دي‌ماه محقق مي‌شود/ تكميل پروژه‌هاي حفاري در ساحل و فراساحل

13 مهر 1391 ساعت 13:17

معاون پروژه‌هاي حفاري شركت ملي‌حفاري ايران از تكميل چند پروژه‌ بزرگ حفاري در بخش‌هاي ساحل و فرا ساحل كشور، هم‌زمان با سي و سومين سالگرد تاسيس اين شركت در اول دي ماه سال جاري خبر داد.


به گزارش ايسنا در منطقه خوزستان محمدرضا تاكايدي در اين خصوص اظهار كرد: اين پروژه‌ها در سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني و به صورتEPD به همت مجموعه كاركنان شركت به‌ويژه نيروهاي عملياتي ناوگان حفاري خشكي و دريايي اجرا شده‌ است.
وي تصريح كرد: حفاري ۷ حلقه چاه توسعه‌اي در بخش خشكي ميدان گازي كيش به عنوان دومين قطب گازي ايران تا ۳ ماه آينده تكميل مي‌شود كه اين پروژه يكي از پروژه‌هاي مهم اجرايي شركت ملي حفاري ايران به شمار مي آيد.
تاكايدي عنوان كرد: دستگاه‌هاي حفاري شماره ۵۴ و ۶۱ با استفاده از ريل كشنده به‌صورت دسته‌اي در حال حفر ۱۲ حلقه چاه توسعه و يك حلقه چاه تعميري هستند كه در نخستين گام، بر اساس برنامه‌ريزي انجام شده ۷ حلقه چاه كلاستر B تكميل و تحويل كارفرما مي‌شود.
معاون پروژه‌هاي حفاري شركت ملي حفاري ايران افزود: هم‌اكنون حفاري ۳ حلقه چاه در كلاستر B به پايان رسيده و در مرحله تكميل است و حفاري ۴ حلقه ديگر به مرحله لايه‌هاي مخزن رسيده‌است و حفاري ۶ حلقه چاه روي كلاستر A پروژه ۱+۱۲ كيش نيز براساس برنامه، بهار آينده به پايان خواهد رسيد.
تاكايدي با بيان اين‌كه حفاري چاه‌هاي فاز ۱۷ و ۱۸ طرح توسعه میدان گازی پارس نيز از سوي اين شركت در حال اجراست، گفت: با توجه به برنامه توليد زودهنگام از اين فازها و براساس توافق به عمل آمده با شرکت نفت و گاز پارس، حفر و تکمیل ۷ حلقه چاه در فاز ۱۷ و ۸ حلقه چاه در فاز ۱۸ پر شتاب دنبال مي‌شود.
وي ادامه‌ داد: هم‌اكنون در فاز ۱۸، حفاري آخرين چاه در حفره هشت و يك دوم اينچ رو به اتمام است و در فاز ۱۷ هم ۴ حفره انجام شده و مشبك كاري چاه‌ها به عنوان آخرين مرحله حفاري در دستور كار قرار دارد. مراحل تحويل اين چاه‌ها به كارفرما بين ۳ تا ۴ ماه آينده محقق خواهد شد.
تاكايدي به استقرار ۲ دستگاه حفاری دريایی از سوي اين شركت در فازهاي ۱۷ و ۱۸ اشاره و خاطرنشان كرد: در مجموع برای حفاری ۲۲ حلقه چاه در اين ۲ فاز نزدیک به ۹۰ هزار متر حفاری مي‌شود.
وي درباره پروژه‌هاي حفاري با اشاره به اين كه اجراي عمليات حفاري در فاز ۱۴ پارس جنوبي در برنامه قرار دارد، افزود: در اين فاز دومين چاه توصيفي در حال آزمايش و حفاري چاه سوم آغاز شده است.
معاون پروژه‌هاي حفاري شركت ملي حفاري ايران همكاري شركت نفت و گاز پارس در پروژه هاي ۱۷، ۱۸ و ۱۴ و شركت مهندسي و توسعه نفت در پروژه كيش را عامل موفقيت اين شركت در اجراي اين پروژه‌ها دانست.


کد مطلب: 6165

آدرس مطلب: http://neconews.com/vdcj.memfuqevisfzu.html

نکونیوز
  http://neconews.com