینه احداث پتروپالایشگاه‌ها برداشته‌اند.
به گزارش نکونیوز، شرکت بزرگ نفتی‌ای نظیر اکسان موبیل، درجه یکپارچگی بین پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های متعلق به خود را در اروپا به ۹۰ درصد رسانده و از این طریق توانسته است سودآوری بیشتر و رقابت‌پذیری بالاتر خود را تضمین کند. در ایران نیز علاوه بر پالایشگاه شازند قرار است دو طرح پتروپالایشگاهی کوچک در پالایشگاه‌های تبریز و آبادان با هدف تولید بنزن و تولوئن مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
یکپارچگی بین پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به معنای ایجاد حداکثر هم‌افزایی ممکن برای دستیابی به حداکثر فرصت‌ها و سودآوری در این صنایع است. از جمله این مزایا کاهش هزینه‌ها بعلت فرآیند، تجهیزات و یوتیلیتی مشترک و ارتقای بهره‌وری، افزایش مقیاس تولید در مقایسه با یک محصول، کاهش مصرف گاز و در نتیجه کاهش انتشار دی اکسید کربن، افزایش اطمینان تامین خوراک در بلندمدت برای صنایع پتروشیمی، بازفراوری مواد و کاهش هزینه‌های حمل و نقل است.
بطور کلی چالش‌‌هایی برای شرکت‌های فعال در صنعت پالایشگاهی و توسعه این صنعت وجود دارد که عبارتند از:
• پایین بودن حاشیه سود عملیاتی
• نوسان قیمتی بالای خوراک و محصولات تولیدی
• نگرانی های زیست محیطی
ایجاد یکپارچگی بین صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی در حالت‌های مختلفی ممکن است که عبارتند از: یکپارچگی فرآیندی، یکپارچگی یوتیلیتی و یکپارچگی در تصفیه سوخت گاز.
• یکپارچگی فرآیندی عبارتست از طراحی‌های نوآورانه با در نظر گرفتن صنایع پایین دست کارخانه‌های پتروشیمی که سبب گره خوردن فرآیندهای تولید می‌شود. مزایای این بخش عبارتست از:
-تولید الفین بیشینه با یکپارچه‌سازی کراکرهای پالایشگاه و ریفرمرهای پتروشیمی‌ها
- بازیابی مقدار بیشتری از آروماتیک‌ها با یکپارچگی تقطیر استخراجی در پالایشگاه‌های نفتی و حلال‌های پتروشیمی
-بازیابی اجزای آروماتیکها بوسیله یکپارچه‌سازی محصولات کراکینگ بخار و مجموعه‌های پیچیده BTX و ترکیب رافینات بعد استخراج به بنزین یا استخر نفتا.
• یکپارچگی یوتیلیتی: در این حوزه برای تجهیزات تولید گرما، هیدروژن، آب، بخار و الکتریسیته برنامه‌ مشترک در نظر گرفته می‌شود. مزایای این دسته از یکپارچگی عبارتست از:
- صرفه جویی انرژی تا ۶۰ درصد بوسیله یکپارچه سازی منابع و سینکهای کراکینگ بخار و فرآوری گاز
- تا ۱۰ درصد کاهش انرژی بوسیله استفاده از یکپاچگی توربین بین واحدهای پتروشیمی و کارخانه آمونیا.
- صرفه‌جویی انرژی بوسیله بازیابی حرارتی در ایزومراسیون پالایشگاه‌های نفتی
- مدیریت هیدروژن بین واحدهای پالایشگاهی و کارخانه های پتروشیمی
• یکپارچگی در تصفیه سوخت گاز منظور بکارگیری هیدروژن و هیدروکربن حاضر در سوخت گاز بعنوان خوراک صنایع پتروشیمی است. مزایای این یخش عبارتست از:
- استخراج C۲ و C۳ از پالایشگاه‌های FCC از جریان‌های گازی برای کارخانه‌های پتروشیمی بعنوان خوراک.
- بازیابی H۲ از پالایشگاه‌های نفتی به کارخانه‌های پتروشیمی‌ و برعکس.
برای انجام یکپارچگی در سه سطح نامبرده چالش‌هایی وجود دارد که عبارتند از:
- پیچیدگی بالا که سبب دشواری‌های فنی زیادی می‌گردد.
- انعطاف کمتری به لحاظ عملیاتی.
شرکت‌هایی بزرگی در دنیا به این سمت حرکت کرده و لایسنس‌های جدیدی توسعه یافته است. در تصویر زیر درجه یکپارچگی بین صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی اروپا توسط شرکت‌های بزرگ را مشاهده می‌کنیم.

با توجه به شرایط رقابتی فشرده و توجه هر چه بیشتر شرکت‌ها به ملاحظات اقتصادی در فعالیت‌های تولیدی خود، این رویکرد با استقبال بیشتری روبرو خواهد بود. حرکت به سمت ایجاد پتروپالایشگاه‌ها سبب خواهد شد که در رقابت‌های اقتصادی ناشی از کاهش هزینه‌ها بتواند ماندگاری بالایی داشته و شرایط اقتصادی خود را حفظ نماید.
برخی از موارد اقدامات قابل قبولی در حوزه یکپارچگی یوتیلیتی صورت گرفته که لازم است در برنامه‌ریزی‌های آتی و پروژه‌های توسعه‌ای توجه بیشتری به این موضوع شود.
با توجه به سطح بالای تکنولوژی بکاررفته در پتروپالایشگاه‌های با یکپارچگی‌های فرآیندی، تا کنون چنین پتروپالایشگاه‌هایی در کشور ایجاد نشده است، که می‌تواند در آینده با رفع تحریم‌ها دسترسی مناسبی به این دسته از تکنولوژی‌ها فراهم گردد.

نویسنده: مهدی صدقیانی


کد مطلب: 75520

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdciuway.t1awr2bcct.html

نکونیوز
  http://neconews.com