کد مطلب: 81138
 
از محرومیت‌زدایی تا فرصت‌های توسعه مکران
افتتاح پروژه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان
 
خط لوله هفتم سراسری گاز با طول ۹۰۷ کیلومتر که از گاز طبیعی را از عسلویه به ایرانشهر منتقل می‌کند، سال ۸۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و حالا هفته آینده خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان افتتاح می‌شود تا علاوه بر گازرسانی به شهرهای محروم استان سیستان و بلوچستان، مقدمات توسعه صنعتی در منطقه استراتژیک مکران فراهم شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹
خط لوله هفتم سراسری گاز با طول ۹۰۷ کیلومتر که از گاز طبیعی را از عسلویه به ایرانشهر منتقل می‌کند، سال ۸۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و حالا هفته آینده خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان افتتاح می‌شود تا علاوه بر گازرسانی به شهرهای محروم استان سیستان و بلوچستان، مقدمات توسعه صنعتی در منطقه استراتژیک مکران فراهم شود.
به گزارش نکونیوز، رئیس جمهور در سفر هفته آینده خود به زاهدان، خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان را افتتاح خواهد کرد. حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز در این ارتباط گفت: پروژه گازی زاهدان که پروژه‌ای ملی است، به رغم فراز و فرودهای بسیاری که داشت، سرانجام با منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران با هدف ایجاد زیر ساخت‌های توسعه پایدار و به خاطر تعهدی که این شرکت به مردم خوب استان سیستان و بلوچستان دارد، بسیار زودتر از آن‌چه در برنامه قرار داشت، با حضور رئیس‌جمهوری و برخی مسئولین عالی‌رتبه کشور افتتاح خواهد شد.
خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان ۲۶۰ کیلومتر طول دارد و گازرسانی به شهرهایی همچون زاهدان، زابل، خاش و چابهار را انجام می‌دهد. به رغم اینکه بیش از ۵۰ سال از وجود گاز در کشور می‌گذرد، استان سیستان و بلوچستان تاکنون از دسترسی به گاز محروم بوده و اجرای این پروژه گامی بلند در راستای محرومیت‌زدایی از این استان است.
علاوه بر این با استفاده از این خط لوله نیروگاه‌های این استان گازسوز خواهند شد که این امر صرفه
قرار است منطقه آزاد چابهار به سومین قطب پتروشیمی کشور تبدیل شود. طبق برنامه‌ریزی‌ها، شهرک پتروشیمی مکران واقع در منطقه آزاد چابهار، محل استقرار ۱۸ واحد بالادستی پتروشیمی و ۳۰ واحد پایین‌دستی خواهد بود.
اقتصادی و کاهش آلودگی محیط زیست را به دنبال خواهد داشت.
این خط لوله توسعه صنعت پتروشیمی را در استان سیستان و بلوچستان و سواحل مکران کلید خواهد زد و فرصت‌های شغلی جدیدی را در این مناطق ایجاد خواهد کرد. قرار است منطقه آزاد چابهار به سومین قطب پتروشیمی کشور تبدیل شود. طبق برنامه‌ریزی‌ها، شهرک پتروشیمی مکران واقع در منطقه آزاد چابهار، محل استقرار ۱۸ واحد بالادستی پتروشیمی و ۳۰ واحد پایین‌دستی خواهد بود.
قرار است در برنامه‌ای ۱۰ ساله، حجم تولیدات از این شهرک پتروشیمی به ۲۵ میلیون تن در سال برسد. نزدیکی به آب‌های آزاد، روند صادرات محصولات تولید شده در این شهرک را تسهیل خواهد کرد و حجم زیادی از محصولات تولید شده به نقاط مختلف دنیا صادر خواهد شد.
گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان، هم از حیث محرومیت‌زدایی و هم از حیث فرصت‌های توسعه صنعتی آن، واجد اهمیت است. در برنامه‌ توسعه کشور سواحل مکران که عمدتاً در این استان واقع است، نقشی اساسی دارد. برای توسعه این سواحل، باید زیرساختها آماده شوند و گازرسانی یکی از اولین حلقه‌ها برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای است.

اهمیت توسعه سواحل مکران
سواحل مکران از شرق استان هرمزگان تا شرق استان سیستان و بلوچستان را شامل می‌شود. این سواحل برای موج جدید توسعه در کشور اهمیت اساسی دارند. با توسعه این سواحل ایران می‌تواند به گره‌گاه اصلی در مسیر ترانزیت اقیانوس هند به کشورهای آسیانه مرکزی، روسیه و افغانستان تبدیل شود.
کشورهای آسیای مرکزی محصور در خشکی هستند و از طرف دیگر هند یک اقتصاد صادرکننده کالا است که منافع بسیاری در بازار این کشورها دارد. توسعه سواحل مکران، هزینه دسترسی به بازار کشورهایی نظیر آذربایجان، روسیه، افغانستان، ترکمنستان، قزاقستان، اوکراین و غیره را به شدت کاهش می‌دهد و این یک فرصت استثنائی برای ایران است تا خود را در کانون یک کریدور ترانزیتی بسیار مهم قرار دهد. کریدور حمل و نقل شمال جنوب که رویای افزایش ارتباط تجاری هند، ایران، روسیه، آسیای مرکزی و اروپا را در سر می‌پروراند نمی‌تواند بدون توسعه سواحل مکران، به یک مسیر ترانزیتی مهم تبدیل شود. علاوه بر این فرصت‌های اقتصادی توسعه سواحل مکران، می‌تواند به تدریج انباشت شده و به یک ابزار ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک مهم برای کشور تبدیل شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵