کد مطلب: 72471
 
آسیاگردی شاهزاده جاه‌طلب سعودی
عربستان به دنبال الگوبرداری از معجزه اقتصادی چین و ژاپن
 
محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و فرزند ملک سلمان پادشاه عربستان، این هفته به کشورهای چین و ژاپن سفر خواهد کرد؛ رسانه‌های سعودی تأکید دارند که این سفر نه دیداری تشریفاتی است، بلکه به قصد استفاده از تجربیات اقتصادی کشورهایی صورت می‌گیرد که «معجزه آسیایی» را رقم زدند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۹
محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و فرزند ملک سلمان پادشاه عربستان، این هفته به کشورهای چین و ژاپن سفر خواهد کرد؛ رسانه‌های سعودی تأکید دارند که این سفر نه دیداری تشریفاتی است، بلکه به قصد استفاده از تجربیات اقتصادی کشورهایی صورت می‌گیرد که «معجزه آسیایی» را رقم زدند.
به گزارش نکونیوز، محمد بن‌سلمان که مدیریت کلان امور اقتصادی عربستان سعودی را از طرف پدرِ پادشاهش در دست گرفته، هم‌اکنون در پاکستان به سر می‌برد تا پس از آن راهی ژاپن و چین شود. وی در چین در اجلاس گروه ۲۰ شرکت خواهد کرد.
محمد بن‌سلمان مهم‌ترین شخصیت اقتصادی در عربستان است و شخصاً مدیریت برنامه اقتصادی «چشم‌انداز ۲۰۳۰» این کشور را برعهده گرفته است. عربستان که به واسطه سقوط نفت و کسری بودجه تحت فشار است در پی آن است تا با تنوع‌بخشی به اقتصاد خود، خصوصی‌سازی و اصلاح یارانه‌ها، از وابستگی خود به منابع نفتی بکاهد.
در این راستا، رسانه‌های عربستانی در تبلیغاتی وسیعاً می‌کنند که سفر محمد بن سلمان به کشورهای بزرگ آسیاییِ چین و ژاپن یک سفر تشریفاتی نیست و وی بر آن است تا از تجربیات این کشورها، در گذار عربستان به مدک اقتصادی جدید، بهره گیرد.
کشورهای ژاپن و چین در چند دهه گذشته پیشرفت‌های خارق‌العاده را به نمایش گذاشتند و موفق شدند که خود را در زمانی تقریباً اندک، به بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا تبدیل کنند.
در سفر محمد بن سلمان به چین و ژاپن، موافقت‌نامه‌های متعددی در زمینه همکاری‌ها در حوزه انرژی، ذخیره‌سازی نفت، صنعت پتروشیمی و غیره امضاء خواهد شد.
علاوه بر این، محمد بن سلمان در اجلاس بسیار مهم گروه ۲۰ شرکت خواهد کرد تا رسانه‌های دنیا در ابعادی وسیع چهره شاهزاده بلندپرواز سعودی را به تصویر بکشند. بسیاری بر این عقیده‌اند که شاه سعودی، محمد بن سلمان را برای جانشینی خود در نظر گرفته و در مرحله بعدی وی را جایگزین ولیعهد فعلی این کشور خواهد کرد.
محمد بن سلمان پیش از دیدار از ژاپن و چین، سری به پاکستان خواهد زد. نواز شریف نخست وزیر پاکستان از دیرباز رابطه بسیار حسنه‌ای با سعودی‌ها داشته و سعودی‌ها علاقه‌مندند تا یک بار دیگر نسبت به اتحاد دولت فعلی پاکستان با خود، اطمینان حاصل نمایند.
مقامات عربستان برای گذار به مدل جدید اقتصادی و رهایی از وابستگی به نفت، برنامه‌های بزرگی در سر دارند و همکاری با کشورهایی نظیر چین و ژاپن، می‌تواند در این راستا برای آن‌ها اهمیت زیادی داشته باشد. این دو کشور هم از بزرگ‌ترین واردکنندگان انرژی در جهان هستند و هم با سرمایه‌گذاری‌های خود می‌توانند در تنوع‌بخشی به اقتصاد عربستان نقش پررنگی داشته باشند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵