کد مطلب: 74181
 
نفت در هفته ای که گذشت
از مواضع زنگنه در اوپک تا دفاع تمام قد لاریجانی از IPC
 
تحولات نفت در هفته ای که گذشت بیش از هر زمان دیگری زیر سایه نشست مشورتی اوپک در الجزایر قرار داشت؛ نشستی که ابتدا پیش بینی های صورت گرفته درباره آن چندان روشن نبود اما سرانجام به نخستین توافق اوپکی ها پس از ۸ سال منجر شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۵
تحولات نفت در هفته ای که گذشت بیش از هر زمان دیگری زیر سایه نشست مشورتی اوپک در الجزایر قرار داشت؛ نشستی که ابتدا پیش بینی های صورت گرفته درباره آن چندان روشن نبود اما سرانجام به نخستین توافق اوپکی ها پس از ۸ سال منجر شد.
به گزارش نکونیوز، هفته ای که گذشت با خبر رسانه های خارجی درباره پیشنهاد نفتی عربستان به ایران آغاز شد. عربستان پیشنهاد داد که اگر ایران تولید نفت خود را امسال افزایش ندهد، عربستان در مقابل تولید خود را کاهش خواهد داد. عربستان اعلام کرد که حاضر است تولید خود را به سطوح اوایل سال ۲۰۱۶ برگرداند به شرط آن که ایران تولید نفت خود را در سطح کنونی سه میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز نگه دارد. درحالیکه ایران پیش از آن اعلام کرده بود هم اکنون روزانه سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام تولید می‌کند و قصد دارد سطح تولید خود را تا پایان سال ٢٠١۶ میلادی به چهار میلیون بشکه در روز برساند.
سه روز بعد، وزیر نفت در حاشیه اجلاس مجمع بین‌المللی انرژی در الجزیره اعلام کرد: ایران در نشست مشورتی اوپک به دنبال امضای توافق نیست و عرضه نفت خود را محدود نخواهد کرد و به دنبال تولید ۴ میلیون بشکه در روز است. این موضع زنگنه، احتمال دستیابی به توافق را کاهش دهد بویژه با توجه به اینکه لیبی و نیجریه هم در صدد افزایش تولید نفت بودند و عراق هم موضع هماهنگی با عربستان اتخاذ نکرده بود. اما گویا فشار مالی برای عربستان که حاصل کاهش قیمت نفت و ایجاد کسری بودجه برای این کشور بود، این کشور و حامیانش در اوپک از جمله امارات را مجاب کرد تا به هر قیمت ممکن به توافقی دست یابند. به همین دلیل مذاکرات چهارشنبه نشست مشورتی وزرای اوپک، پس از بیش از ۴ ساعت به توافقی برای کاهش تولید نفت به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز منجر شد درحالیکه ایران از این قاعده مستثنی بود. توافق برای کاهش ۷۰۰ هزار بشکه در روز در شرایطی که میزان عرضه مازاد اوپک بیش از این میزان است در نگاه اول نمی تواند توافق بزرگی باشد اما با توجه به شرایط بازار و عدم همراهی برخی کشورها با نظر عربستان، از این جهت که نخستین توافق اوپک پس از ۸ سال نام گرفت از اهمیت بالایی برای اوپک برخوردار است که طی سالهای اخیر به دلیل اختلافات اعضا، تاثیرگذاری آن در بازار کاهش یافته است. در پی این توافق قیمت نفت اندکی افزایش یافت و برخی احتمال افزایش بیش از این میزان را مطرح کرده اند. چراکه کاهش تولید اوپک عملا پس از سه ماه تحقق خواهد یافت.
وزیر نفت ایران ضمن ابراز خرسندی از نتیجه نشست مشورتی اوپک گفت: یک تصمیم استثنایی در اوپک گرفته شد. زنگنه در باره دلیل طولانی شدن نشست الجزایر گفت: بحث های زیادی در این نشست مطرح شد و در ادامه نشست مشورتی به نشست فوق العاده اوپک بدل و تصمیم های این نشست از اعتبار بیشتری برخوردار شد.
اولین قرارداد تامین سرمایه خارجی در پتروشیمی
روز یکشنبه اعلام شد که اولین قرارداد تامین منابع مالی از بازارهای بین المللی به شکل کوتاه مدت (یوزانس) در ایران و در بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور یعنی خلیج فارس رقم خورد و بدین ترتیب اولین قرارداد تامین منابع مالی در قالب یوزانس از کشور ژاپن و تحت پوشش بیمه صادراتی NEXI و قرارداد منعقده با ماروبنی در اول سپتامبر در توکیو ژاپن به مبلغ ٣٢٠ میلیون یورو به امضاء رسید. پیش بینی می شود تامین منابع مالی در قالب یوزانس تا میزان ١ میلیارد یورو و تامین میان مدت برای مبلغ حدود ٥٠٠ میلیون یورو در سال جاری محقق شود. همچنین روز چهارشنبه الحاقیه قرارداد ساخت تاسیسات ان جی ال ٣٢٠٠ غرب کارون عصر امروز (چهارشنبه، هفتم مهرماه) در نشستی با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و معاون نفت، گاز و پتروشیمی قرارگاه خاتم الانبیا امضا و به این ترتیب نخستین واحد ان‌جی‌ال کشور به بخش خصوصی واگذار شد. بر این اساس، همه حقوق قراردادی شرکت ملی نفت ایران در این پروژه به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس واگذار شد. با بهره برداری از کارخانه گاز و گاز مایع ٣٢٠٠ غرب کارون از سوزاندن روزانه ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز جلوگیری می شود؛ هدفی که با به ثمر رسیدن ٢ فاز توسعه ای (هر یک به ظرفیت ٢٥٠ میلیون فوت مکعب) محقق خواهد شد.
دفاع مجدد لاریجانی از قراردادهای نفتی
روز سه شنبه دو تذکر درباره قراردادهای نفتی در مجلس مطرح شد. سید ناصر موسوی لارگانی در تذکری گفت: مدتی است که وقتی بحث این قراردادهای نفتی یا FATF مطرح می‌شود می‌گویند ربطی به مجلس ندارد؛ در حالی که باید در مجلس مطرح شود. ما با این قراردادها داریم خود تحریمی می‌کنیم و جلوی سازمان های جهادی را می بندیم. لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: در رابطه با قراردادهای نفتی مجلس در جریان قرار گرفت و توضیحات داده شد. ۱۴ – ۱۵ مورد اشکال مطرح شد که به نمایندگان می‌گفتیم اگر اشکالی دارید به هیات تطبیق ارائه دهید. همه موارد هم رسما به دولت ابلاغ شد و آنها هم ارجاع کردند.
حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر نیز در همان جلسه مجلس گفت: در مورد قراردادهای نفتی ایرادات رفع نشده و هیأت تطبیق نقطه نظرات را از نمایندگان مجلس نگرفته است.
علی لاریجانی که ریاست جلسه را بر عهده داشت، اینگونه پاسخ داد که حرف شما را تأیید نمی کنیم. حتماً هیأت تطبیق نظرات را اعمال کرده. اگر کسی نظری نداده ما نمی‌توانیم اصرار کنیم. رئیس قوه مقننه افزود: ۱۴ یا ۱۵ بندی که از دفتر رهبری نظرات اعلام شده بود تماماً اجرا شده و بنده حرف شما را تکذیب می‌کنم زیرا من مسئول بررسی آن هستم، شما که مسئول نیستید. لاریجانی با بیان اینکه هیأت تطبیق رئیس دارد، گفت: آقای اسماعیلی حقوقدان شورای نگهبان رسماً به من نامه نوشتند که تمام موادی که بحث شده و ما به هیأت دولت دادیم را در دو مصوبه اجرا کرده‌اند. آن وقت شما می‌گویید اجرایی نشده؟ چه کسی مسئول است؟ رئیس هیأت تطبیق مشخص است. اگر ایرادی دارید بپرسید اما چرا پشت تریبون چیزی می‌گویید که خلاف واقع است.
وی خاطرنشان کرد: اگر شما راجع به چارچوب‌های حقوق نفتی ملاحظات دیگری دارید بحث دیگری است. نماینده مجلس هستید می‌توانید طرح تهیه کنید و یا هر کاری که می‌خواهید انجام دهید. اما اگر بحث این است که مطالبی که به مجلس ارسال شده آیا هیأت تطبیق نظرات را اعلام کرده بنده رسماً اعلام می‌گویم که صددرصد اعلام شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: چرا شما می‌گویید انجام نشده؟ من که مسئولش هستم می‌گویم هیأت تطبیق مجلس بررسی‌ها را انجام داده است. شما در جلسه قبل هم تذکری دادید که درست نبود، شما که مدعی هستید بگویید در فلان تاریخ ملاحظات را ارائه کرده‌اید، رعایت نشده. اگر چیز بیشتری می‌دانستید به هیأت تطبیق می‌دادید. لاریجانی در پایان اظهار کرد: ملاحظاتی که از دفتر آقا آمده بود به طور کامل اجرا شده و شما اگر الان به نظر جدیدی رسیدید از طریق قانونی اعمال کنید.
تاخیر در مناقصه های نفتی
علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روز چهارشنبه در مورد برگزاری نخستین دور مناقصه قراردادهای جدید نفتی گفت: قرار بود نخستین دور مناقصه در هفته اخر مهرماه برگزار شود اما با توجه به تاخیر یک هفته‌ای که در درخواست ارائه مدرک به وجود آمد احتمالا نخستین مناقصه یک هفته تا ۱۰ روز به تعویق بیفتد و در آبان ماه برگزار شود و شرکت های تایید شده از سوی شرکت ملی نفت ایران می توانند در مناقصه شرکت کنند. وی با بیان اینکه نخستین میدانی که به مناقصه گذاشته خواهد شد میدان آزادگان جنوبی است گفت: هنوز برای میدان های بعدی تصمیمی گرفته نشده است باید ابتدا بررسی کنیم که استقبال از میدان اول به چه صورت خواهد بود
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵