محمد سعیدی، علی ظفرزاده و مرتضی لطفی اعضای جدید هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) هستند
 
 
 
کد مطلب: 49558
 
تغييرات در هيات مديره و مديريت شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي
34 شركت بخش نفت، گاز و پتروشيمي شستا را بشناسيد
 
تغييرات جديد در هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی موسوم يه شستا، بار ديگر اين شركت پرحاشيه را در صدر خبرها قرار داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
تغييرات جديد در هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی موسوم يه شستا، بار ديگر اين شركت پرحاشيه را در صدر خبرها قرار داد.
به گزارش نكونيوز، در آخرين ساعات ديروز – هر چند خبر آن به طور رسمي در خبرگزاري ها امروز منتشر شد - دكتر نوربخش مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور احکامی دکترمحمد سعیدی، علی ظفرزاده و مرتضی لطفی را به عنوان اعضای جدید هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) منصوب کرد. همچنین اعضای هیأت مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) دکتر محمد سعیدی را به عنوان مدیرعامل این شرکت برگزیدند. دکتر محمد سعیدی پیش از این معاونت امور بین الملل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و همچنین سازمان انرژی اتمی را بر عهده داشته است.
انتخاب سه عضو جديد هيات مديره شستا و مديرعامل آن از اين جنبه براي صنعت نفت و صنايع وابسته نيز مهم است كه شركت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین به عنوان يكي از زيرمجموعه هاي مهم شستا، حضور گسترده اي در صنعت نفت كشور دارد. شستا داراي هشت شركت سرمايه گذاري در حوزه هاي مختلف اقتصادي است كه يكي از آنها در حوزه نفت فعاليت مي كند.
شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشيمي تامين ( تاپيكو ) یک هلدینگ و داراي ۳۴ شركت است که در حوزه های بالادستي صنعت پتروشيمي با اولویت گروه متانول ، الفين و پلي الفين ها، در بخش بالادستي صنعت نفت و گاز با اولویت توليد نفت و گاز در ميادین مشترك، در بخش پایين دستي صنعت نفت با اولویت پالایشگاه های ميعانات گازی ، ایجاد پتروپالایشگاه ها و توسعه خوراك واحدهای پتروشيمي با اولویت طرح های NGL و در بخش پایين دستي پتروشيمي با اولویت محصولات تكميل کننده زنجيره ارزش ،تمرکز دارد.
در حوزه سرمايه گذاري، شركتهاي سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و سرمایه گذاری و توسعه صنایع لاستیک، در حوزه پتروشيمي ۱۷ شركت شامل پتروشیمی فن آوران، پتروشیمی امیرکبیر، پتروشیمی خراسان، پتروشیمی آبادان، پتروشیمی غدیر، پتروشیمی مارون، پتروشیمی جم، پتروشیمی نوری، پتروشیمی خارگ، پتروشیمی شازند، پتروشیمی مرجان، پتروشیمی مروارید، پتروشیمی شیراز، پتروشیمی تبریز، پتروشیمی باختر، پتروشیمی ایلام و پتروشیمی فارابی، در حوزه نفت و گاز ۹ شركت شامل نفت ایرانول، نفت پاسارگاد، پرسی ایران گاز، پالایش نفت آناهیتا، پالایش نفت اصفهان، نفت ستاره خلیج فارس، نفت نیک قشم، حفاری شمال و توسعه نفت و گازآریا و در حوزه لاستيك هم گروه صنعتی بارز، ایران یاسا و لاستیک یزد زيرمجموعه هاي شركت سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين هستند كه به شركتهاي فوق بايد سه شركت پتروسينا، نيروكلر و اپيكو را نيز افزود. بدين ترتيب شستا نقش مهمي در حوزه هاي نفت، گاز و پتروشيمي و صنايع وابسته دارد و بخش مهمي از گردش مالي هزاران ميليارد توماني اين شركت، در اين حوزه شكل مي گيرد. به همين دليل ايجاد ثبات در شستا نقش مهمي در ثبات در شركتهاي تابعه آن در صنعت نفت بويژه شركتهايي كه امكان خريد و فروش مستقيم را دارند و به دليل درآمد بالا، لابي هاي سياسي در تغييرات آن تاثيرگذار است خواهد داشت؛ بويژه با توجه به اينكه بر خلاف انتظار، پس از روي كار آمدن دولت تدبير و اميد، باز هم تغييرات در مديراني كه در همين دوره در شركتهاي نفتي تابعه شستا روي كار آمده بودند ايجاد شد كه غيرمنتظره و بعضا ناشي از لابي هاي پنهان به منظور دستيابي به رانت هاي مالي با جايگزيني نيروهاي جديد بود. شايد با انتخاب مديرعامل و سه عضو جديد هيات مديره شستا، شاهد ايجاد ثبات نسبي در شركت سرمايه گذاري تامين اجتماعي و ۸ زيرمجموعه آن بويژه در حوزه نفت، گاز و پتروشيمي باشيم.
بد نيست بدانيد كه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، در سال ۱۳۶۵ به منظور حفظ و ارتقاء ارزش ذخایر سازمان با سرمایه اولیه ۲۰ میلیارد ریال تاسیس شد و در سالهای بعد در طی چند مرحله سرمایه آن افزايش يافت. از سال ۱۳۸۳ به منظور اداره بهینه سرمایه گذاری ها و صنایع تخصصی، شرکتهای سرمایه گذاری تخصصی، (هلدینگهای تخصصی) تاسیس شد تا اداره شرکتهای سرمایه پذیر سازمان و شستا را در شاخه های گوناگون به عهده گیرند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵