کد مطلب: 109085
 
اورهال نیروگاه سد امیرکبیر بعد از 50 سال
 
مدیر پروژه اورهال واحد یک نیروگاه سد امیرکبیر با بیان اینکه تعمیر اساسی واحد یکم نیروگاه سد امیرکبیر بعد از 50 سال توسط متخصصان داخلی انجام شده است، گفت: واحد دوم نیروگاه سد امیرکبیر در برنامه بعدی قرار دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۷
به گزارش خبرنگار نکونیوز به نقل از خبرگزاری فارس، ارسلان میرعباسی امروز در جریان بازدید خبرنگاران از نیروگاه سد امیرکبیر با اشاره به اینکه سد امیرکبیر در سال ۱۳۴۰ به بهره‌برداری رسیده است، گفت:‌ نیروگاه سد امیرکبیر از دو واحد نیروگاهی دارد که هر کدام به ظرفیت ۴۵ مگاوات است. بنابر این با توجه به اینکه این نیروگاه نیم قرن کار کرده است، نیاز بود که اورهال شود، بنابر این واحد اول آن به ظرفیت ۴۵ مگاوات توسط متخصصان داخلی اورهال شد.
وی با اشاره به اینکه عملیات اورهال اساسی واحد یک توسط شرکت نصب نیروگاه‌های برقابی خوزستان انجام شد، اضافه کرد:‌ قطعاً اورهال این نیروگاه می‌تواند با توجه به افزایش مصرف برق به شبکه سراسری کمک ویژه‌ای کند و بتواند جوابگوی شبکه سراسری برق باشد.
وی با اشاره به اینکه بعد از اورهال ۸۰۰ ساعت مداوم این واحد اقدام به تولید برق کرده است،‌گفت: هزینه اورهال یک میلیارد تومان بوده است، پس اگر این برنامه را به شرکت‌های خارجی می‌‌سپردیم، چندین برابر هزینه در پی خواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری فارس، سد امیرکبیر در سال ۱۳۴۰ توسط یک شرکت آمریکایی بر روی رودخانه کرج به بهره‌برداری رسید که البته توربین‌های این سد از اسکاتلند، ژنراتور آن از هیتاچی ژاپن و تابلوهای کنترلی توسط شرکت آمریکایی است.
همچنین در ادامه این بازید سیدجمال گل‌سرخی ناظر بهره‌برداری نیروگاه سد امیرکبیر با اشاره به اینکه ورودی این سد در حال حاضر ۳۷ مترمکعب در ثانیه است،‌گفت حجم سد امیرکبیر ۲۰۵ میلیون مترمکعب است و این سد در حقیقت یک سد چند ملیتی است.
وی افزود: پیش‌بینی شده است که این سد ۲۰۰ سال عمر مفید داشته باشد.
گل‌سرخی خاطرنشان کرد:‌در سال ۶۸ از کشور ژاپن برای رسوب‌زدایی سد امیرکبیر پیشنهاداتی ارائه شد، اما هزینه آن متعادل با ساخت یک سد بود.
وی گفت: البته طبق گفته کارشناسان این سد نیاز به رسوب‌زدایی ندارد هر چند به گفته کارشناسان رسوب‌زدایی موجب افزایش طول عمر مفید سدها می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵