کد مطلب: 27408
 
امسال محقق می شود
تولید ۲۵ میلیون مترمکعب گاز شیرین در ۲ فاز پارس جنوبی
 
مجری فاز ۱۵ و ۱۶ میدان پارس جنوبی گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته با وارد مدار شدن بخش دوم پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی طی دو ماه آینده تولید این فاز تا پیش از پایان سال به ۲۵ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۸
به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به عسلویه، جواد مالکی نیا در جمع خبرنگاران با بیان این که هم اکنون واحدهای یوتیلیتی، ایستگاه های تقویت و تقلیل برق و واحدهای تصفیه آب فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به همراه واحد یک این فاز در مدار سرویس است، گفت: در این فاز برای نخستین بار ساخت و نصب ۴۵ هزار تن سازه های فلزی، دو هزار و ۵۰۰ کیلومتر کابل کشی برق، دو هزار کیلومتر کابل گذاری ابزار دقیق در محوطه ۱۶۰ هکتاری پالایشگاه از سوی متخصصان ایران اجرا شده است.

وی با اشاره به اجرای مراحل مهندسی پایه، تفصیلی و تکمیلی طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی از سوی مهندسان و متخصصان ایرانی گفت: تاکنون بیش از ۱۵ هزار مدرک مهندسی تفصیلی و ۳۰ هزار مدرک مهندسی تکمیلی در بخش پالایشگاهی مطابق با معتبر ترین استاندارد های بین المللی منتشر شده است.

مالکی نیا با بیان این که طراحی و مهندسی فاز های ۳۵ ماهه از روی فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی الگو برداری شده است، اظهار داشت: محصولات تولید شده در این فاز حداقل ۱۰ برابر با کیفیت تر از سایر فازهای در حال بهره برداری خواهد بود، زیرا محصول خروجی این فاز کمتر از ۰.۵ PPM سولفید هیدورژن است.

مجری فاز ۱۵ و ۱۶ میدان پارس جنوبی گفت: هم اکنون بیش از ۴۰ روز از آغاز فرآیند فرآورش گاز ترش فازهای ۶، ۷ و ۸ پارس جنوبی در این فاز می گذرد، گفت: در این مدت تولید گاز از این فاز از ۴ تا ۹ میلیون متر مکعب در روز متغییر بوده است.

وی از ارسال گاز ترش فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی از دریا به خشکی در نیمه نخست سال آینده خبر داد و گفت: هم اکنون عملیات حفاری در فاز ۱۶ پارس جنوبی به اتمام رسیده و تنها عملیات اسید کاری و مشبک باقی در این فاز باقی مانده است.

یادآور می شود فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با هدف ‌تولید روزانه‌میلیون‌متر مکعب‌گاز طبیعی‌، روزانه‌هزار بشکه ‌میعانات ‌گازی‌، سالانه ۵۰ میلیون‌ تن ‌گاز مایع ‌LPG (پروپان و بوتان)، سالانه ‌یک میلیون ‌تن ‌اتان ‌به ‌منظور تامین ‌خوراک ‌واحدهای‌ پتروشیمی ‌و روزانه ‌تن ‌گوگرد در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

تاسیسات ‌دریایی ‌و ساحلی ‌این ‌فازها، شامل دو سکوی‌ حفاری ‌تولید هرکدام دارای ۱۱ ‌حلقه ‌چاه‌، دو رشته ‌خط‌لوله ‌اینچ ‌دریایی ‌انتقال ‌گاز به ‌طول ‌تقریبی ۱۱۵ ‌کیلومتر، دو خط‌لوله ۴.۵ اینچی ‌انتقال ‌محلول‌ گلایکول‌ به ‌طول ‌تقریبی ‌کیلومتر و واحدهای‌ شیرین‌ سازی ‌گاز و سرویس های ‌وابسته ‌را شامل می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵