داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 108770
 
افزایش تولید زیتون کشور
 
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: امسال با پنج درصد رشد نسبت به سال گذشته90 هزار تن محصول زیتون در کشور تولید شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۸
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: امسال با پنج درصد رشد نسبت به سال گذشته90 هزار تن محصول زیتون در کشور تولید شود.

به گزارش شنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، 'سیدرحمت اله پریچهر' با بیان این که به دلیل تولید مناسب در کشور، ممنوعیت واردات میوه و کنسرو زیتون ادامه خواهد داشت، افزود: بخشی از نهال هایی که در سال های گذشته کشت شده بود به باردهی رسیده و بنابراین در سال جاری افزایش تولید دانه زیتون پیش بینی شده است.
وی کیفیت زیتون ایران را به علت شرایط آب و هوایی و ارقام مورد استفاده بسیار خوب دانست و اظهارداشت: سال گذشته 65 درصد میوه های زیتون به کنسرو و 33 درصد به روغن تبدیل شد.

**افزایش سرانه روغن زیتون به ۲۰۰ گرم در برنامه ششم توسعه
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی، تولید روغن زیتون را از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و تصریح کرد: مهمترین هدف ما ارتقای بهره وری عوامل تولید، اقتصادی کردن تولید زیتون و کمک به سلامت جامعه است.
وی با اشاره به این که سالانه بین پنج تا هفت هزار تن روغن زیتون تولید می شود افزود: البته برای تامین نیاز داخلی، سالانه به همین میزان روغن زیتون وارد کشور می شود.
پریچهر تولید 200 هزار تن میوه زیتون را از اهداف برنامه ششم توسعه اعلام کرد و گفت: در این برنامه هدفگذاری شده که سرانه مصرف روغن زیتون به 200 گرم به ازای هر نفر افزایش یابد.
به گفته وی، طبق آمارها در ایران 2.5 برابر سرانه دنیا، کنسرو زیتون مصرف می شود و سرانه مصرف روغن زیتون در کشور حدود 135 گرم به ازای هر نفر است.
این مقام مسئول درباره وضعیت قیمت گذاری روغن زیتون اضافه کرد: قیمت روغن زیتون، رقابتی است زیرا این محصول در گروه دوم کالاهای اساسی قرار دارد و ارز 4200 تومانی به آن تعلق نمی گیرد.
وی تعرفه واردات روغن زیتون را 26 درصد اعلام کرد و گفت: صنایع روغن کشی در این حوزه به اندازه کل تولید داخل ظرفیت دارد و نیازی به افزایش ظرفیت این صنایع نیست.
پریچهر اضافه کرد: در حال حاضر در 26 استان کشور زیتون کشت می شود و سعی داریم استان های روغن خیز به سمت تولید روغن زیتون سوق پیدا کنند.
وی با اشاره به این که بیش از 50 درصد ارقام زیتون کشت شده در ایران، روغنی هستند، افزود: بخشی از ارقام زیتون دو منظوره هستند به طوری که می توان علاوه بر استفاده از دانه، روغن آن را نیز استحال کرد.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی، به باغداران توصیه کرد: برای تولید روغن زیتون تلاش کنند چرا که موجب بهبود صنعت آن و اقتصاد ملی می شود.

** انتقال ژرم پلاسم زیتون در دستور کار است
پریچهر گفت: انتقال «ژرم پلاسم زیتون» از کلکسیون شورای بین المللی زیتون و روغن زیتون را در دستور کار داریم.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی افزود: ما همچنین دعوت از مدرسان شورای بین المللی زیتون و روغن زیتون برای برگزاری کارگاه های آموزشی و شرکت کارشناسان در دوره های آموزشی این شورا را در برنامه های خود قرار داده ایم.

به گزارش ایرنا، در سال 1396 به دلیل سرمازدگی و تنش های آب و هوایی کمتر از 85 هزارتن میوه زیتون در سطح 55 هزار هکتار باغات بارور تولید شد که کاهش 11 هزارتنی تولید میوه را نسبت به سال 95 را نشان می دهد.
طبق آمارها سال 95 حدود 96 هزارتن میوه زیتون در کشور تولید شد که بین 60 تا 65 درصد آن به کنسرو زیتون و 35 تا 40 درصد آن به روغن زیتون تبدیل شده بود.
سرانه مصرف روغن زیتون کشور بین 11 هزار و 500 تا 12 هزار تن در سال است که نزدیک یک سوم آن در داخل کشور تولید و مابقی نیاز مصرفی از طریق واردات تامین می شود.
میانگین جهانی عملکرد تولید زیتون در هر هکتار 1700 کیلوگرم است درحالی که در بیشتر باغ های زیتون کشور عملکرد تولید زیتون 2100 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.
42 کارخانه روغن کشی و هشت هزار کارگاه تولیدی کنسروی در مناطق زیتون خیز کشور از جمله زنجان، قزوین و گیلان فعال هستند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵