کد مطلب: 95773
 
ماجرای بدهی دولت انگلیس و پرونده نازنین زاغری
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران به پرونده نازنین زاغری هیچ ارتباطی ندارد و ارتباط دادن این موضوعات کاملا خلاف و مردود است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۱
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران به پرونده نازنین زاغری هیچ ارتباطی ندارد و ارتباط دادن این موضوعات کاملا خلاف و مردود است.
به گزارش عصر پنجشنبه ایرنا، از دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، «بهرام قاسمی»در خصوص اخبار برخی از رسانه‌های بریتانیایی مبنی بر پرداخت بدهی دولت انگلیس به ایران و تلاش آنها برای ارتباط این موضوع با پرونده نازنین زاغری اظهار داشت: این پرونده در دادگاه ایران بررسی و پس از طی مراحل حقوقی لازم، برای نازنین زاغری محکومیت صادر شده است.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از مدتها قبل برای دریافت حقوق حقه مردم ایران از دولت انگلیس تلاشی وافر و مذاکرات طولانی و مفصلی داشته و این موضوع را از طرق مختلف پیگیری کرده است، تاکید کرد: پرونده نازنین زاغری و موضوع پرداخت بدهی دو مسئله جدا از یکدیگر هستند.
گزارش ها حاکی است 'بوریس جانسون' وزیر امور خارجه و 'فیلیپ هاموند' وزیر خزانه داری بریتانیا به وکلای دولت بریتانیا اختیار داده اند تا با پرداخت مطالبه 38 ساله ایران به ارزش450 میلیون پوند، بابت قراردادهای تسلیحاتی زمان شاه، پرونده را فیصله دهند.
به گزارش ایرنا، «نازنین زاغری راتکلیف»، شهروند ایرانی - انگلیسی که به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فرودین‌ماه سال 1395 در تهران دستگیر شد.
سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت های مختلفی درراستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.» پرونده زاغری سپس مورد بررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به 5 سال حبس محکوم شد.
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس که قرار است طی هفته های آینده به ایران سفر کند، از سوی رسانه ها و نمایندگان مجلس تحت فشار قرار دارد تا مساله آزادی خانم زاغری را با مقامات کشورمان مطرح کند.
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران، 25مهرماه امسال در سیزدهمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران درباره نازنین زاغری اظهارداشت: شوهر وی تبعه انگلستان و خود وی نیز دارای تابعیت مضاعف از انگلستان بوده و درسیستم آن کشورفعالیت می‌کرده است. او مسوول آموزش خبرنگاری آنلاین بی بی سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده و چگونگی استفاده از ایمیل‌ مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده است و اساتید این دوره، افرادی چون مهدی یحیی‌نژاد (مدیر سایت بالاترین)، اردوان روزبه (رادیو کوچه) و محمود عنایت (مدیر گروه اسمال مدیا) هستند.
جعفری دولت‌آبادی ارسال نامه از سوی دیوید کامرون نخست وزیر سابق انگلیس برای نازنین زاغری را موید ارتباط وی با دولت انگلستان و اهمیت این متهم برای آن کشور دانست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵