کد مطلب: 11108
 
تا نیمه نخست سال آینده /تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین از پالایشگاه ستاره خلیج فارس
 
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: از نیمه اول سال آینده روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با کیفیت بالا در فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید خواهد شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۴۴
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان یکی از طرح های مهر ماندگار در نیمه اول سال آینده به بهره برداری می رسد.

مهندس علیرضا ضیغمی افزود: پیشرفت کل این پروژه بیش از ۶۰ درصد است و با افتتاح فاز نخست و تولید زودهنگام، این پالایشگاه روزانه ۱۲ میلیون لیتر به تولید بنزین کشور می افزاید.

وی ادامه داد: با افتتاح سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۵ تولید خواهد شد و افزون بر تامین نیاز داخل قابلیت آن را خواهد داشت که به خارج از کشور نیز صادر شود.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: فاز اول این پالایشگاه حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات تکمیل و ساخت با شتاب مناسبی در حال انجام است.

ضیغمی تصریح کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس قطب صادراتی بنزین ایران خواهد شد و با توجه به موقعیت استراتژیک خود توان صادراتی این پالایشگاه از موقعیت ممتازی در منطقه برخوردار است.

وی ادامه داد: افزون بر تامین مالی از محل های پیش بینی شده، تاکنون ۳۵۰ میلیون دلار از محل تامین مالی بانک ملت جذب این طرح مهر ماندگار در صنعت پالایش و پخش شده است و قرار است این بانک به زودی منابع جدیدی را به پالایشگاه ستاره خلیج فارس تزریق کند.

به گزارش شانا، تولید روزانه ۱۴ میلیون لیتر نفت گاز، چهار میلیون لیتر ال پی جی (گازمایع)، سه میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد، از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس پس از بهره برداری کامل با استفاده از روزانه ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی فازهای پارس جنوبی به عنوان خوراک، بزرگترین قطب تولید بنزین و گازوییل خواهد بود.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵