آخرین نظرسنجی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا.در ایالتهایی که با رنگ قرمز مشخص شده ترامپ و در ایالتهایی که با رنگ آبی مشخص شده کلینتون پیش است. پررنگتر بودن رنگها، به معنای درصد آرای بیشتر کاندیدا است.
 
 
داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 76116
 
شیوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا
آرای الکترال چیست؟
 
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فردا (سه شنبه) برگزار می شود اما شیوه متفاوت شمارش آرای نهایی در این انتخابات موجب شده شاهد تفاوت این انتخابات با سایر انتخابات در دنیا باشیم. اما شیوه شمارش آرای نهایی در انتخابات آمریکا که به الکترال معروف است چگونه است؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۴
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فردا (سه شنبه) برگزار می شود اما شیوه متفاوت شمارش آرای نهایی در این انتخابات موجب شده شاهد تفاوت این انتخابات با سایر انتخابات در دنیا باشیم. اما شیوه شمارش آرای نهایی در انتخابات آمریکا که به الکترال معروف است چگونه است؟
به گزارش نکونیوز، آنچه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تعیین می کند، الکترال کالج یا مجمع انتخاب کنندگان است. الکترال کالج یا مجمع انتخاب کنندگان به طور کل ۵۳۸ رأی دارد که اگر شخصی موفق به گرفتن ۲۷۰ رأی شود، در انتخابات پیروز می‌شود. تعداد الکترال‌های هر ایالت در مجمع انتخاب کنندگان به تعداد نماینده‌های آن ایالت در کنگره بستگی دارد. ایالت‌هایی که کمترین نماینده را دارند فقط سه انتخاب کننده یا الکترال در مجمع دارند و ایالت‌هایی مانند کالیفرنیا که بیشترین تعداد نماینده را دارند، ۵۵ انتخاب کننده در مجمع دارند. برای مثال تگزاس ۳۳ نماینده و دو سناتور دارد، پس ۳۸ رأی الکترال به آن اختصاص می‌گیرد. با تغییر جمعیت ایالت‌ها، تعداد الکترال‌ها نیز تغییر می‌کند. اعضای این مجمع از میان شهروندان که معمولاً شامل اعضای احزاب، خیرین یا فعالانی که در کنوانسیون‌های ایالتی انتخاب‌می‌شوند، برگزیده می‌شوند. قوانین اندکی برای تعیین افرادی که می‌توانند وارد مجمع انتخاب کنندگان شوند، وجود دارد. ورود سناتورها، اعضای کنگره، دیگر نمایندگان منتخب و مخالفان و دشمنان دولت آمریکا به الکترال کالج ممنوع است.
اینکه هر ایالت چه تعداد نماینده در کالج الکترال دارد به جمعیت آن ایالت و نسبت آن به کل کشور بستگی دارد. ایالت‌های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، فلوریدا، پنسیلوانیا و ایلی‌نویز که بیشترین جمعیت را در میان ایالت‌های آمریکا دارند، بیشترین آرای الکترال را هم به‌خود اختصاص داده‌اند. کالیفرنیا با ۳۷میلیون نفر، ۵۵آرای الکترال دارد. یعنی هم در فهرست جمعیتی اول است و هم در فهرست آرای تعیین‌کننده رئیس‌جمهور. این براساس تعریف مفهوم دمکراسی که حکومت اکثریت بر اقلیت است برنامه‌ریزی شده‌است. ورمونت با ۶۰۰هزار نفر جمعیت تنها سه رأی الکترال دارد. هر نامزدی که در هر ایالت، اکثریت آرای رای دهندگان را کسب کند، مجموع آرای الکترال آن ایالت را از آن خود می کند.
البته ممکن است یک نامزد اکثریت آرای مردم آمریکا را در کل کشور به‌دست نیاورده باشد اما اکثریت آرای الکترال را به‌دست بیاورد و برنده انتخابات شود. این مسئله‌ای است که در انتخابات سال ۲۰۰۰روی داد. اما این وضعیت چگونه ممکن است؟ اگر نامزدی اکثریت آرای مردم در ۱۱ایالت پرجمعیت یعنی کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس، فلوریدا، پنسیلوانیا، ایلی‌نویز، اوهایو، میشیگان، نیوجرسی، کارولینای شمالی و جورجیا را به‌دست آورد رئیس‌جمهور می‌شود، حتی اگر در ۳۹ایالت کم جمعیت‌تر هیچ رأیی به‌دست نیاورده باشد. مجموع آرای الکترال آن ۱۱ایالت به ۲۷۰می‌رسد و این حد نصابی است که نامزد برنده باید از مجموع ۵۳۸رأی الکترال به‌دست آورد.
آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد آرای الکترال در ایالت های پرجمعیت، بین دو کاندیدا تقسیم شده و هیچ کاندیدایی نمی تواند در تمام این ایالتها، اکثریت را به دست آورد و به همین دلیل آرای ایالتهای دارای آرای الکترال پایینتر هم حایز اهمیت است. بد نیست بدانید که ایالت واشنگتن دی سی از جمله ایالتهایی محسوب می شود که با ۳ رای الکترال، دارای پایینترین آرای الکترال است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵