کد مطلب: 73768
 
نفت در هفته ای که گذشت
آیا لوک اویل به ایران می آید؟
 
نفت در هفته ای که گذشت، در ایران، بیشتر تحت تاثیر مذاکرات مقامات لوک اویل روسیه در تهران بود و در جهان، خبرهای مربوط به نشست الجزایر همچنان پیگیری می شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۷
نفت در هفته ای که گذشت، در ایران، بیشتر تحت تاثیر مذاکرات مقامات لوک اویل روسیه در تهران بود و در جهان، خبرهای مربوط به نشست الجزایر همچنان پیگیری می شود.
به گزارش نکونیوز، در هفته ای که گذشت، پیش از آنکه مدیرعامل شرکت نفتی لوک اویل روسیه به تهران سفر کند، او از علاقه مندی لوک اویل به اکتشاف نفت ایران در خزر سخن گفت. روز شنبه وحید علی‌‌اکبروف، مدیر عامل لوک اویل که اهل جمهوری آذربایجان است اعلام کرد این شرکت روس برای سرمایه گذاری در چند حوزه اکتشافی در قلمرو ایران در دریای خزر، علاقمند است. وی همچنین از وجود دو توافق میان این شرکت و دولت ایران برای بررسی دو منطقه بزرگ ایران، هم در خلیج فارس و هم در مناطق دیگر مورد علاقه لوک اویل، خبر داد. مدیر عامل لوک اویل افزود: ما همچنین به بررسی اکتشاف نفت در بخشی از دریای خزر در نزدیکی ایران، علاقمند هستیم.
دو روز پس از این سخنان، مدیرعامل لوک اویل به ایران آمد اما خبری در مورد همکاری ایران و این شرکت روسی درباره خزر منتشر نشد. این امر از این جهت حایز اهمیت است که ایران بدون کمک شرکتهای بین المللی دارای تجربه و تخصص لازم برای حفاری در آبهای عمیق، توان استخراج نفت و گاز در آبهای عمیق دریای خزر را ندارد. اما مدیرعامل لوک اویل پس از دیدار با وزیر نفت ایران در تهران گفت : امیدواریم مطالعه ٢ میدان نفتی منصوری و آب تیمور منجر به توسعه روابط دو جانبه شود. بیژن زنگنه هم خواستار ایجاد بنیان همکاری بلندمدت میان شرکت ملی نفت ایران و لوک اویل شد. بدین ترتیب در سفر مدیرعامل لوک اویل به ایران درباره دو میدان توافق شد؛ منصوری و آب تیمور.
میدان نفتی منصوری در استان خوزستان، در فاصله ۵۰ کیلومتری از جنوب شرقی اهواز و در حدود ۶۰ کیلومتری شمال خلیج فارس که از شمال غربی در همسایگی میدان نفتی اهواز، از غرب با میدان آب تیمور و از شمال شرقی در مجاورت میدان نفتی شادگان قرار دارد. ظرفیت تولید نفت خام میدان منصوری بطور متوسط معادل ۱۰۰ هزار بشکه در روز است. میدان نفتی آب تیمور نیز در فاصله ۲۵ کیلومتری از غرب اهواز، میان میدان نفتی منصوری و میدان نفتی اهواز قرار دارد. ساختار میدان آب تیمور با عملیات لرزه‌نگاری در سال ۱۳۴۰ کشف و پس از حفر چاه شماره۱ در سال ۱۳۴۶ و اثبات وجود نفت در مخزن بنگستان این میدان، تولید از آن در سال ۱۳۷۰ آغاز شد. بر مبنای محاسبات اولیه، حداقل نفت درجای میدان نفتی آب تیمور ۱۵ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. تولید کنونی مخزن بنگستان میدان آب تیمور ۶۰ هزار بشکه در روز است. میدان نفتی آب تیمور از میدان‌های تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است. اکنون باید دید آیا لوک اویل روسیه برای این دو میدان با ایران به توافق می رسد و آیا درباره همکاری در دریای خزر هم در مذاکرات دو طرف در تهران بحث جدی صورت گرفته یا خیر.
بد نیست بدانید که لوک اویل در سال ۱۹۹۱میلادی با ادغام سه شرکت دولتی نفت روسیه، از سوی مدیر عامل کنونی لوک اویل که در آن مقطع وزیر انرژی اتحاد جماهیر شوروی بود، راه اندازی شد. لوک اویل دومین شرکت بزرگ نفتی روسیه، و از نظر مالکیت ذخایر اثبات شده نفت و گاز در میان شرکت‌های غیردولتی، پس از اکسان‌موبیل، دومین شرکت بزرگ نفتی جهان، محسوب می‌شود.
از نشست الجزایر تا نشست فوق العاده اوپک
در آستانه برگزاری نشست الجزایر با حضور تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان، احتمال برگزاری نشست فوق العاده اوپک هم مطرح شده است. روز یکشنبه محمد بارکیندو، دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) گفت: نشست تولید کنندگان عضو و غیرعضو این نهاد که ٢٦ تا ٢٨ سپتامبر (پنجم تا هفتم مهر ماه) در الجزایر برگزار می شود غیررسمی و برای مشاوره است و تصمیم گیری نخواهد شد. بارکیندو یک روز بعد درباره نشست الجزایر ابراز خوشبینی کرد و گفت: اعضای این نهاد در صورت دستیابی به اتفاق نظر در جریان نشست غیررسمی ماه جاری در پایتخت این کشور، ممکن است درخواست کنند نشست فوق العاده ای برای بررسی قیمت های نفت برگزار شود.
رییس جمهوری ایران روز یکشنبه در حاشیه اجلاس غیرمتعهدها در دیدار "رافائل کوره‌آ" رییس جمهوری اکوادور، با اشاره به نشست آتی تولیدکنندگان عضو و غیر عضو اوپک در الجزایر تصریح کرد که بی ثباتی و کاهش قیمت نفت به ضرر همه کشورها و بویژه تولیدکنندگان نفت است و تهران از هر اقدامی در راستای ثبات بازار و بهبود قیمت نفت که مبتنی برعدالت، انصاف و رعایت سهمیه عادلانه برای کشورهای تولید کننده نفت باشد، حمایت خواهد کرد.
در آخرین تحولات در این زمینه، روز پنجشنبه (دیروز) وزیر انرژی روسیه گفت :ما می خواهیم بار دیگر تاکید کنیم که روسیه آماده گفت‌وگو برای هماهنگی و همکاری در بازار جهانی نفت است. روسیه هم در نشست الجزایر حضور خواهد داشت. وزیر انرژی امارت نیز گفته: دیدار هفته آینده اعضای اوپک در الجزایر با هدف مشورت اعضا صورت خواهد گرفت و در آن تصمیمی گرفته نمی شود.
رکوردشکنی صادرات نفت ایران
خبرگزاری رویترز هفته ای که گذشت به نقل از یک منبع آگاه از برنامه بارگیری محموله‌های نفتی ایران اعلام کرد صادرات نفت جمهوری اسلامی در ماه اوت امسال با ١٥ درصد رشد نسبت به ژوئیه به بیش از دو میلیون بشکه در روز رسید. با توجه به رقم یاد شده، اکنون صادرات نفت خام ایران (بدون احتساب میعانات نفتی) به دو برابر سطح پیش از پایان تحریم در ماه دسامبر پارسال رسیده است. منبع یاد شده با استناد به برنامه بارگیری نفتکش‌ها، اعلام کرد میانگین صادرات نفت خام ایران بدون احتساب میعانات نفتی در ماه اوت، دو میلیون و ١١٠ هزار بشکه در روز بود. بر اساس برنامه یاد شده، صادرات نفت ایران در ماه ژوئیه امسال یک میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز و در ماه ژوئن این سال یک میلیون و ٨٣٠ هزار بشکه در روز بود. اطلاعات بارگیری نفتکش‌ها در ماه گذشته میلادی همچنین نشان می‌دهد که در این دوره، صادرات نفت ایران به اروپا با ٤٨ درصد افزایش به ٦٣٠ هزار بشکه در روز رسیده است. منابع کشتی‌رانی، آماری دقیق از صادرات میعانات نفتی ایران در ماه اوت در اختیار نداشتند اما اگر این رقم با میانگین ٣١٠ هزار بشکه در روز در سال جاری میلادی هماهنگ باشد، مجموع صادرات نفت خام و میعانات نفتی ایران در ماه اوت به ٢ میلیون و ٤١٠ هزار بشکه در روز می‌رسد. بدین ترتیب صادرات نفت ایران در ماه اوت امسال با ١٥درصد رشد نسبت به ماه پیش از آن، به بالاترین حد در پنج ماه اخیر رسیده است.
ماجرای خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا
پس از آنکه محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار خروج پتروشیمی ها از بورس کالا شد، واکنش های مختلفی بیشتر در مخالفت با نظر نعمت زاده که خود سالها مدیرعامل پتروشیمی بود مطرح شد. در آخرین موضوع گیری ها که خبرگزاری ایسنا آن را پوشش داده، مدیران ۵ اتحادیه صنفی، خواستار پایان بخشیدن به این ماجرا شدند. علیمردان شیبانی نائب رئیس انجمن صنایع نساجی گفت: ما به اندازه کافی لطمه خورده‌ایم، ما از بازارسیاه و دلالان در امان نبوده‌ایم. با قطعیت می‌گویم انجمن صنایع نساجی با خروج مواد پتروشیمی از بورس کالا مخالف است. خروج از بورس کالا چیزی جز فساد و تباهی ندارد. هوشنگ پارسا عضو انجمن صنایه همگن پلاستیک نیز گفت: وزیر صنعت خواهان این خروج است، اما این موضع به ضرر صنایع پایین دستی و منافع ملی است. درست است که بورس هم مشکل دارد اما همین بورس شفافیت را به صنعت پتروشیمی آورده و امروز مشخص می شود که مشکل کار کجاست. محمدرضا مونسان نائب رئیس هیات مدیره صنایع همگن پلاستیک نیز در مورد این موضوع گفت: صنایع همگن پلاستیک مخالف خروج کالاهای پتروشیمی از بورس کالا است. بورس دارای ضوابطی مشخص و شفافیت قیمتی است. چنانچه این محصولات از بورس خارج شود تعیین قیمت توسط دلالان صورت می گیرد و قیمت‌ها رشد بی دلیلی را تجربه می کنند. همچنین نصرالله رضازاده رئیس اتحادیه تعاونی های صنعت پلاستیک گفت: عده ای از مسئولان، تمایل به خروج عرضه محصولات پتروشیمی از بورس کالا دارند در حالی که با خروج این عرضه از بورس کالا هیچگونه نظارت نظام مند بر قیمت ها نخواهد بود و این موضوع به مصلحت صنایع پایین دستی نیست. عباسعلی متوسلیان رئیس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پی وی سی در این خصوص گفت: ما همچنان بورس را به دلیل شفافیت قیمتی و عرضه های بالا و متنوع قبول داریم. معمولا عرضه ها در سطح کلان و با تنوع بالا نیاز به محیطی ساختارمند و با شفافیت کامل دارد. چنین محیطی از نظر عرضه، تقاضا و کشف قیمتی مناسب است. در حال حاضر تنها محیطی که در کشور برای این موضوع وجود دارد بورس کالاست و تا زمانی که محیطی ساختارمندتر از بورس کالا برای عرضه این محصولات متنوع جایگزین نشود، خارج شدن از بورس کالا کار درستی نیست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵