کد مطلب: 88393
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
اوپک، ترمز افزایش قیمت نفت را کشید
 
در ابتدای هفته گذشته، قیمت نفت همچون هفته قبل از آن سیر سعودی داشت: در مجموع دو هفته گذشته قیمت نفت، ۸ روز متوالی، افزایش را تجربه کرد. با این حال افزایش تولید نفت اوپک ترمزی بر افزایش بیشتر قیمت نفت بود و در ادامه هفته نیز، افزایش فعالیت‌های حفاری در آمریکا و افزایش تولید نفت این کشور باعث شد که قیمت نفت کاهش بیشتری تجربه کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۱
قیمت نفت در هفته گذشته باز هم کاهش یافت. تحولات بازار نفت در هفته طوری بود که چشم‌انداز مثبتی را برای قیمت نفت در کوتاه مدت ترسیم نمی‌کند، با این حال نشانه‌های مثبتی نیز در بازار نفت دیده شد.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت در هفته گذشته یک کاهش هفتگی دیگر را تجربه کرد. این ششمین هفته از ۷ هفته متوالی است که قیمت نفت کاهش می‌یابد. قیمت نفت خام برنت در هفته گذشته ۲.۵ درصد و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت ۳.۹ درصد کاهش یافت.
در ابتدای هفته گذشته، قیمت نفت همچون هفته قبل از آن سیر سعودی داشت: در مجموع دو هفته گذشته قیمت نفت، ۸ روز متوالی، افزایش را تجربه کرد. با این حال افزایش تولید نفت اوپک ترمزی بر افزایش بیشتر قیمت نفت بود و در ادامه هفته نیز، افزایش فعالیت‌های حفاری در آمریکا و افزایش تولید نفت این کشور باعث شد که قیمت نفت کاهش بیشتری تجربه کند.
تولید نفت اوپک در ماه ژوئن به بالاترین حد خود در سال ۲۰۱۷ رسید. آمارهای بلومبرگ و رویترز هر دو حاکی از افزایش تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی هستند. بررسی‌های بلومبرگ نشان می‌دهد که تولید نفت اوپک در ماه ژوئن ۲۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۳۲.۵۵۰ میلیون بشکه در روز رسیده است. رویترز نیز میزان تولید نفت اوپک را در ماه ژوئن ۳۲.۵۷ میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.
این افزایش تولید، افزایش کم‌سابقه صادرات نفت کشورهای عضو اوپک را به همراه داشته است. در مجموع صادرات نفت اوپک در ماه ژوئن ۲۵ میلیون و ۹۲۰ هزار بشکه در روز بوده است. این بدان معناست که صادرات نفت خام اعضای این سازمان نسبت به ماه مه، افزایش ۴۵۰ هزار بشکه‌ای در روز، و نسبت به ماه ژوئن ۲۰۱۶، افزایش ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه‌ای را تجربه کرده است.
افزایش صادرات نفت خام اوپک به افزایش صادرات نفت لیبی، نیجریه و عربستان برمی‌گردد. این سه کشور، با هم صادرات نفت خود را ۱.۱ میلیون بشکه در روز افزایش دادند.
تنها عربستان سعودی در ماه گذشته میلادی صادرات نفت خود را ۵۴۰ هزار بشکه در روز افزایش داد. صادرات نفت عربستان در فاصله زمانی ۱۱ خرداد تا ۹ تیر، ۷ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه در روز بوده است. این میزان از صادرات نفت توسط عربستان سعودی در حالی که این کشور، گرمای شدید تابستان را تجربه می‌کند و مجبور است برای تولید برق، نفت خام بیشتری بسوزاند، عجیب به نظر می‌رسد.
برخلاف عربستان، صادرات نفت خام ایران در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تیر) ۱۴۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت و از روزانه ۲ میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه در ماه مه به ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز رسید.
(بیشتر بخوانید: کاهش صادرات نفت خام ایران همزمان با افزایش صادرات اوپک)
بازار نفت در واکنش به این تحولات بود که در اواسط هفته گذشته، کاهش قیمت‌ها را آغاز کرد.
تولید نفت خام آمریکا در هفته گذشته ۸۸ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۹.۳۴ میلیون بشکه در روز رسید. در هفته پیش از آن، تولید نفت آمریکا به دلیل عملیات نگهداری میادین در آلاسکا و توفان شدید در خلیج مکزیک ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.
فعالیت‌های حفاری نیز در هفته گذشته در آمریکا افزایش یافت و به تعداد دکل‌های فعال نفتی در این کشور ۷ عدد افزوده شد. بدین ترتیب تعداد دکل‌های فعال نفتی در آمریکا به ۷۶۳ عدد رسید که بیشترین میزان از آوریل ۲۰۱۵ تاکنون است. در ۲۴ هفته گذشته، تعداد دکل‌های فعال نفتی در آمریکا در ۲۳ هفته افزایش یافته است.
این موارد نشانه‌های منفی موجود در بازار نفت بودند که باعث شدند تا مازاد عرضه همچنان خصلت مسلط در این بازار باشد.
با این حال، در هفته گذشته نشانه مثبتی نیز بروز کرد و موجودی انبارهای نفت خام در آمریکا ۶.۳ میلیون بشکه کاهش یافت. موجودی انبارهای تجاری نفت خام در آمریکا در حال حاضر ۵۰۲.۹ میلیون بشکه است که پایین‌ترین میزان در سال ۲۰۱۷ است. با این حال، موجودی انبارهای نفت در آمریکا همچنان بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج ساله است.
این نشانه مثبت در هفته گذشته تحت تأثیر نشانه‌های منفی بازار قرار گرفت و نتوانست مانع از کاهش قیمت‌های نفت شود.
نفت خام برنت کار خود را در هفته گذشته با قیمت ۴۶ دلار و ۷۱ سنتی به ازای هر بشکه به پایان برد.
قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز در پایان هفته گذشته به ۴۴ دلار و ۲۳ سنت به ازای هر بشکه رسید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵