کد مطلب: 58891
 
نفت در هفته ای که گذشت
پس لرزه های اجلاس 168 اوپک
 
هفته ای که گذشت، شاهد پس لرزه های عدم توافق اعضای اوپک در احلاس ۱۶۸ بودیم؛ پس لرزه هایی که نقطه اوج آن کاهش فیمت نفت به کف قیمتی ۷ سال اخیر بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۱
هفته ای که گذشت، شاهد پس لرزه های عدم توافق اعضای اوپک در احلاس ۱۶۸ بودیم؛ پس لرزه هایی که نقطه اوج آن کاهش فیمت نفت به کف قیمتی ۷ سال اخیر بود.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه روز یکشنبه ۱۵ آذردر حاشیه دیدار با میکاییل دامبرگ، وزیر امور شرکتها و نوآوری سوئد درباره این که چرا در بیانیه پایانی یکصد و شصت و هشتمین اجلاس اوپک هیچ سقفی برای تولید در نظر گرفته نشده است، گفت: چون به تفاهم نرسیدیم، سقف تولید معین نشده است و اکنون کشورهایی که مازاد عرضه نفت دارند مسئول عواقب آن در بازار هستند. وی افزود: در اجلاس اخیر دو دیدگاه وجود داشت، گروهی معتقد بودند باید سقفی برای تولید وجود داشته باشد تا علاوه بر متعادل کردن بازار، مازاد عرضه ای که هم اکنون در بازار وجود دارد کنترل شود که این دیدگاه تایید نشد. دیدگاه دوم مربوط به تعیین سقف بالاتر از سقف ٣٠ میلیون بشکه در روز از سوی اقلیت اوپک است که ما با این دیدگاه موافق نبودیم. با توجه به موافق نبودن هر دو گروه با دیدگاههای یکدیگر، در نتیجه هیچ تصمیمی اتخاذ نشد. هیچ یک از دو گروه نتوانستند دیگری را متقاعد کنند در نتیجه اعضای اوپک بدون هیچ مصوبه ای جلسه را ترک کردند.
ایران قصد دارد با پایان تحریکها از ماه آینده، نیم میلیون بشکه در روز تولید خود را افزایش دهد که این امر در شرایطی که بازار با مازاد عرضه مواجه است، می تواند قیمت نفت را باز هم کاهش دهد. اما ایران اعتقاد دارد کشورهایی که بیش از سهمیه تولید می کنند باید تولید خود را کاهش دهند و ایران حق دارد به سهمیه تولید خود در سال ۲۰۰۵ بازگردد.
در همین حال بهای نفت در بازار‌های جهانی در معاملات روز سه‌شنبه ۱۷ آذر در پی گزارش چین مبنی بر واردات قابل توجه نفت به رغم شرایط ضعیف اقتصادی به پایین‌ترین سطح رسید. کاهش قیمت نفت باز هم ادامه یافت و قیمت نفت ایران و اوپک در پایان هفته در سطح ۳۴ تا ۳۵ دلار معامله شد. با این وجود اغلب کارشناسان اعتقاد دارند طی ماههای آتی قیمت نفت افزایش خواهد یافت.
پرونده مسئولان نفتی در قسمت دوم دادگاه زنجانی
هفته گذشته دادگاه بابک زنجانی و سایر متهمان نفتی باز هم ادامه یافت. نکته مهم در جلسات هفته گذشته، اظهار نظر قاضی صلواتی در نوزدهمین جلسه دادگاه در روز دوشنبه ۱۶ آذر بود که در بخشی از دادگاه اعلام کرد پرونده برخی از مسوولان سابق نفتی در قسمت دوم دادگاه مورد بررسی قرار می گیرد. قرار است این هفته جلسه غیرعلنی برای بررسی اتهامات بابک زنجانی برگزار شود.
تصویب اساسنامه شرکت نفت در کمیسیون انرژی
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه عصر یکشنبه این کمیسیون از تصویب نهایی اساسنامه شرکت نفت در این جلسه خبر داد و گفت که مصوبه کمیسیون به هیات رییسه مجلس ارجاع خواهد شد تا هیات رییسه آن را برای شورای نگهبان بفرستد. حسین امیری خامکانی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ‌اساسنامه شرکت نفت که ۸۸ ماده دارد ۴ سال در مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بررسی قرار گرفت و بیش از یک سال است که کارگروهی در کمیسیون انرژی آن را مورد بررسی قرار داده است. این کارگروه ۵۲ جلسه برگزار کرده و بیش از ۲۵۰ جلسه بین دستگاه‌های مرتبط برگزار شده است. وی افزود: کمیسیون انرژی نیز جلسات متعددی برای بررسی این اساسنامه برگزار کرده است و بعد از آنکه نمایندگان مجلس در جلسه علنی رای به اصل هشتاد و پنجی شدن (تفویض اختیار صحن علنی مجلس به یک کمیسیون) این اساسنامه دادند تک تک مواد اساسنامه در کمیسیون بررسی شد و نهایتا امروز مورد تصویب نهایی قرار گرفت. به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی اساسنامه شرکت نفت از سوی این کمیسیون به هیات رییسه مجلس ارجاع خواهد شد تا هیات رییسه آن را برای شورای نگهبان ارسال کند و شورای نگهبان نظر نهایی خود را درباره این مصوبه قانونی اعلام کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵