کد مطلب: 83073
 
نکات مهم گزارش ماهیانه اوپک
از پایبندی 104درصدی به توافق نفتی تا کاهش تولید و قیمت نفت ایران
تناقض در آمار تولید نفت عربستان
 
گزارش اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت این سازمان به زیر ۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده و ۱۱ کشور عضو اوپک که متعهد به کاهش تولید نفت بوده‌اند (همه اعضا به جز لیبی و نیجریه) مجموعاً بیش از میزان تعهدشده تولید نفت خود را کاهش داده‌اند و پایبندی‌شان به توافق نفتی، ۱۰۴ درصد بوده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۴
آخرین گزارش ماهیانه اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت کشورهای عضو این سازمان در ماه گذشته میلادی نسبت به ماه پیش از آن ۱۵۳ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۱ میلیون و ۹۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. این بدان معناست که اوپکی‌ها در اجرای توافق نفتی حتی از تعهدات خود پیشی گرفته‌اند و ۱۰۴ درصد به توافق پایبند بوده‌اند.
به گزارش نکونیوز، گزارش ماهیانه اوپک همچنین حاکی از این است که تولید نفت ایران در ماه مارس (۱۱ اسفند تا ۱۱ فروردین) حدود ۲۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته و از ۳ میلیون و ۸۱۹ هزار بشکه در روز به ۳ میلیون و ۷۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
از میان کشورهای عضو اوپک تولید نفت لیبی بیش از همه (حدود ۶۰ هزار بشکه در روز) کاهش یافته است. علت این امر، بالا گرفتن ناآرامی‌های سیاسی و درگیری بین گروه‌های مخالف در لیبی بوده است.
تولید نفت عربستن سعودی نیز در ماه مارس بنا به گزارش منابع ثانویه اوپک ۴۱.۶ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۹.۹۹۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. عربستان بیش از سایر اعضای اوپک در این ماه تولید نفت خود را افزایش داده است.
با این حال، سعودی‌ها هنوز تولید نفت خود را زیر سهمیه‌ مقرر شده برای این کشور نگه داشته‌اند و میزان پایبندی‌شان به توافق نفتی و طرح کاهش تولید نفت بیش از ۱۰۰ درصد بوده است.
نکته جالب در گزارش اوپک اختلاف آمار منابع ثانویه و آمار گزارش شده توسط عربستان سعودی به اوپک است. سعودی‌ها به اوپک گزارش داده‌اند که تولید نفت خود را در ماه مارس ۱۱۱ هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند و آن را به ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسانده‌اند. همان‌طور که پیشتر گفته بودیم منابع ثانویه اوپک از افزایش تولید نفت عربستان در این ماه خبر داده بودند.
اوپک برای اعلام آمار تولید نفت کشورهای عضو این سازمان هم به آمار منابع ثانویه نظیر آژانس بین‌المللی انرژی، پلتس، آرگوس و غیره و هم به آمار گزارش‌شده توسط خود کشورها استناد می‌کند.
ایران میزان تولید نفت خود در ماه مارس را به اوپک گزارش نداده است و تنها آمار منابع ثانویه در مورد تولید نفت ایران منتشر شده است.
گزارش اوپک نشان می‌دهد که تولید نفت این سازمان به زیر ۳۲ میلیون بشکه در روز رسیده و ۱۱ کشور عضو اوپک که متعهد به کاهش تولید نفت بوده‌اند (همه اعضا به جز لیبی و نیجریه) مجموعاً بیش از میزان تعهدشده تولید نفت خود را کاهش داده‌اند و پایبندی‌شان به توافق نفتی، ۱۰۴ درصد بوده است.
اوپک در گزارش خود گفته است تقاضا برای نفت اوپک در سال جاری میلادی ۱۳۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت و به ۳۲.۲۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. علت این امر افزایش تولید نفت در میان کشورهای غیرعضو اوپک است.
اوپک می‌گوید کشورهای غیرعضو اوپک در ماه مارس تولید نفت خود را مجموعاً ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده‌اند و تولید آن‌ها در ماه آوریل ۵۸۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.
گزارش اوپک همچنین حاکی از این است که قیمت نفت خام سنگین ایران که بیشترین وزن را در سبد صادرات نفتی این کشور دارد در ماه مارس کاهش یافته و از ۵۳ دلار و ۱۶ سنت در ماه فوریه به ۵۰ دلار و ۲۷ سنت به ازای هر بشکه رسیده است. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵