کد مطلب: 58341
 
آیا اعضای اوپک در مورد میزان تولید به اجماع می رسند؟
کاهش سقف تولید اوپک، رویایی در دوردست
 
نشست ۱۶۸ اوپک روز جمعه در شرایطی برگزار می شود که همگان به دنبال تحقق رویای کاهش سقف تولید اوپک هستند،رویایی که بعید است به این راحتی تعبیر شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۶
نشست ۱۶۸ اوپک روز جمعه در شرایطی برگزار می شود که همگان به دنبال تحقق رویای کاهش سقف تولید اوپک هستند،رویایی که بعید است به این راحتی تعبیر شود.
به گزارش نکونیوز، این نشست در شرایطی در وین برگزار می شود که میزان تولید اوپک از سقف تعیین شده فراتر رفته و در شرایطی که قیمت نفت به شدت کاهش یافته و طی ماههای اخیر بین ۴۰ تا ۵۰ دلار در نوسان بوده، کاهش سقف تولید اوپک به منظور کنترل قیمت، بیش از پیش ضروری به نظر می رسد. اما بعید به نظر می رسد علیرغم نظر مثبت کشورها در ظاهر برای کاهش سقف تولید، شاهد برداشته شدن گامی عملی برای تحقق این موضوع باشیم. چرا که از یک سو عربستان تمایلی به کاهش تولید نفت ندارد تا بازار را به رقبای خود بویژه در خارج از اوپک واگذار کند و از سوی دیگر میزان تولید برخی کشورها نیز رو به افزایش است. این امر بویژه در مورد عراق صدق می کند که تولید خود را از ۳ میلیون بشکه در روز نیز فراتر برده است. ایران نیز با لغو عملی تحریمها در حال افزایش تولید نفت خود است و همین افزایش تولید نفت ایران و عراق و عدم کاهش تولید توسط عربستان می تواند میزان تولید نفت اوپک را افزایش دهد و طبیعتا در چنین شرایطی، سایر کشورهای عضو نیز تمایلی برای کاهش تولید نخواهند داشت تا بازار را به رقبا واگذار کنند. چرا که با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر دنیا و افزایش عرضه نسبت به تقاضا، از دست دادن بازار می تواند زیان های فراوانی داشته باشد. به همین دلیل بعید به نظر می رسد در نشست ۱۶۸ اوپک شاهد اتخاذ تصمیمی درباره کاهش سقف تولید اعضا باشیم و اعضای اوپک همچنان به رصد وضعیت بازار در آینده خواهند پرداخت. بویژه با توجه به اینکه تعطیلات کریسمس در روزهای آینده میزان مصرف سوخت را افزایش خواهد داد و این می تواند تکانی موقت به بازار نفت جهانی بدهد، هرچند که این تکان هم موقتی خواهد بود و بعید به نظر می رسد ظرف شش ماه آینده اتفاق تازه ای در بازار جهانی نفت رخ دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵