کد مطلب: 89473
 
وزیر نفت در گفت و گوی ویژه خبری تشریح کرد:
امتیازات قرارداد با توتال برای ایران
زنگنه : افزایش مصرف بنزین غیرعادی نیست
 
وزیر نفت، یکشنبه شب میهمان برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما بود تا درباره قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری توتال توضیح دهد. هرچند از این فرصت برای انتقاد از عملکرد صداوسیما هم استفاده کرد و در دو بخش از سخنان خود، عملکرد تخریبی صداوسیما علیه وزارت نفت را زیر سوال برد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۳
وزیر نفت، یکشنبه شب میهمان برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما بود تا درباره قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی با کنسرسیومی به رهبری توتال توضیح دهد. هرچند از این فرصت برای انتقاد از عملکرد صداوسیما هم استفاده کرد و در دو بخش از سخنان خود، عملکرد تخریبی صداوسیما علیه وزارت نفت را زیر سوال برد.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه در بخش آغازین سخنان خود به مراحلی که برای انعقاد قرارداد با توتال طی شد پرداخت و گفت : در آبان ماه ۱۳۹۴، دولت شرایط عمومی قراردادهای جدید نفتی و الگو و ساختار آن را تصویب کرد و همان زمان صداوسیما هم در مورد آن بحث کرد و البته بیشتر انتقادها را مطرح کرد! پس از حدود ۱۰ ماه به یک اجماع ملی در مورد الگوی جدید قراردادهای نفتی رسیدیم و دولت مصوبه قبلی را اصلاح کرد و این مصوبه مورد تایید رییس محترم مجلس شورای اسلامی هم قرار گرفت و تبدیل به قانون شد. ممکن است برخی به این الگو انتقاد داشته باشند اما در نهایت در مورد آن اجماع حاصل شد.
وزیر نفت به امضای تفاهم نامه با توتال در آذر ۹۴ و انعقاد قرارداد در ۱۲ تیر امسال اشاره کرد و گفت : این الگوی قراردادی پیش از امضای قرارداد مورد تایید هیات تطبیق قراردادها متشکل از ۷ نفر از جمله ۴ وزیر سابق شامل اقایان فروزنده وزیر اسبق دفاع، دانش جعفری وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی، نوذری وزیر اسبق نفت و شافعی وزیر اسبق صنایع و همچنین سه نفر دیگر شامل آقایان آقامحمدی از مجمع تشخیص، محبی و نادریان از حسابرسان برجسته و رییس حسابرسی مفید قرار گرفت.
وی ادامه داد : طبق الگوی جدید قراردادهای نفتی، لزوما باید یک شرکت ایرانی در کنار شرکت خارجی حضور داشته باشد تا انتقال تکنولوژی صورت گیرد. وی مهمترین وظایف توتال در قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را مدیریت پروژه، تامین مالی و مهندسی مخزن نام برد و گفت : شرکت سی ان پی سی چین هم در این کنسرسیوم در کنار توتال است چراکه در زمان تحریم در کنار ایران بود و ما گفته بودیم دوستان قدیمی خود را فراموش نمی کنیم.
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره دلیل ترک تشریفات مناقصه برای فاز ۱۱ گفت : ترک تشریفات مناقصه فاز ۱۱ با اجازه قانونی به وزیر که حق ترک تشریفات در مورد میادین مشترک را دارد انجام شد. چراکه تنها متقاضی برای توسعه فاز ۱۱ شرکت توتال بود و سایر شرکتهای بین المللی ابراز علاقه نکرده بودند. ضمن اینکه شرکت توتال در این میدان سابقه داشت. بنابراین برگزاری مناقصه با یک شرکت معنا ندارد.
وی دلیل عدم برگزاری مناقصه با شرکتهای ایرانی را هم توان مالی پایین شرکتهای ایرانی ذکر کرد و افزود : در برنامه ششم توسعه نیاز به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت نفت داریم که ۷۰ درصد از آن باید از منابع خارجی تامین شود. ضمن اینکه ارزش قرارداد با توتال حدود ۵ میلیارد دلار است و شرکتهای داخلی این میزان رمایه را از کجا می توانند تامین کنند؟ برخی می گویند از طریق صندوق توسعه ملی، که باید گفت آن ۳۰ درصد باقیمانده از ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری باید از صندوق توسعه ملی تامین شود. ضمن اینکه سرعت و مدیریت پروژه هم برای ما مهم است. هر دو سال تاخیر در پروژه ۵.۵ میلیارد دلار عدم النفع دارد و تعدادی از پروٰژه ها که توسط شرکتهای داخلی در پارس جنوبی اجرا می شود دچار تاخیر هستند و تا دو سال دیگر به بهره برداری می رسند.
وزیر نفت ادامه داد : البته حضور توتال در ایران یک فرصت طلایی برای شرکتهای داخلی است چراکه توتال سکو و پایه سکو و تجهیزات و خط لوله و ... اجرا نمی کند و تمام این بخشها به مناقصه می رود که شرکتهای ایرانی می توانند در مناقصه شرکت کنند. وی تصریح کرد : از یک قرارداد فاینانس، ۷۰ درصد توسط طرف مقابل و فقط ۳۰ درصد توسط کشور میزبان تامین می شود که از این بخش، ۱۰۰ درصد کار به شرکتهای ایرانی واگذار می شود و در این زمینه هیچ محدودیتی به جز صلاحیت حرفه ای شرکتها وجود ندارد. برآورد ما این است که حدود ۷۰ درصد از این ۵ میلیارد دلار را می توانیم به شرکتهای ایرانی تخصیص دهیم. زنگنه افزود : برای نخستین بار در تاریخ قراردادهای صنعتی ایران، بندی وجود دارد که بر مبنای آن تا ۱۰ درصد بالاتر از ارزش مالی، برای شرکتهای ایرانی مزیت قائل شده ایم. یعنی اگر طرف ایرانی قیمتی ۱۰ درصد بالاتر هم ارائه دهد حق با طرف ایرانی است.
وزیر نفت در ادامه به انتقادات درباره سهم طرفین در این قرارداد پرداخت و گفت : این سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری در ۲ مرحله انجام می شود ضمن اینکه طرف مقابل، ۱ میلیارد دلار هم عوارض و مالیات به دولت جمهوری اسلامی ایران پرداخت می کند. کل پولی که به طرف مقابل بازپرداخت می شود طی ۲۰ سال، ۱۲.۹ میلیارد دلار است درحالیکه درآمد ما از این میدان با نرخ گاز ۲۰ سنت، ۸۵ میلیارد دلار است. بنابریان حرف غلطی است که می گویند ۵۰ درصد درآمد میدان به توتال واگذار می شود.
زنگنه در تشریح تفاوت قراردادهای جدید نفتی با قراردادهای قبلی گفت : در قراردادهای قدیم که در جای خود خوب بود روزی که به تولید می رسیدیم، طرف مقابل باید ۲۱ روز متوالی از ۲۸ روز، تولید مستمر به ما تحویل می داد تا مستحق دریافت اصل پول سرمایه گذاری و بهره شود. اما در قراردادهای جدید، درصد یا نسبتی به تولید میدان در نظر گرفته می شود و اگر تولید میدان کاهش یافت، دریافتی طرف مقابل هم کاهش می یابد. قبلا بازپرداخت اصل و سود هر کدام ۵ ساله بود اما الان ۱۶.۵ سال دستمزد می دهیم و اگر تولید کمتر از برآورد اولیه شود، طبق ذات قرارداد، طرف مقابل جریمه می شود و دریافتی کمتری خواهد داشت.
وی در پاسخ به پرسشی درباره انتقادها به این قرارداد گفت : یک عده الگوی جدید قراردادها را قبول ندارند درحالیکه طبق صراحت قرارداد، مالکیت مخزن و میدان با ماست. زنگنه با دفاع از محرمانه بودن قراردادها گفت : این عرف بین المللی است. ضمن اینکه طبق قانونی که در سال ۹۰ مجلس تصویب کرده قراردادها محرمانه است. من در مجلس هم این موضوع را عرض کردم و گفتم که مجلس می تواند یا قانون را عوض کند یا وزیر را. البته مجلس چنین نظری نداشت، هرچند که اگر قرار بر تغییر وزیر باشد الان وقت آن است!
وزیر نفت در ادامه با بیانی صریح تر گفت : عده ای مخالف سرمایه گذاری خارجی هستند اما می گویند موافقیم و لکن! همین ولکن برای ما مشکل ایجاد می کند. وی تصریح کرد : کار کردن با شرکتهای خارجی از نظر اقتصادی و از نظر امنیت ملی به نفع ماست. هم اکنون دو عضو شورای امنیت سازمان ملل در پارس جنوبی با ما کار می کنند و همراستا بودن منافع آنها با منافع ما کمک می کند تا اگر خدای نکرده باز هم تحریم شدیم آنها هم زیان ببینند. هرچند این شرکتها خصوصی هستند اما در کشور خود مالیات می دهند و شرکتهای قدرتمندی هستند که در ساختار قدرت کشور خود تاثیر دارند.
زنگنه با اشاره به اصل دیگری در قراردادهای جدید گفت : اگر پروٰژه به هر دلیلی متوقف شد، هیچ پرداختی به طرف مقابل صورت نمی گیرد تا پروژه به تولید و درآمد برسد.
به گزارش نکونیوز وی در ادامه به میدان نفتی آزادگان پرداخت و با بیان اینکه برداشت ما هم اکنون با عراق تقریبا برابر است ادامه داد : فرآیند برگزاری مناقصه برای ازادگان آغاز شده و باید اطلاعات به شرکتهای متقاضی بدهیم تا آنها پیشنهادات فنی و مالی خود را ارائه دهند. در انتظار امضای سند رازداری هم هستیم.
وزیر نفت دو میدان آزادگان و یادآوران را میادین مهمی توصیف کرد که ۶۰ میلیارد بشکه نفت درجا دارد و در ادامه گفت : برآورد ما این است که با تکنولوژی فعلی خود، زیر ۱۰ درصد از این میزان را می توانیم برداشت کنیم و به سرعت، تولید افت می کند. درحالیکه هر یک درصد افزایش ضریب بازیافت منجر به افزایش تولید ۶۷۰ میلیون بشکه نفت می شود که با توجه به نفت ۵۰ دلاری، ۳۳ میلیارد دلار آورده دارد. پس هیچکس حق ندارد از افزایش ضریب بازیافت صرفنظر کند. وی تاکید کرد : هدف فقط افزایش تولید نفت نیست، بلکه افزایش ضریب بازیافت هم برای ما مهم است. ولی نباید وقت را تلف کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاز مرحوم هاشمی و سید محمد خاتمی هم نام برد و گفت : در سال ۷۴ و در زمان مرحوم هاشمی، شرکت کونوکو برای توسعه میدان سیری با ما قرارداد بسته بود که با تحریم های بوش علیه ایران، از ایران رفت و آن زمان توتال خط شکن شد و در سال ۷۶ و در زمان آقای خاتمی، با توتال قرارداد امضا کردیم. این بار هم توتال خط شکن شده است. زنگنه تصریح کرد : هیچکس به خاطر خدا نمی آید با ما کار کند و همه کاسبند و دنبال سود و منافع خود هستند. ما هم مدیران عالی و سایر مدیران کشور را عاقل بدانیم چون تصمیمات در عالی ترین سطوح اتخاذ می شود.
وی با اشاره به عرضه ۵۲ میدان نفتی برای انعقاد قرارداد با شرکتهای خارجی، از استقبال شرکتهای بین المللی از حدود ۱۰ میدان یاد کرد و با بیان اینکه از سایر میادین از جمله در دریای خزر استقبالی صورت نگرفته افزود : در حال حاضر با ۱۰ مجموعه مذاکرات جدی را دنبال می کنیم و لایه نفتی پارس جنوبی و میادین آزادگان و یادآوران و آذر برای ما اولویت دارند. او در این بخش هم گریزی به عملکرد صداوسیما زد و گفت : صداوسیما هیچوقت حامی ما نبوده و امیدواریم از این به بعد انتقاد کنند اما تخریب نکنند.
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره سیر صعودی مصرف بنزین، از صفت ترمز بریدن برای مصرف بنزین استفاده کرد اما در عین حال گفت : میزان مصرف بنزین به ۸۴ میلیون لیتر در روز رسیده که نسبت به مدت مشبه سال گذشته ۸.۵ درصد رشد داشته اما این افزایش مصرف غیرعادی نیست. چرا که در سال گذشته، ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار خودروی جدید و ۷۰۰ هزار موتورسیکلت جدید به چرخه حمل و نقل افزوده شده و خروجی چندانی هم نداشته ایم که این افزایش تعداد خودرو و موتورسیکلت تقریبا برابر با همان افزایش ۸.۵ درصدی مصرف سوخت است. او به ثبات قیمت بنزین در ۲ سال گذشته اشاره کرد و در ادامه گفت : من به سهمیه بندی بنزین اعتقادی ندارم چراکه اگر کار سوخت هم مورد استفاده قرار می گرفت باز هم خودروهایی که تازه وارد چرخه حمل و نقل شده اند نیاز به سوخت داشتند. راه حل ما، تولید خودروهای با مصرف سوخت پایینتر و گسترش حمل و نقل عمومی است.
آخرین پرسش از وزیر نفت درباره دانشگاه نفت بود که البته زنگنه پاسخ جدیدی نداشت و همان حرفهای قبلی را در این زمینه تکرار کرد. او با اشاره به صدور مجوز جذب ۲۰۰ نفر در سال گذشته و ۲۰۰ نفر دیگر از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در سال جاری، با تاکید بر اینکه وزارت نفت تعهدی هم برای استخدام این افراد نداشت گفت : حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ نفر از فارغ التحصیلان و نخبگان دانشگاهی را هم از طریق آزمون جذب می کنیم که فارغ التحصیلان دانشگاه نفت هم می توانند در این آزمون شرکت کنند. ضمن اینکه حدود ۱۲۰۰ نفر از افرادی هم که دارای تجربه کاری در صنعت نفت هستند با آزمون جداگانه ای جذب خواهند شد.
وی در ادامه دانشگاه نفت را دانشگاهی مانند دانشگاههای دیگر توصیف کرد و گفت : همه به فکر این نباشند که در شرکت نفت استخدام شوند مگر ما چقدر کار داریم؟ آنها می توانند در شرکتهای خصوصی حفاری، اکتشاف و استخراج و بهره برداری مشغول فعالیت شوند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵