کد مطلب: 90868
 
برنامه زنگنه برای صنعت نفت و گاز در دولت دوازدهم
 
زنگنه در برنامه خود هدف افزایش روزانه یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خام را برای صنعت نفت کشور مطرح کرده است. وی همچنین وعده داده است که در چهار سال دولت دوازدهم، ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز به تولید گاز کشور اضافه می‌کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۲
جلسات مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در جریان است و احتمالاً فردا مخالفان و موافقان زنگنه در مورد برنامه‌های وی حرف بزنند و خود او به دفاع از عملکرد و برنامه‌هایش بپردازد. ما پیشتر برنامه زنگنه در دو بخش پایین‌دستی پتروشیمی و پالایش را بررسی کردیم و در این نوشتار برنامه‌های زنگنه در دو بخش تولید نفت و گاز را شرح خواهیم داد.
به گزارش نکونیوز، زنگنه در برنامه خود هدف افزایش روزانه یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت خام را برای صنعت نفت کشور مطرح کرده است. وی همچنین وعده داده است که در چهار سال دولت دوازدهم، ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز به تولید گاز کشور اضافه می‌کند.
زنگنه توسعه میادین مشترک نفتی و گازی آزادگان، یادآوران، یاران، لایه نفتی پارس جنوبی، آذر، دهلران، پایدار غرب، اروند، سهراب، فرزاد A و B، فاز ۱۱ پارس جنوبی، اسفندیار، بلال، فروزان، سلمان و میدان‌های حوزه دریای خزر را اولویت وزارت نفت در ۴ سال آینده قرار داده است.
از این میان قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری توتال فرانسه امضا شده است و روند مناقصه میادینی همچون آزادگان و یادآوران نیز در حال طی شدن است.
طبق برنامه کاری زنگنه کلیه طرح‌های در دست اجرای پارس جنوبی (فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴) و همچنین فاز ۱۱ در دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.
در دولت دوازدهم پایانه نفتی دریای عمان با تکمیل خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک، احداث خواهد شد تا در پایانه‌های صادرات نفت ایران تنوع‌سازی ایجاد شود. با ساخت این پایانه، وابستگی مسیر صادرات نفت ایران به تنگه هرمز کاهش می‌یابد.
دولت دوازدهم برای افزایش صادرات گاز نیز برنامه‌ریزی کرده است و قصد دارد صادرات گاز را از سالانه ۱۰ میلیارد مترمکعب فعلی به حدود ۴۰ میلیارد متر مکعب در سال برساند. زنگنه در برنامه خود وعده داد که تا پایان دولت دوازدهم صادرات گاز به پاکستان و جنوب خلیج فارس (عمان یا امارات؟!) را آغاز خواهد کرد و صادرات گاز به عراق را به سالانه ۲۰ میلیارد مترمکعب خواهد رساند.
در برنامه زنگنه وعده بهره‌برداری از طرح «ایران ال ان جی» نیز داده شده است. با احتساب ال ان جی صادراتی، زنگنه امیدوار است که میزان گاز صادراتی را تا پاین دولت دوازدهم به ۷۰ میلیارد متر مکعب در سال برساند.
عملی سازی این برنامه به معنای جهشی در صنعت نفت و گاز کشور خواهد بود.

مطالب مرتبط:
برنامه زنگنه برای بخش پالایش در دولت دوازدهم
برنامه زنگنه برای صنعت پتروشیمی در دولت دوازدهم
برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵