داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 93757
 
افزایش قیمت دلار را قبول نداریم
 
نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری امروز در پاسخ به این که برخی این گونه تلقی می کنند که قیمت دلار بیش از پنج هزار تومان است، اظهارکرد: ما این سخنان را قبول نداریم، دولت و کارشناسان اقتصادی هم این مسئله را قبول ندارند و این شایعه ای است تا قیمت ها را افزایش دهند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۹
نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری امروز در پاسخ به این که برخی این گونه تلقی می کنند که قیمت دلار بیش از پنج هزار تومان است، اظهارکرد: ما این سخنان را قبول نداریم، دولت و کارشناسان اقتصادی هم این مسئله را قبول ندارند و این شایعه ای است تا قیمت ها را افزایش دهند.
وی افزود: هر فردی دلار دارد که با کاهش ارزش پول ملی نفع می برد، دولت نمی خواهد عده ای معدود منتفع شوند و باید با این مسئله مقابله کنیم.
سخنگوی دولت تصریح کرد: سیاست دولت مدیریت ارزش پول ملی است و خواهان تقلیل ارزش پول ملی نیست پس همه باید کمک کنیم پول ملی قوت یابد.
نوبخت همجنین در پاسخ به این که در هفته گذشته تعدادی از نمایندگان نسبت به پایین بودن حقوق بازنشستگان اعتراض کردند، دولت در این زمینه چه برنامه ای دارد، گفت: تردید نداریم که به میزان توانایی که از نظر مالی داریم در این زمینه اقدام کنیم.
وی ادامه داد: این حق را برای بازنشستگان قائل هستیم و همانطور که در بودجه سال جاری علاوه بر افزایش سنوات عمومی رقم ویژه ای را در نظر گرفته ایم که برای سال ۹۷ هم تا پایان برنامه ادامه خواهیم داد.
رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که در قانون بودجه ۹۶ بودجه ای برای بخش دفاعی در نظر گرفته شد، این بودجه در چه مرحله ای قرار دارد گفت: این مسئله مصوبه مجلس است و دولت آن را اجرا خواهد کرد .
وی در پاسخ به این که با توجه به بالا رفتن میزان صادرات نفت پس از برجام موضوع کمبود بودجه مطرح شده است، نظر دولت در این خصوص چیست، گفت: تا اوایل سال ۹۵ میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی با کاهش چشمگیری مواجه بود و حداکثر میزان صادرات نفت خام یک میلیون بشکه بود.
سخنگوی دولت ادامه داد: امروز ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر می کنیم و به همان میزان از ارز ناشی از فروش نفت خام و صادرات آن استفاده می کنیم.
نوبخت افزود: از همان سال تاکنون به ویژه مقدار صادرات افزایش یافته و قیمت نفت به شدت تنزل یافته است.
وی خاطرنشان کرد در حال حاضر فروش نفت به طور متوسط در طی ماه های گذشته با رقم بشکه ای ۴۷ دلار بوده در حالی که در سال ۹۲ این رقم ۱۰۸ دلار بود.
وی همچنین گفت: از سوی دیگر امسال مجلس شورای اسلامی برای تقویت صندوق توسعه ملی مقدار واردات به این صندوق را از۲۰ درصد به ۳۰ درصد افزایش داد، یعنی دولت باید ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صندوق واریز کند بنابراین از منابعی که پیش بینی بود از محل درآمد نفت حاصل می شود به همین میزان تقلیل یافت.
رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: دولت بودجه ای را که به مجلس ارائه کرده بود ۳۱۹ هزار میلیارد تومان بود که برپایه نفت بشکه ای ۵۵ دلار پیش بینی شده بود ولی می دانیم که ممکن است نفت بشکه ای ۵۵دلار محقق نشود بنابراین ۱۰ هزار میلیارد تومان که معادل پنج دلار است، کنار گذاشتیم که تحقق نمی یابد چون قیمت نفت از ۵۰ دلار بالا نرفت بنابراین بودجه بر مبنای ۳۰۹ هزار میلیارد تومان قرار گرفت.
سخنگوی دولت افزود: از طرف دیگر مجلس بودجه را به میزان ۳۴۶ هزار میلیارد تومان افزایش داد و ۴۰ هزار میلیارد تومان بیش از چیزی بود که دولت پیش بینی کرده بود به همین خاطر در ابتدای دولت دوازدهم به دستگاه های اجرایی اعلام کردیم که بودجه مورد نظر همان ۳۰۶ هزار میلیارد تومان است که ۳۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن را از محل فروش اوراق و اسناد خزانه تعریف کردیم.
نوبخت گفت: در زمینه طرح های عمرانی مبلغ ۷۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که تاکنون ۲۹ هزار و ۷۳۲ میلیارد تومان به خزانه تخصیص داده شده که ۱۱ هزار و ۸۲ میلیارد تومان به صورت نقد و ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اسناد و اوراق بوده است.
سخنگوی دولت یادآور شد: در زمینه طرح های ملی نیز ۲۹ هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که تا کنون ۱۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد.
نوبخت اضافه کرد: در زمینه طرح های استانی نیز ۱۴ هزار و ۴۹۳ میلیارد تومان می بایست تا پایان سال پرداخت کنیم که تاکنون ۲۲ هزار و ۲۲۹ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

** تلاشی برای محدود کردن حقوق ها نداریم
وی ادامه داد: عزم دولت بر این است که بودجه جاری را انقباضی کند تا در پرداخت بودجه عمرانی مشکلی بوجود نیاید البته تلاش نداریم حقوق ها را محدود کنیم و تاکنون بیش از نرخ تورم حقوق ها را پرداخت کرده ایم.
سخنگوی دولت در پاسخ به دلایل تاخیر معرفی وزرای باقیمانده نیرو و علوم و تحقیقات به مجلس شورای اسلامی، اظهارکرد: در زمینه وزارت نیرو که مشکل وجود ندارد ولی در خصوص وزارت خانه علوم وتحقیقات باید توجه بیشتری داشته باشیم .
نوبخت افزود: سلسله صحبت هایی با شخصیت محترمی که بتوان وزارتخانه علوم را به وی سپرد و هم مقامات نظام اطمینان داشته باشند صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت وزارت علوم وتحقیقات مسئولان عالی نظام نسبت به آن توجه دارند وباید رعایت همه مسایل صورت گیرد و فردی را معرفی کنیم که مانند دفعات گذشته نشود . که دولت مجبور شد به دلیل عدم رای اعتماد چند نفر را معرفی کند .

** پرونده اخیر مالی ربطی به دولت ندارد
سخنگوی دولت در پاسخ به این که برخی رسانه ها بازداشت مهدی جهانگیری را منتسب به دولت کرده اند نظر دولت در این زمینه چیست، گفت: در این زمینه شاهد روح بلند و خویشتن داری برادرمان آقای اسحاق جهانگیری بودید که با صراحت به قوه قضاییه اعلام کردند و خواستار پیگیری موضوع شدند .
نوبخت ادامه داد: همانطور که آقای جهانگیری هم اشاره کردند این مسئله ارتباطی با دولت ندارد و موضوعات مربوط به قبل از دولت یازدهم می شود .
وی اظهارکرد: از خانواده ای همچون جهانگیری که دو نفر از اعضای خانواده را به عنوان شهید تقدیم انقلاب کرده توقعی بیش از این هم نمی توان داشت .
سخنگوی دولت گفت: امیدواریم در این زمینه به گونه ای عمل شود که با توجه به شرایط حساس کنونی شائبه سیاسی بودن در جامعه بوجود نیاید و همانطور که رئیس قوه قضاییه نیز بیان کردند عده ای در صدد این هستند که مسئولین نظام را در مظان اتهام قراردهند واین موضوع باید به همه مسئولان تسری یابد.
نوبخت افزود:در این زمینه پیگیری منصفانه ، عادلانه و رعایت حیثیت افراد رعایت شود.
وی در پاسخ به این که یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی افزایش قاچاق در کشور شده است، گفت: اظهارات یک نفر نمی تواند ملاک باشد در صورتی که همه مقامات رسمی کشور گواهی می دهند که قاچاق با توجه به افزایش نظارت ها به شدت کاهش یافته است .
سخنگوی دولت درباره اعمال محدودیت ها نسبت به رییس دولت اصلاحات وبرنامه دولت در این زمینه نیز اظهار کرد: موضوع رسمی دولت در این زمینه توسط رییس جمهوری اعلام شد .
نوبخت با بیان این که آیا این موضوع مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است یا خیر ،تاکید کرد: من سخنگوی این شورا نیستم ولی به هیچ وجه در این دولت و در دولت یازدهم در این زمینه مصوبه ای نداشتیم .
وی با یادآوری این که باید توجه داشت در چه شرایط هستیم ،گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب هم بارها تاکید کرده اند انسجام و وحدت در برابر هجمه های دولت بی تدبیر و پرخاشگر آمریکا می بایست در مناسبات مورد توجه قرار گیرد.
سخنگوی دولت در پاسخ به ای نکه وزیر امور اقتصادی ودارایی مهم ترین خواسته رییس جمهوری را اصلاح نظام بانکی عنوان کردند، دولت برای این موضوع چه اقداماتی انجام داده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه دو مسئله مطرح است یکی نرخ سود بانکی و دیگری پرداخت مطالبات بانکها از دولت که در هر دو موضوع دولت اقداماتی را انجام داده وادامه خواهد داد.
نوبخت افزود: از طرف دیگر دولت در نظر دارد تا با افزایش سرمایه بانکها منابع بیشتری برای تسهیلات دهی در اختیار بانک ها قرار گیرد و از سوی دیگر بانک ها نیز با خروج از بنگاه داری و سرمایه گذاری هایی که در امر املاک انجام داده اند را برای ارائه تسهیلات به بخش تولید آزاد کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵