کد مطلب: 32268
 
بازارهای جهانی نفت هنوز آرام است
حملات داعش قیمت طلای سیاه را افزایش نداد
 
از آنجایی که عراق یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان است، تصور بسیاری بر این بود که حملات اخیر شبه‎نظامیان داعش به پالایشگاه‎های نفت این کشور و نگرانی جهانی از احتمال کمبود نفت، جرقه افزایش قیمت این ماده حیاتی برای صنایع در بازارهای جهانی زده شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۶
از آنجایی که عراق یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان است، تصور بسیاری بر این بود که حملات اخیر شبه‎نظامیان داعش به پالایشگاه‎های نفت این کشور و نگرانی جهانی از احتمال کمبود نفت، جرقه افزایش قیمت این ماده حیاتی برای صنایع در بازارهای جهانی زده شود. با این حال قیمت نفت در بازارهای جهانی تقریبا مشابه سال پیش در همین زمان است، گرچه در چند ماه اخیر اندکی افزایش داشته است.
به گزارش نکونیوز به نقل از روزنامه یواس‎ای ‎‌تودی، کارشناسان معتقدند دلیل این‎که ناآرامی‎های عراق و تحرکات داعش بازارهای جهانی را چندان دستخوش تغییر نکرده این است که بخش عمده‏ای از ذخایر نفتی و تولیدات نفت عراق در جنوب این کشور انجام می‎شود که نسبتا آرام و به دور از درگیری‎هاست. ریچارد مالینسون، تحلیل‎گر مسائل ژئوپلیتیک در لندن، می‏گوید: «تولید نفت در عراق تقریبا در سراسر این کشور انجام می‎شود. بنا بر این تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از استخراج نفت این کشور در مناطق شمالی انجام می‎شود، مناطقی که شورشیان سنی در حال مبارزه با دولت مرکزی هستند.»
شورشیان تروریست سنی موسوم به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که اکنون خود را دولت اسلامی خوانده‎اند اواخر ماه گذشته ادعا کردند که کنترل پالایشگاه نفت بیجی را در دست گرفته‎اند، ولی دولت عراق اعلام کرد که کنترل این پالایشگاه را از دست شورشیان خارج کرده است.
قیمت نفت خام تگزاس بیستم ژوئن در بالاترین رقم خود در طول ۱۰ ماه به ۱۰۷ دلار در هر بشکه رسیده بود که پنج‎شنبه گذشته با کاهش سه دلار به ۱۰۴ دلار در هر بشکه رسید. با این حال جامعه جهانی هنوز با نگرانی به درگیری‎های فرقه‎ای عراق چشم دوخته است، درگیری‎هایی که به اعتقاد برخی کارشناسان، می‎تواند شرایط منطقه‎ای را ناآرام‎تر کرده و تلاش‎ها برای کنترل قیمت نفت را بی‎اثر کند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵