کد مطلب: 67288
 
انرژی، نیازمند جامع نگری نمایندگان مجلس
نگرش منطقه ای به نفت ممنوع!
 
مجلس دهم امروز در شرایطی تشکیل شده که منتخبان مردم که به مجلس راه یافته اند، از هر دو جناح سیاسی، اقتصاد را اولویت اصلی مجلس میدانند و این امر در اقتصادی متکی بر نفت همچون اقتصاد ایران، اهمیت حوزه انرژی را در مجلس روزافزون می سازد.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۵۸
مجلس دهم امروز در شرایطی تشکیل شده که منتخبان مردم که به مجلس راه یافته اند، از هر دو جناح سیاسی، اقتصاد را اولویت اصلی مجلس میدانند و این امر در اقتصادی متکی بر نفت همچون اقتصاد ایران، اهمیت حوزه انرژی را در مجلس روزافزون می سازد.
به گزارش نکونیوز، نفت یکی از مهمترین پایه های رشد اقتصادی کشور است و دستیابی به رشد اقتصادی ۵ درصدی در سال جاری که رییس جمهور نیز در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه مجلس بر آن تاکید کرد بدون رشد تولید و صادرات نفت، به سهولت امکانپذیر نخواهد بود. افزایش میزان تولید و صادرات نفت در دوره پسابرجام، نه تنها وعده وزیر نفت مبنی بر رسیدن به جایگاه قبلی ایران در تولید و صادرات نفت در دوران قبل از تحریم را عملی ساخت بلکه زمینه را برای افزایش رشد اقتصادی فراهم کرد چراکه پیشبینی می شود با توجه به میزان تولید و صادرات فعلی نفت در کشور، یک درصد از رشد اقتصادی سال جاری از طریق نفت تامین شود.
از سوی دیگر افزایش تولید و صادرات گاز و همچنین توسعه صنعت پتروشیمی و زنجیره تولید آن در صنایع پایین دست و همچنین تکمیل طرح های پالایشی از جمله پالایشگاه بزرگ ستاره خلیج فارس که خودکفایی کشور را در تولید بنزین و فرآورده های نفتی تحقق خواهد بخشید، از دیگر برنامه های صنعت نفت در سال آخر دولت یازدهم است که تحقق این اهداف بدون همراهی مجلس امکانپذیر نیست. اما این همراهی، مشروط به یک نکته است و آن هم پرهیز نمایندگان مجلس از نگرش منطقه ای و بومی به نفت و صنایع وابسته، و تقویت نگرش ملی به صنعت نفت به عنوان صنعتی ارزش آفرین و با اهمیت در تحقق رشد اقتصادی کشور است.
آنچه در سالهای اخیر در مجالس مختلف شاهد بودیم، به حاشیه رفتن آرمانهای ملی در حوزه انرژی و توجه بیش از حد جمعی از نمایندگان مجلس به موضوعات منطقه ای و محلی بوده که بعضا با هدف جلب حمایت موکلان خود جهت کسب رای در دوره آتی مجلس بوده اما در عمل، بعضا به نادیده گرفتن منافع ملی در حوزه نفت منجر شده است. در چنین شرایطی، مجلس دهم تنها زمانی می تواند کارنامه ای مثبت در حوزه انرژی که خواه ناخواه نقطه اتکای اقتصاد کشور محسوب می شود از خود بر جای بگذارد، که نگرش ملی نمایندگان به حوزه انرژی، بر نگرش های منطقه ای و بومی غلبه کند و در این میان نقش نمایندگان تهران که همواره نگرشهای منطقه ای کمتری داشته اند حایز اهمیت است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵