داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 79401
 
حساسیت‌های یک اجلاس جهانی
نزاع بر سر رهبری اقتصاد جهان
تقابل پوپولیسم و جهانی‌سازی
 
مجمع جهانی اقتصاد یا اجلاس داووس طبق روال هر ساله در داووس (واقع شده در منطقه آلپ سوئیس) در هوایی بسیار سرد، در حال برگزاری است. امسال سوپر استارِ اجلاس داووس، شی جین پینگ رئیس جمهور چین است. اجلاس امسال اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که «بزرگ‌ترین دزد تاریخ» از نظر ترامپ، در مقام بزرگ‌ترین مدافع جهانی‌سازی و تجارت آزاد ظاهر شده است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۴
مجمع جهانی اقتصاد یا اجلاس داووس طبق روال هر ساله در داووس (واقع شده در منطقه آلپ سوئیس) در هوایی بسیار سرد، در حال برگزاری است. امسال سوپر استارِ اجلاس داووس، شی جین پینگ رئیس جمهور چین است. اجلاس امسال اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که «بزرگ‌ترین دزد تاریخ» از نظر ترامپ، در مقام بزرگ‌ترین مدافع جهانی‌سازی و تجارت آزاد ظاهر شده است.
به گزارش نکونیوز، اجلاس داووس امروز آغاز شد و روز پایانی این اجلاس مصادف با در دست گرفتن قدرت توسط ترامپ در آمریکا است.
در ۴۰ سال گذشته، رهبران چین در اجلاس داووس ظاهر نشده بودند و اکنون که رئیس جمهور چین به بلندی‌های آلپ رفته است، رخدادی به وقوع پیوسته که در ۴۰ سال گذشته، قابل پیش‌بینی نبوده است. شی جین پینگ که یک روز زودتر به داووس رفته بود، امروز تمام‌قد از جهانی سازی و تجارت آزاد دفاع کرد.
سخنان رئیس جمهور چین آشکار یک چهره غایب، یعنی دونالد ترامپ را، نشانه گرفته بود. شی‌جین پینگ گفت که «جنگ تجاری به نفع هیچ کس نیست». وی بازگشت به حمایت‌گرایی و بستن درهای اقتصاد کشور را رد کرد و گفت حمایت‌گرایی، محبوس کردن خود در اتاق تاریک است.
وی گفت که درهای اقتصاد چین همواره باز خواهد ماند و چین ارزش پول خود را دست‌کاری نخواهد کرد.
در دهه‌های گذشته آمریکا خود را رهبر دنیای آزاد معرفی می‌کرد و نماد اقتصادی این دنیای آزاد نیز جهانی‌سازی و تجارت آزاد بود. اکنون که رئیس جمهور منتخب آمریکا از حمایت‌گرایی و اعمال تعرفه‌های گمرکی سنگین بر کالاهای سایر کشور سخن می‌گوید، این چین است که سعی می‌کند خود را رهبر جهانی‌سازی معرفی کند.
«رهبر دنیای آزاد»، مدافع سیاست‌ درهای بسته یا نیم‌بسته از آب درآمده است و حزب کمونیست چین، در مقام مدافع سرسخت جهانی سازی ظاهر شده است. این امر نشان می‌دهد که به دنیای بسیار عجیبی قدم گذاشته‌ایم!
در واقع، به نوعی در نزاع بین شی جین پینگ و ترامپ، نزاع بر سر رهبری اقتصاد دنیا جاری است.
از نظر ترامپ، چین «بزرگ‌ترین دزد تاریخ» است. ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود: «ما نمی‌توانیم به چین اجازه بدهیم تا به کشورمان تجاوز کند و این، آن کاری است که آن‌ها می‌کنند. این بزرگ‌ترین دزدی در تاریخ دنیاست.»
ترامپ از «تعرفه‌گذاری تنبیهی» در تجارت با چین سخن گفته است. طبق نظرات وی باید بر واردات کالاهای چینی به آمریکا، تعرفه ۴۵ درصدی وضع شود تا «چین فریب‌کار» دست از «فریب‌کاری و تقلب» بردارد.
شی‌جین پینگ امروز گفته است که «اقتصاد دنیا شبیه اقیانوسی است که نمی‌توانید از آن بگریزید». وی گفته که است که سیاست‌های پوپولیستی می‌تواند «جنگ و فقر» را در پی داشته باشد.
ترامپ نه خود در اجلاس داووس حضور یافته و نه نماینده‌ای به این اجلاس فرستاده است. با این حال، حضور و نفوذِ این غایب در اجلاس داووس به شدت حس می‌شود. تنها چین نیست که از سیاست‌های اقتصادی ترامپ ترسیده است؛ اروپایی‌ها نیز به نوعی در این ترس شریکند و باید دید اقتصاد دنیا در ادامه به سمتی سوق می‌یابد؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵