۱
 
کد مطلب: 95548
 
نامه زنگنه به کلانتری، آغازگر برنامه احداث پتروشیمی در شمال
کرانه های خزر، قربانی برنامه افزایش تولید پروپیلن می شود؟
 
درخواست وزیر نفت از رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای تایید ساخت پتروشیمی در سواحل خزر، نشاندهنده جدیت وزارت نفت برای عملیاتی کردن برنامه های خود برای افزایش تولید پروپیلن است. اما عملیاتی شدن این برنامه در شمال، طبیعت این خطه سرسبز را به خطر نمی اندازد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۴
درخواست وزیر نفت از رییس سازمان حفاظت محیط زیست برای تایید ساخت پتروشیمی در سواحل خزر، نشاندهنده جدیت وزارت نفت برای عملیاتی کردن برنامه های خود برای افزایش تولید پروپیلن است. اما عملیاتی شدن این برنامه در شمال، طبیعت این خطه سرسبز را به خطر نمی اندازد؟
به گزارش نکونیوز، روز گذشته تصویری از نامه بیژن زنگنه وزیر نفت به عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست منتشر شد که موضوع آن درخواست تایید زیست محیطی برای ساخت دو واحد پتروشیمی در ساحل دریای خزر بود. در متن این نامه آمده بود: «پیرو توضیحات حضوری به استحضار می‌رساند که به اتکای رشد فناوری در صنعت پتروشیمی، این وزارتخانه احداث چندین واحد عظیم پتروشیمیایی برای تولید پروپیلن از گاز طبیعی و واحدهای پایین‌دستی آن را عمدتا برای تامین مصارف داخلی در دست برنامه‌ریزی دارد.»وزیر نفت در ادامه اهمیت نیاز واحدهای پتروشیمی به مصرف آب را به عیسی کلانتری یادآور شده و می‌گوید: «با توجه به نیاز این واحدها به حجم قابل ملاحظه آب خنک‌کن، احداث دو واحد از موارد یاد شده در ساحل دریای خزر پیش‌بینی شده است. به‌طوری که به سادگی امکان دسترسی به دریا برای برداشت آب و بازگرداندن آن به دریا وجود داشته باشد.»براساس متن این نامه، محل احداث واحد نخست در منطقه امیرآباد مازندران و محل احداث واحد دوم در منطقه عمومی رودسر (سایت موجود نفت خزر) پیش‌بینی شده است. زنگنه اطمینان خاطر داده است که به‌طور طبیعی در طراحی و بهره‌برداری واحدهای یادشده استانداردهای زیست‌محیطی رعایت خواهد شد. وی در پایان از رییس سازمان محیط‌زیست خواسته است تا دستور موافقت اصولی با احداث این واحدها در مناطق یاد شده را اعلام کند تا در پی آن، وزارت نفت فرآیند تهیه گزارش‌های توجیه فنی، مالی و اقتصادی طرح‌ها و نیز طراحی واحدها و تهیه گزارش‌های مشروح جهت اخذ مجوزهای زیست‌محیطی را به انجام برساند. این درخواست در شرایطی مطرح شده که وزارت نفت برنامه گسترده ای برای افزایش تولید پروپیلن در کشور دارد که غالبا زیر سایه تولید اتیلن بوده است. پیش از این آذرماه سال ۱۳۹۳ بود که علی محمد بساق زاده مدیر کنترل تولید NPC ، از برنامه ریزی برای ایجاد ۴ واحد تولید پروپیلن خبر داده و گفته بود با تعریف طرح تبدیل گاز به متانول، تبدیل متانول به پروپیلن و پس از آن تبدیل پروپیلن به پلی‌پروپیلن می‌توان ارزش افزوده بالایی را ایجاد کرد. او گفته بود در ۱۰ سال آینده رشد مصرف پلی‌پروپیلن افزایش می‌یابد و البته خبر داده بود که طبق برنامه ریزی های انجام شده یکی از واحدهای تولیدکننده پروپیلن در ایرانشهر اجرا می‌شود. همان زمان محمدحسن پیوندی، معاون وقت مدیرعامل عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز با تاکید بر این که در ۱۰ سال آینده عملکرد شرکت، پروپیلن‌ محورخواهد بود، گفته بود: دامنه محصولات پایین دستی پروپیلن و پلی‌پروپیلن بسیار بیشتر از پلی‌اتیلن و اتیلن و کمبود پروپیلن عامل نبود توسعه صنایع تکمیلی مرتبط به پروپیلن است که به زنجیره‌های زیادی وابسته است.
متنوع‌سازی سبد تولید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری یکی از سیاست‌های کلان توسعه صنعت پتروشیمی ایران است که بر این اساس در قالب اجرای برنامه ششم توسعه افزایش ظرفیت تولید پروپیلن و پلی پروپیلن یکی از سناریوهای روی میز برای توسعه کیفی صنعت پتروشیمی محسوب می شود. هم اکنون از مجموع ظرفیت ۶۲ میلیون تنی نصب شده در صنعت پتروشیمی، سهم تولید پلی پروپیلن حدود یک میلیون تن در سال بوده و مجتمع‌های پتروشیمی پلی نار تبریز، پلی پروپیلن جم، رجال، بسپاران، مارون و نوید زرشیمی مهمترین تولیدکنندگان پلی پروپیلن در کشور هستند. بر اساس برنامه‌های جدید توسعه ای صنعت پتروشیمی، قرار است ظرفیت تولید پلی پروپیلن ایران از حدود یک میلیون تن فعلی با افزایش حدود چهار برابری به بیش از چهار میلیون تن در سال افزایش یابد که برای تحقق اهداف افزایش ظرفیت تولید پلی پروپیلن به عنوان یک محصول پرطرفدار در بین صنایع تکمیلی پتروشیمی تاکنون دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای افزایش تولید این محصول استراتژیک پلیمری تعریف شده است.
در برنامه کوتاه مدت، مدیریت کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هماهنگی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و پالایشگاه های نفت قصد دارد خوراک بیشتری در اختیار واحدهای پتروشیمی قرار بدهد. بر این اساس با تکمیل ظرفیت‌های خالی تولیدی، خوراک بیشتری در اختیار پتروشیمی تبریز، شازند، امیرکبیر، نوید زرشیمی، رجال و جم به عنوان تولیدکنندگان پروپیلن قرار دهد تا با افزایش ظرفیت پروپیلن عملا امکان تامین خوراک واحدهای پلی پروپیلنی در صنعت پتروشیمی فراهم شود.
در برنامه بلندمدت هم ساخت واحدهای جدید تعریف شده است. بر این اساس تاکنون مجوز احداث یک واحد PDH با ظرفیت تولید ۵۵۰ هزار تن در پتروشیمی جم صادر شده و قرار است خوراک این واحد با هدف تولید پروپیلن و سپس پلی پروپیلن از محل پروپان تولیدی فازهای پارس جنوبی تامین شود. علاوه بر این تاکنون مجوزهایی برای احداث واحدهای مشابه PDH در ماهشهر در قالب پتروشیمی سلمان فارسی با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن محصول صادر شده ضمن آنکه طرح‌های تولید پلی پروپیلن مشابه دیگری همچون پتروشیمی خمین، پتروشیمی کیان، کوروش (بندرماهشهر)، طرح جدید تولید پلی پروپیلن بجنورد با استفاده از خوراک پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد و اسلام آباد غرب صادر و حتی عمليات اجرایی تعدادی از این طرح‌ها آغاز شده است.
اما تاکنون هیچ جا سخن از احداث واحد تولید پروپیلن در شمال کشور نبود. آن هم در شرایطی که در دریای خزر هیچ خبری از تولید نفت و گاز نیست و چشم انداز روشنی برای تامین خوراک واحدهای پروپیلن موردنظر وزیر نفت، نه در بندرامیرآباد و نه در رودسر، وجود ندارد. مجموع شواهد فوق، از جمله در دستورکار قرار نداشتن احداث واحد پروپیلن در شمال کشور در برنامه های شرکت ملی صنایع پتروشیمی و انتخاب دو نقطه در دو استان مازندران و گیلان برای احداث این واحدها، شائبه نقش نمایندگان دو استان شمالی کشور در مجلس شورای اسلامی و لابی آنها در احداث مجتمع های تولید پروپیلن در کرانه های خزر را افزایش داده است.
درحالیکه این امر نگرانی های جدی در مورد آلودگی محیط زیست و دریا در شمال کشور ایجاد کرده و با عنایت به تاثیر پایین این دو مجتمع در اشتغالزایی علیرغم هزینه های مادی و زیست محیطی بالا، عملا بیش از آنکه سودده باشد، زیان آور به نظر می رسد و به همین دلیل عملا توجیه مادی ایجاد صنایع تکمیلی را نیز تا حد زیادی خدشه دار می کند چرا که هزینه های مادی و زیست محیطی آن به مراتب بیش از فواید آن است. ای کاش نمایندگان شمال کشور، برای توسعه اشتغالزایی در استانهای شمالی، بیش از صنعت، به گردشگری توجه کرده و از موقعیت های ناب استانهای ساحلی، برای افزایش درآمد گردشگری این استان استفاده می کردند تا تهدیدی برای محیط زیست منطقه هم نباشند.
Share/Save/Bookmark


نرگس
Romania
۱۳۹۶-۰۸-۳۰ ۱۲:۳۷:۱۴
چرا کسی اعتراض نمی کند؟ زندگی و سلامتی و خاکمان از دست دارد می رود. این بود وعده های رییس جمهور؟ امثال کلانتری باید محیط زیست این مملکت دستشان باشد؟ باسوادتر از این آقایان که از روی این صندلی بلند می شوند می نشینند روی آن یکی نداریم؟
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵