کد مطلب: 90183
 
وضعیت بودجه‌ای متفاوت ایران و عربستان
کشورهای عضو اوپک به نفت چند دلاری نیاز دارند؟
 
در بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت، بودجه دولت به شدت به نفت وابسته است و به محض کاهش جدی قیمت نفت، دولت‌ها کسری بودجه را تجربه می‌کنند. کشورهای عضو اوپک برای رهایی از کسری بودجه به نفت چند دلاری نیاز دارند؟ در این میان وضعیت ایران چگونه است؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۰
در بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت، بودجه دولت به شدت به نفت وابسته است و به محض کاهش جدی قیمت نفت، دولت‌ها کسری بودجه را تجربه می‌کنند. کشورهای عضو اوپک برای رهایی از کسری بودجه به نفت چند دلاری نیاز دارند؟ در این میان وضعیت ایران چگونه است؟
به گزارش نکونیوز، از سال ۲۰۱۴ تاکنون قیمت نفت بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته و تازه اگر افزایش قیمت‌های اواخر سال ۲۰۱۶ در کار نبود، کاهش قیمت نفت از این هم بیشتر می‌شد. این کاهش قیمت نفت فشار زیادی را به کشورهای عضو اوپک وارد کرده که در آن‌ها درآمدهای دولت و بودجه به شدت به قیمت نفت بستگی دارد.
بررسی‌های موسسه فیچ و روزنامه وال استریت ژورنال نشان می‌دهد که با وضعیت فعلی قیمت نفت (به شرط این‌که این قیمت از این بیشتر کاهش نیابد) تنها سه کشور کویت، ایران و قطر بودجه متوازنی خواهند داشت و با کسری بودجه روبرو نخواهند شد.
در میان کشورهای عضو اوپک، کویت بهترین شرایط بودجه‌ای را دارد و در صورتی که قیمت نفت ۴۹.۱ دلار به ازای هر بشکه باشد، این کشور کسری بودجه نخواهد داشت.
بعد از کویت، ایران بهترین وضعیت را دارد و با نفت ۵۱.۳ دلاری، دولت مشکل کسری بودجه نخواهد داشت. در حال حاضر نفت برنت در کانال ۵۲ دلاری مبادله می‌شود. این امر نشان می‌دهد که دولت در ایران در حوزه مقابله با اثرات کاهش قیمت نفت عملکرد موفقی داشته است.
بودجه قطر با نفت ۵۲.۹ دلاری متوازن می‌شود. عربستان کشوری که در حال حاضر قطر را به کمک متحدانش تحریم کرده تنها با نفت ۸۳.۸ دلاری از شر کسری بودجه خلاصی خواهد یافت. عربستان تحت فشار کسری بودجه بود که حاضر به کاهش تولید نفت و همراهی با توافق نفتی اوپک و غیراوپک شد.
در اوپک بدترین شرایط بودجه‌ای را نیجریه دارد. این کشور تنها با نفت ۱۳۹ دلاری بودجه‌ای متوازن خواهد شد. ونزوئلا که این روزها درگیر بحران اقتصادی و سیاسی است برای بودجه متوازن، به نفت ۱۱۷.۵ دلاری نیاز دارد.
در زیر نشان می‌دهیم که هر کشور عضو اوپک برای رهایی از مشکل کسری بودجه به قیمت چند دلاری نفت نیاز دارد:
نیجریه: ۱۳۹ دلار
ونزوئلا: ۱۱۷.۵ دلار
عربستان سعودی: ۸۳.۸ دلار
آنگولا: ۸۲ دلار
اکوادر: ۷۹.۷ دلار
لیبی: ۷۱.۳ دلار
امارات متحده عربی: ۶۷ دلار
گابن: ۶۶ دلار
الجزایر: ۶۴.۷ دلار
عراق: ۵۴.۳ دلار
قطر: ۵۲.۹ دلار
ایران: ۵۱.۳ دلار
کویت: ۴۹.۱ دلار 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵