کد مطلب: 55326
 
نصب سکوی ١٩C تا یک ماه دیگر در خلیج فارس
 
مدیر پروژه فاز ١٩ در شرکت تاسیسات دریایی با اشاره به پایان بارگیری سکوی ١٩C طی هفته گذشته، گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده سکو تا یک ماه آینده در محل مورد نظر نصب می شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۴

مدیر پروژه فاز ١٩ در شرکت تاسیسات دریایی با اشاره به پایان بارگیری سکوی ١٩C طی هفته گذشته، گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده سکو تا یک ماه آینده در محل مورد نظر نصب می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، محسن جزایری با اشاره به بارگیری سکوی ١٩C پارس جنوبی به وزن ۲۷۰۰ تن که ظهر چهارشنبه ۲۲ مهرماه انجام شد، افزود: این سکو تا یک ماه دیگر در محل مورد نظر نصب خواهد شد.

وی با اشاره به انجام کارهای تکمیلی در بخش خط لوله، گفت: هم‌اکنون در حال اتصال خط لوله به جکت سکوی SPD٢‌ و سکوی ١٩C هستیم و انتظار داریم این عملیات نیز تا پایان آذرماه به پایان برسد، ضمن این‌که خط لوله ۳۲ اینج این پروژه تکمیل شده و در حال انجام تست فشار و فعالیتهای راه‌اندازی است.

سکوی SPD ١٩C نخستین سکو از مجموعه ٣ سکوی طرح توسعه فاز ١٩ است که در ٢٢ مهرماه از یارد شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی واقع در خرمشهر با موفقیت بارگیری شد.

بخش فراساحل این طرح شامل ٤ سکوی دریایی در مجموع شامل ٢١ حلقه چاه و دو رشته خط ٣٢ اینچ به منظور انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی در مجموع به طول تقریبی ٢٣٠ کیلومتر، یک رشته خط لوله ٣٦ اینچ به طول تقریبی ٦ کیلومتر برای انتقال میعانات گازی به گوی شناور به ظرفیت ٧٠٠٠ مترمکعب در ساعت، دو رشته خط لوله ٤,٥ اینچ دریایی و دو رشته خط ١٨ اینچی پوشش‌دار درون میدانی است.

حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز ١٩ در شرکت نفت وگاز پارس پیش از این گفته بود: با نصب این سکو در موقعیت خود امکان بهره‌برداری از سکوی اقماری سکوی SPD٢ برای برداشت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و انتقال آن به پالایشگاه خشکی فراهم خواهد شد.

وی افزود: با توجه به پایان مراحل نهایی تست و راه‌اندازی خطوط لوله اصلی و درون میدانی این سکوها در ماههای پیش رو، امکان انتقال گاز تولیدی سکوی اقماری این سکو به پالایشگاه برای شیرین‌سازی و تزریق آن به شبکه سراسری و تولید محصولات جانبی آن فراهم خواهد شد.

براساس این گزارش، پروژه فاز ۱۹ در ناحیه غربی مخزن مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تنبک (حدود ۲۱۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ۲۱۸ هکتار میان پالایشگاههای فازهای ۱۱ و ۱۲ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.

به گزارش شرکت تاسیسات دریایی، در پالایشگاه گاز فاز ۱۹ پارس جنوبی روزانه حدود ۵۷ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و دیگر ناخالصی‌ها از تاسیسات دریایی دریافت و پس از پالایش به محصولات قابل مصرف بدل می‌‌شود.

طرح توسعه فاز ۱۹ میدان گازی پارس جنوبی در خردادماه سال ۱۳۸۹ توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب یک قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی با عضویت شرکت IOEC (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) واگذار شد که با راه اندازی و نصب این سکو یک گام به تحقق وعده تزریق ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از این فاز به شبکه سراسری نزدیک می‌شویم.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵