کد مطلب: 99391
 
اخبار کوتاه جهان انرژی
 
برنامه عراق برای ۲ برابر کردن برداشت نفت از جنوب این کشور، چین جایگاه آمریکا را به عنوان بزرگ ترین واردکننده نفت در جهان گرفت، رشد قیمت های نفت ناجی اقتصاد لیبی، تصمیم آنگولا به پایان دادن به واردات سوخت، ثابت ماندن تولید نفت روسیه و سوددهی کمتر از انتظار ابرشرکت های نفتی آمریکا، مهمترین عناوین خبرهای جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳
برنامه عراق برای ۲ برابر کردن برداشت نفت از جنوب این کشور، چین جایگاه آمریکا را به عنوان بزرگ ترین واردکننده نفت در جهان گرفت، رشد قیمت های نفت ناجی اقتصاد لیبی، تصمیم آنگولا به پایان دادن به واردات سوخت، ثابت ماندن تولید نفت روسیه و سوددهی کمتر از انتظار ابرشرکت های نفتی آمریکا، مهمترین عناوین خبرهای جهان انرژی در ۲۴ ساعت گذشته بود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری انگلیسی رویترز، عراق عضو سازمان اوپک، قصد دارد برداشت نفت از میدان نفتی مجنون را از میزان کنونی۲۴۰ هزار بشکه در روز، به روزانه ۴۵۰ هزار بشکه در سه سال آینده افزایش دهد.
به گفته «احمد عبدالرزاق» رئیس کمیسیون توسعه این میدان، شرکت دولتی نفت بصره به زودی بهره برداری از این میدان را که به شرکت نفت شل محول شده بود، به دست خواهد گرفت و این شرکت عراقی در حال بررسی پیشنهاد سه شرکت خدمات حفاری و تولید برای افزایش برداشت از میدان نفتی جنوب است.

**چین جایگاه آمریکا را به عنوان بزرگ ترین واردکننده نفت در جهان گرفت
به گزارش ماریتایم بولتین، چین در سال ۲۰۱۷ میلادی در واردات نفت از آمریکا که بزرگ ترین واردکننده نفت در جهان به شمار می رفت، سبقت گرفت و در این مقطع هشت میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز وارد کرد.
این رقم برای آمریکا هفت میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز بود.
چین در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز بزرگترین واردکننده خالص نفت و سوخت های مایع در جهان شناخته شده بود و میانگین ۵۶ درصد از واردات نفت چین در سال گذشته میلادی از سوی سازمان اوپک تامین شد و روسیه نیز بزرگ ترین منبع فروش نفت به چین شناخته شد.

**رشد قیمت های نفت اقتصاد لیبی را نجات می دهد
به گزارش خبرگزاری شینهوای چین، طارق الجروشی، یکی از اعضای مجلس نمایندگان لیبی اعلام کرد: رشد قیمت جهانی نفت، اقتصاد ملی این کشور را از کسری بودجه و فلج شدن نجات خواهد داد و از اواسط ۲۰۱۸ میلادی قیمت نفت لیبی عضو سازمان اوپک، به حدود ۹۰ دلار برای هر بشکه خواهد رسید.
به گفته الجروشی، شواهدی مبنی بر بهبود اقتصاد لیبی وجود دارد اما گروه های تروریستی سعی می کنند بحران اقتصادی و امنیتی لیبی را تشدید کنند.
صادرات نفت و گاز حدود ۹۴ درصد از درآمد خارجی لیبی را تشکیل می دهد.

**آنگولا به واردات سوخت پایان می دهد
به گزارش رویترز، شرکت دولتی نفت آنگولا، عضو سازمان اوپک، سونانگول اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۲۲ با ساخت پالایشگاهی با ظرفیت پالایش ۲۰۰ هزار بشکه در روز و تأسیسات پالایشی دیگری که ظرفیت آن ذکر نشده است، این کشور را که دومین تولیدکننده نفت خام در آفریقا است از واردات سوخت نجات دهد.
آنگولا ۸۰ درصد از فرآورد های نفتی خود را از شرکت تجارت کالای سوئیسی ترافیگورا و بتازگی از ویتول خریداری می کند.

**تلاش کونوکوفیلیپس برای افزایش سود سهامداران به جای افزایش سرمایه گذاری
به گزارش رویترز، «ریان لنس» مدیرعامل شرکت آمریکایی کونوکوفیلیپس می گوید که با وجود افزایش اخیر قیمت های نفت، برنامه پیشین این شرکت را تغییری نمی دهد و همچنان روی افزایش سوددهی سهامداران و کاهش هزینه ها تمرکز می کند.
به گفته لنس، با وجود نفت فراتر از ۵۰ دلار، تصمیمی برای تغییر برنامه سرمایه گذاری کونوکوفیلیپس ندارد و انتظار دارد که جریان نقدینگی این شرکت در سال ۲۰۱۸ میلادی بسیار بیشتر از سال گذشته میلادی باشد.
سود خالص کونوکو در سه ماه چهارم سال گذشته میلادی یک میلیارد و ۵۸۰ میلیون دلار (یک دلار و ۳۲ سنت برای هر سهم) اعلام شد.
این شرکت در مدت مشابه پارسال با ۳۵ میلیون دلار ضرردهی خالص (سه سنت) روبرو بود.

**تولید نفت روسیه ثابت ماند
به گزارش رویترز، تولید نفت روسیه در ماه ژانویه، در پی کاهش عرضه نفت روسنفت و لوک اویل، ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار بشکه در روز اعلام شد که نسبت به ماه دسامبر اندکی افزایش داشت.
این رقم همسو با تعهد روسیه به اوپک برای کاهش ۳۰۰ هزار بشکه در روز از ۱۱ میلیون و ۲۴۷ هزار بشکه در روز ماه اکتبر ۲۰۱۶ میلادی است.
علت کاهش نیافتن تولید نفت این کشور، افزایش تولید از پروژه های ساخالین-۱ و ۲ اعلام شد.

**سوددهی کمتر از انتظار ابرشرکت های نفتی آمریکا
به گزارش رویترز، «اکسون موبیل» بزرگترین شرکت نفتی آمریکا، در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۷ میلادی در پی کاهش تولید و درآمدهای بخش پالایش و پتروشیمی، سوددهی خود را کمتر از انتظارها اعلام کرد.
درآمد خالص این شرکت در این مقطع، هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار یا یک دلار و ۹۷ سنت برای هر سهم اعلام شد. این میزان در مدت مشابه ۲۰۱۶ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار یا ۴۱ سنت برای هر سهم بود.
شورون، رقیب اکسون موبیل نیز سود خود را کمتر از انتظار تحلیلگران اعلام و علت آن را کاهش سود پالایشی ذکر کرد. درآمد خالص شورون نیز سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، معادل یک دلار و ۶۴ سنت برای هر سهم اعلام شد.
این رقم در سال پیش از آن در همان مقطع، ۴۱۵ میلیون دلار معادل ۲۲ سنت برای هر سهم بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵