ديدار جهانگيري با نمايندگان خوزستان و چهارمحال و بختياري

پاسخ به حاشيه‌هاي آب

9 دی 1397 ساعت 20:23

روز شنبه نمايندگان استان خوزستان و چهارمحال بختياري در جريان ديدار با معاون اول رييس‌جمهوري تلاش كردند مطالبات مردم استان‌هاي جنوبي را به گوش اسحاق جهانگيري برسانند.


در روزهاي ابتدايي آذرماه از ۱۹ نماينده استان اصفهان در مجلس دهم، ۱۸ نماينده در اعتراض به بحران آب در اين استان استعفاي خود را تقديم هيات رييسه مجلس كردند. نمايندگان مستعفي در آن زمان ادعا مي‌كردند نه تنها وعده دولت براي احياي زاينده‌رود تحقق نيافته، بلكه حتي دولت در لايحه بودجه ۹۸ براي حل بحران آب آشاميدني استان نيز رديف مجزايي در نظر نگرفته است. نمايندگان اصفهان تلاش مي‌كردند تا دولت را مجاب كنند تا از طريق استان‌هاي چهارمحال و بختياري و خوزستان آب مورد نياز اصفهان را به اين شهرها منتقل كند. اما در پاسخ به اين در خواست‌ها، يك عضو مجمع نمايندگان استان خوزستان با اشاره به جلسه شنبه نمايندگان اين استان و استان چهار محال و بختياري با معاون اول رييس‌جمهور گفت كه در اين جلسه جهانگيري قول داد كه به هيچ‌وجه بحث انتقال آب از سرشاخه‌ كارون عملياتي نمي‌شود.
گلايه از حاشيه‌سازي ها
حجت‌الاسلام ناصري نژاد در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص جلسه نمايندگان دو استان چهار محال و بختياري و خوزستان با معاون اول رييس‌جمهور گفت: نمايندگان استان‌هاي خوزستان و چهار محال و بختياري جلسه‌اي با آقاي جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور و اردكانيان وزير نيرو و مجموعه اين وزارت خانه و معاون پارلماني رييس‌جمهور داشتند. وي افزود: در اين جلسه آقاي جهانگيري از نمايندگان درباره‌ نحوه برخورد با رييس‌جمهور در جلسه ارايه بودجه ۹۸ گلايه كرد كه نمايندگان توضيح دادند كه برخوردهايشان از سر ناچاري بود و مجبور بودند اين كار را انجام دهند چون قبل از آن برخي از نمايندگان در ساير استان‌ها استعفاي صوري داده بودند و با اين استعفا به دولت و تصميم‌گيران فشار آوردند تا دستوراتي در بحث انتقال آب بدهند. نمايندگان شادگان افزود: اين اقدامات باعث شد كه ما عصباني شويم چون استعفاي صوري اين دوستان باعث دستور رييس‌جمهور و به دنبال آن مصاحبه آقاي نوبخت شد مبني بر اينكه انتقال آب حق آنهاست حال اينكه اين موضوع براي ما مشكل ساز خواهد شد. ما انتقال آب از سرشاخه‌ كارون را خط قرمز مي‌دانيم كه آن را به اشكال مختلف به رييس‌جمهور و دولت گفتيم و حتي خواستيم آن را در بودجه اصلاح كنند تا مشكل ايجاد نشود. از رييس‌جمهور هم خواستيم كه در زمان دفاع از بودجه اعلام كند كه منظورش از احياي زاينده رود انتقال آب نيست و رييس‌جمهور به اين موضوع اشاره‌اي نداشت در نهايت ما مجبور شديم آن اعتراضات را در روز ارايه بودجه به رييس‌جمهور داشته باشيم. ناصري‌نژاد خاطرنشان كرد: مردم خوزستان به خصوص در شهرهاي خرمشهر، آبادان و شادگان با مشكل آب شرب مواجهند به گونه‌اي كه پروژه آب غدير از دو ماه گذشته متوقف شده و مردم ما در سه روز گذشته آب شرب ندارند. وضعيت كشاورزي و محيط زيست هم خوب نيست كه شاهد مهاجرت بي‌رويه مردم خوزستان به اصفهان هم هستيم. زماني خوزستان مقصدي براي كشاورزي بود اما اكنون خوزستاني‌ها براي كشاورزي و امرار معاش به استان‌هاي ديگر از جمله اصفهان مهاجرت مي‌كنند. نماينده شادگان افزود: در نهايت آقاي جهانگيري اعلام كرد كه به هيچ‌وجه انتقال آب از سرشاخه‌هاي كارون به اصفهان در برنامه‌هاي دولت نيست. پاراف رييس‌جمهور هم جنبه‌ اجرايي ندارد و در حد پاراف است. ايشان قول داد بحث انتقال آب از سرشاخه‌ كارون عملياتي نشود كه اين خواست نمايندگان حوزه زاگرس است.


کد مطلب: 108976

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdciyvazqt1au32.cbct.html

نکونیوز
  http://neconews.com