۱
 
کد مطلب: 39928
 
کمبود خوراک، همچنان مهمترین معضل پتروشیمی ها
آیا پارس جنوبی مشکل خوراک امسال پتروشیمی ها را حل می کند؟
 
در شرایطی که کمبود خوراک همچنان به عنوان مهمترین معضل صنعت پتروشیمی در ایران محسوب می شود، تکمیل تعدادی از فازهای میدان گازی پارس جنوبی در سال جاری، امیدهایی برای رفع این مشکل ایجاد کرده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۲
در شرایطی که کمبود خوراک همچنان به عنوان مهمترین معضل صنعت پتروشیمی در ایران محسوب می شود، تکمیل تعدادی از فازهای میدان گازی پارس جنوبی در سال جاری، امیدهایی برای رفع این مشکل ایجاد کرده است. اما آیا به واقع می توان امیدوار بود که مشکل خوراک پتروشیمی ها در سال جاری با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی رفع شود؟
به گزارش نکونیوز، موضوع خوراک پتروشیمی ها در حالی تبدیل به مهمترین معضل صنعت پتروشیمی در ایران شده که به دلیل بهره مندی ایران از غنی ترین ذخایر گازی جهان – معادل ۳۴ تریلیون متر مکعب – طبیعتا نباید معضلی در این زمینه وجود داشته باشد. اما تاخیرهای فراوان در بهره برداری از میادین گازی پارس جنوبی در سالهای اخیر، موجب شده نه تنها در پتروشیمی با کمبود خوراک مواجه شویم، بلکه نیاز کشور به گاز شیرین برای مصارف خانگی نیز به راحتی تامین نمی شود. کمبود خوراک پتروشیمی ها موجب شده آنگونه که علیمحمد بساق زاده مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اعلام کرده، تاکنون ٧١ درصد ظرفیت اسمی تولید محصولات پتروشیمی کشور محقق شود که اگرچه نسبت به پارسال از رشد ١٠٨ درصدی برخوردار است اما تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله دارد. تامین خوراک پتروشیمی ها نه تنها به دلیل کمبود تولید گاز دچار مشکل شده، بلکه قیمت خوراک نیز هنوز بین دولت و مجلس معلق است. در چنین شرایطی اگر تصور کنیم که تا پایان سال با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، میزان خوراک پتروشیمی ها افزایش می یابد چندان واقع بینانه نیست. چرا که اولا مجتمع های دیگر پتروشیمی در انتظار خوراک هستند و نمی توان تصور کرد که کل خوراک تولیدی از پارس جنوبی به مجتمع های فعلی برسد و ظرفیت آنها را افزایش دهد و ثانیا با توجه به اینکه اولویت اصلی کشور در سه ماه آتی، تامین گاز مورد نیاز مردم در ماههای سرد سال است، نمی توان انتظار داشت که برای تامین خوراک پتروشیمی ها از پارس جنوبی در کوتاه مدت اتفاق خاصی رخ دهد. به نظر می رسد امسال مشکل خوراک پتروشیمی ها با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی رفع نمی شود و باید در انتظار سال جدید باشیم و این یعنی تحقق ٧٣ درصد از ظرفیت اسمی تولید محصولات پتروشیمی ایران تا پایان سال جاری که وعده داده شده، به راحتی امکانپذیر نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark


محمد
۱۳۹۳-۰۹-۲۴ ۱۹:۵۹:۲۴
ایا کسی هم پاسخگو هست؟این گزارش که جایی برای فرار نگذاشته و همه چیز شفاف است.ای کاش آقایان پاسخ بدهند.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵