رویای غرب برای دستیابی به بازار ایران

18 فروردين 1394 ساعت 13:41

زمانی‌که تحریم‌های ایران برداشته شوند شرکت‌های انرژی غربی احتمالا نخستین شرکت‌های بزرگی خواهند بود که وارد این کشور می‌شوند زیرا ایران چهارمین ذخایر نفتی بزرگ جهان را در اختیار دارد.


زمانی‌که تحریم‌های ایران برداشته شوند شرکت‌های انرژی غربی احتمالا نخستین شرکت‌های بزرگی خواهند بود که وارد این کشور می‌شوند زیرا ایران چهارمین ذخایر نفتی بزرگ جهان را در اختیار دارد.

به گزارش ایسنا، وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: این سرمایه گذاری‌های بزرگ یک منبع طبیعی جذاب دیگر یعنی ۸۰ میلیون جمعیت ایران را تحت الشعاع قرار داده اند.

علی برهانی، بنیانگذار شرکت مشاوره Incubeemea مستقر در دوبی که به شرکت‌های چندملیتی مایل به سرمایه گذاری در ایران مشاوره می‌دهد، در این باره می‌گوید ایرانی‌ها عاشق غذا خوردن، مصرف و خرید هستند و با انعطاف پذیریشان برندهای داخلی و خارجی را متعجب کرده اند. از این رو در دوران پس از تحریم‌ها و در اقتصاد متنوع و فراتر از هیدروکربن‌ها و نفت و گاز، ایران می‌تواند هیجان آمیزترین بازار خارجی باشد.

به گفته وکلا شرکت‌های اروپایی ممکن است در ابتدا از رقیبان آمریکایی برتری داشته باشند زیرا سیستم تحریم‌های اتحادیه اروپا به اندازه آمریکا محدودکننده نیست و شرکت‌های آمریکایی معمولا محتاطتر هستند.

بر اساس این گزارش، همچنین آنچه به پتانسیل بازار ایران می‌افزاید، بدهی اندک مصرف کنندگان ایرانی است. افراد مرفه معمولا کارت‌های بدهی دارند اما هیچ خدمات مستر کارت، ویزا یا امریکن اکسپرس در ایران وجود ندارد و بانک‌های خارجی معدودی در این کشور فعالیت دارند.

اگر بانک‌های خارجی به ایران بازگردند – که البته انتظار می‌رود این روند با توجه به جریمه چند میلیاردی نقض تحریم‌ها که بر آنها تحمیل شده است به کندی صورت بگیرد – استقراض و هزینه مصرف کننده می‌تواند به رشد اقتصادی رونق ببخشد و سرمایه گذاران خارجی از تقاضای مصرف کننده بهره برداری کنند.

به گفته برهانی حتی تحت تحریم‌ها ایرانی‌ها ۷۷ میلیارد دلار برای غذا، ۲۲ میلیارد برای پوشاک و ۱۸.۵ میلیارد دلار برای گردش‌های خارجی در سال ۲۰۱۲ هزینه کردند.

با وجود پتانسیل ایران بدون تحریم، بعضی از وکیلان، مشاوران و سرمایه گذاران همچنان با دیده تردید به ایران نگاه می‌کنند، زیرا در چارچوب تفاهم هسته ای هفته گذشته، دو طرف تا ۳۰ ژوئن فرصت دارند تا درباره جزئیات به توافق برسند و این به معنای این است که ریسک‌های حقوقی مرتبط با تجارت در ایران به قوت خود باقی مانده است.

اما بعضی از شرکت‌های خارجی فعال در صنایعی که شامل تحریم‌ها نشده اند بویژه شرکت‌های کالاهای مصرفی اروپایی با وجود رشد فشار تحریم‌ها به فعالیتشان ادامه داده اند و بسیاری از آنها موفق بوده اند.

به عنوان مثال گروه فرانسوی دانون جوینت ونچری دارد که آب معدنی دماوند را تولید می‌کند که بزرگترین برند آب معدنی ایران است. دانون سرمایه گذاری خود در این جوینت ونچر را از ۴۰ درصد در سال ۲۰۱۰ به ۷۰ درصد افزایش داده است. با اینهمه این شرکت‌ها هم به دلیل تحریم‌های مالی ایران با مشکلاتی روبرو بوده اند مانند شرکت سوییسی نستله که به دلیل مشکل در منتقل کردن درآمدش از ایران، دو سال قبل اقدام به کاهش فعالیت کرد.

تحریم‌های آمریکایی شدیدتر از تحریم‌های تصویب شده از سوی اروپا بودند و تقریبا هر نوع مبادله ای با ایران را محدود کردند اما حتی بعضی از شرکت‌های آمریکایی پس از تحولات اخیر شروع به بررسی فرصت‌های تجاری کرده اند.

به گفته بازرگانان ایران شرکت‌های ایرانی در دوبی پیش نویس قراردادهایی را دریافت کرده اند تا نماینده رسمی فروشندگان لپ تاپ‌های هیولت پاکارد (اچ پی) در ایران باشند و اواخر سال گذشته مدیران شرکت توسعه هیولت پاکارد مستقر در دوبی به تهران سفر کردند تا بازار کشور را بررسی کرده و با توزیع کنندگان ایرانی دیدار کنند.

اچ پی می‌تواند تحت معافیت محصولات الکترونیکی از تحریم‌های آمریکا که دو سال قبل تصویب شد، لپ تاپ در ایران بفروشد اما توافق میان ایران و غرب، تجارت این شرکت را بیشتر تسهیل خواهد کرد.

وکیلان و مدیران شرکت‌ها می‌گویند در صورت دستیابی به توافق جامع هسته ای، احتمالی‌ترین سناریو ورود تدریجی اما قابل ملاحظه سرمایه گذاری خارجی خواهد بود. با اینهمه کسانی که تاکنون در ایران نبوده اند نیاز به زمان برای تحقیق درباره این بازار و یافتن شرکای بومی و ارزیابی محیط حقوقی خواهد بود.

در این بین ایران زمینه را برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی فراهم کرده و خارجی‌ها اجازه دارند مالک ۱۰۰ درصد سرمایه گذاری‌شان باشند. همچنین قوانین لازم برای حمایت از آنها وجود دارد اما این سیستم در دوران تحریم‌ها چندان آزمایش نشد.


کد مطلب: 45235

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdciwra5.t1awp2bcct.html

نکونیوز
  http://neconews.com