کد مطلب: 94521
 
ابهام در فروش سهام آرامکو
 
خبرگزاری فرانسه روز گذشته(دوشنبه)درگزارشی ضمن اشاره به تلاش های عربستان برای رهایی از کسری ۲۰۰ میلیارد دلاری بودجه اش، نوشت: برخی از کارشناسان مالی با طرح پرسش هایی، درباره موفقیت آمیز بودن فروش ۵ درصدی سهام آرامکو، شک کرده و احتمال لغو آن را داده اند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۷
خبرگزاری فرانسه روز گذشته(دوشنبه)درگزارشی ضمن اشاره به تلاش های عربستان برای رهایی از کسری ۲۰۰ میلیارد دلاری بودجه اش، نوشت: برخی از کارشناسان مالی با طرح پرسش هایی، درباره موفقیت آمیز بودن فروش ۵ درصدی سهام آرامکو، شک کرده و احتمال لغو آن را داده اند.
به گزارش «فرانس پرس»، غول نفتی «آرامکو»ی عربستان تاکید کرد که فروش بخشی از سهام این شرکت در سال ۲۰۱۸ در مسیری که برنامه ریزی شده، انجام می گیرد. این موضوع سوالات زیادی را درباره جزئیات اجرای بزرگترین عملیات مالی از این نوع در تاریخ عربستان، مطرح کرده است.
طرح فروش ۵ درصدی سهام آرامکو، سنگ بنای (اجرای) چشم انداز ۲۰۳۰ است که هدفش تنوع بخشیدن به منابع درآمدی عربستان است که اقتصادی وابسته به نفت دارد. «محمد بن سلمان» ولیعهد ۳۲ ساله سعودی، این چشم انداز را در سال ۲۰۱۶ مطرح کرد.
فروش این میزان سهام شرکت آرامکو، درآمدهای کلانی را برای عربستان به همراه خواهد داشت و به این کشور نفتی کمک خواهد کرد تا کسری بودجه خود را جبران کند. از زمان کاهش بهای جهانی نفت در سال ۲۰۱۴، مجموع کسری بودجه سعودی طی سه سال اخیر، به حدود ۲۰۰ میلیارد دلار رسیده است.
اما کارشناسان امور مالی، سوالاتی را طی هفته های اخیر درباره نتیجه بخش بودن طرح فروش سهام آرامکو با توجه به توانایی عربستان برای قرض کردن صدها میلیارد مطرح کرده اند. همچنین پرسش هایی نیز درباره جزئیات دیگر این گام تاریخی (فروش سهام) به ویژه در خصوص شفاف عمل کردن، مطرح شده است. به نحوی که این شرکت مجبور خواهد بود، بعد از فروش سهام خود، به طور شفاف و روشن آمارها و ارقامش را به صورت دوره ای، ارائه دهد و فاش کند.
تا جایی که این کارشناسان درباره امکان اجرای این فرایند، شک و تردید کردند و احتمال دادند که لغو شود.
«امین ناصر» رئیس غول نفتی آرامکو، همه این احتمالات را منتفی دانست و تاکید کرد که فرایند عرضه سهام این شرکت نفتی به عموم، در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ انجام خواهد شد.
ناصر در گفت و گو با شبکه خبری «سی ان بی سی» افزود : بارها اعلام کرده ایم که این طرح (فروش سهم) در سال ۲۰۱۸ و دقیق تر بگویم نیمه دوم ۲۰۱۸ عملیاتی خواهد شد.
وی تصریح کرد: این طرح، آنطور که باید، انجام می شود.
** سهام خاص یا عام؟
کارشناسان ارزش و بهای «آرامکو» را بین یک تریلیون تا یک و نیم تریلیون دلار برآورد کرده اند. یعنی ارزش ۵ درصد از سهام این شرکت معادل حدود ۱۰۰میلیارد دلار است.
روزنامه «فایننشال تایمز» حدود یک هفته گذشته در مطلبی، نوشت: شرکت سعودی، در حال بررسی طرح فروش سهام خاص خود به دولت های خارجی از جمله چین و سایر سرمایه گذاران است. این در حالی است که نگرانی ها درباره نتیجه بخش بودن طرح فروش سهام های این شرکت در سطح بین المللی، رو به افزایش است.
در مقابل آرامکو در واکنش به گزارش منتشر شده در این روزنامه، آن را «تنها گمانه زنی» خواند و اعلام کرد که همه گزینه ها برای بازار، ارائه شده است و اقدامات لازم برای اجرای طرح کلی در بازده زمانی اش در سال ۲۰۱۸، در نظر گرفته شده است.
ناصرهمچنین درادامه سخنانش با تاکید بر اینکه این شرکت، هنوز گفت وگویی با هیچ طرفی نداشته است، افزود: آرامکوی سعودی هیچ مذاکره ای با چینی ها یا دیگر کشورها نداشته اند.
کارشناسان مالی معتقدند که فروش سهام این شرکت به یک طرف آن هم به طور مستقیم به جای عرضه عمومی آن در بازارهای جهانی، گام های تاریخی که این شرکت برمی دارد را تسهیل می بخشد.
خانم کارن یانگ عضو موسسه دولت های عربی خلیج فارس مستقر در واشنگتن نیز در گفت و گو با فرانس پرس گفت: فروش سهم کوچکی از این شرکت به طور مستقیم، بسیاری از مشکلاتی را که این طرح در بازارهای مالی دنیا، می تواند داشته باشد را حل خواهد کرد.
وی اضافه کرد: از این طریق می توان به طور مستقیم درباره قیمت آن (سهم) صحبت کرد و قرارداد مد نظر در زمان کوتاهی، به سرانجام خواهد رسید.
طبق این گزارش، عربستان برنامه هایی را برای عرضه سهام شرکت آرامکو در بازارهای محلی و جهانی مانند بازار نیویورک یا لندن در نظر گرفته است. اما این شرکت هنوز به دنبال یافتن بهترین بازار برای ارائه این طرح است؛ آن هم در صورتی که بخواهد به طور عام آن را عرضه کند.
همچنین عربستان در صورت عرضه خاص سهام آرامکو به جای عرضه عام آن، دیگر نیازی به ارائه آمار و ارقامی که مربوط سال های پیش است، ندارد. همچنین سعودی ها بهای این شرکت را دو تریلیون دلار ارزیابی می کنند. اما سرمایه گذاران آن را کمتر از این مقدار می دانند.
برای موفقیت آمیز بودن عرضه عام سهام آرامکو، این شرکت باید اجازه دهد که درباره ذخایر نفتی عربستان، حساب ها، گزارش ها و معاملات آن بررسی های لازم به عمل آید. امری که شرکت های بزرگ، زیر بار آن نمی روند.
یک استاد علوم تجاری در دانشگاه جورج واشنگتن دراین باره گفت: عربستان مجبور خواهد شد که واقعیت ها و آمار و ارقام را (درباره این شرکت) فاش کند؛ آمار و ارقامی که تا امروز به مثابه رازهای یک کشور، پنهان مانده بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵