کد مطلب: 9370
 
در پایان دولت دهم ظرفیت بهره برداری از پارس جنوبی دو برابر می شود
 
رئیس جمهور با بیان اینکه ۴۰ نقطه در کشور جهت ذخیره سازی گاز طبیعی در نظر گرفته شده است، گفت: با بهره برداری کامل از مراکز ذخیره سازی گاز سراژه قم و سرخس تا ۱۰ سال مشکل کمبود گاز طبیعی برطرف خواهد شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۸
به گزارش خبرنگار مهر، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور  در مراسم بهره برداری رسمی از بزرگترین میدان گازی کشور و خاورمیانه اظهار داشت: اگر بنا باشد کشور پیشرفت کند یکی از نیازهای اصلی آن انرژی است.

وی با تاکید بر اینکه باید کشور را بسازیم، گفت: همه بخش های اقتصادی نیازمند انرژی هستند که در دسترس باشد و قیمت مناسب داشته باشد.

رئیس جمهوری ادامه داد: ایران یکی از مخازن گاز طبیعی دنیا محسوب می شود که باید از این موهبت الهی به خوبی استفاده شود.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب این انرژی در اختیار دیگران بود، گفت: از ۶ میلیون بشکه نفت تولیدی ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه آن صادر می شد حال آنکه چیزی عاید مردم نمی شد و بحمد الله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش شده است در اختیار مجموعه مردم و در راه رفاه و آبادانی کشور استفاده شود.

احمدی نژاد تصریح کرد: یکی از کارهای خیلی خوبی که در کشور انجام شده است شبکه ملی گاز کشور است. کشور ما دومین دارنده گاز طبیعی دنیا است که تصمیم گرفته شده با یک شبکه سراسری گاز طبیعی به همه کشور گسترده شود بخصوص در این چند سال اخیر کارهای خوی در زمینه گاز رسانی صورت گرفته است.

وی در ادامه آماری از گاز رسانی در کشور داد و افزود: بیش از ۹۲۵ شهر کشور و ۹۶ درصد خانوار شهری از گاز طبیعی بهره مند هستند. همچنین ۱۴ هزار روستا با ۵۵ درصد جمعیت روستایی کشور و ۵۰ هزار واحد صنعتی از نعمت گاز طبیعی برخوردارند.

وی افزود: هم اکنون عمده نیروگاه‌های کشور به شبکه گاز کشور وصل شده که این یک خدمت بزرگ است که بعد از انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است.

احمدی نژاد در مزایای توسعه شبکه ملی گاز گفت: توسعه شبکه ملی گاز یعنی درهر نقطه از کشور بتوان کارخانه و تاسیسات تولیدی ایجاد کرد و این باعث توسعه عدالت خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: در پایان دولت دهم ظرفیت بهره برداری از میادین پارس جنوبی دو برابر شود.

وی با بیان اینکه آب و هوای کشور ما متغیر است، اظهار داشت: بخش عمده گاز و انرژی کشور ما در بخش خانگی اداری و تجاری استفاده می‌شود که امیدواریم روزی برسد که عمده مصرف گاز طبیعی کشور ما در صنعت استفاده شود.

احمدی نژاد ادامه داد: اوج مصرف گاز در کشور ما در فصل سرماست یعنی ما ۵ ماه در سال اوج مصرف گاز داریم. که اگر بخواهیم برای کمبود در این ۵ ماه تاسیسات فراهم کنیم نیازمند سرمایه گذاری سنگین هستیم.

رئیس جمهور گفت: بهترین کار این است که در فصل کم مصرف که تابستان است گاز را ذخیره کنیم و در فصل پر مصرف که زمستان است از آن بهره برداری کنیم.

وی گفت: در کشور ۴۰ نقطه مشخص شده است که طبیعت آن به ما اجازه ذخیره سازی گاز طبیعی را می دهد که اولین نقطه آن سراژه قم و مرکز بعدی مرکز سرخس است که اگر این مراکز به بهره برداری کامل برسد تا ۱۰ سال مشکل کمبود گاز در کشور نخواهیم داشت.

احمدی نژاد تاکید کرد: باید شبکه گاز رسانی کشور را گسترش دهیم اکنون در همه نقاط پرجمعیت کشور گاز داریم فقط روستاهای دور افتاده از این نعمت بهره مند نیستند که توصیه ما به وزارت نفت و شرکت ملی گاز این است که این به مناطق به سرعت گاز رسانی صورت گیرد.

مردم قم باید از کنار مرکز ذخیره سازی گاز سراژه بهره مند شوند

رئیس جمهور اظهار داشت: حالا که دوباره استان قم به استاهای صاحب انرژی پیوسته است باید در کنار این برخورداری از مرکز ذخیره سازی گاز طبیعی سهمی هم عاید مردم استان قم شود.

وی افزود: به قم قبل از انقلاب توجهی نمی شد هرچند که به همه شهرهای ایران توجه نمی شد البته این بی توجهی به قم به صورت عمدی بود.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب هم به بهانه های مختلف هنوز آن طور که شایسته قم است کارهای عمرانی در این استان صورت نگرفته است هرچند که هم اکنون کارهای خوبی در قم در حال انجام است اما باید این کارها به صورتی باشد که چهره قم عوض شود.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵