کد مطلب: 97366
 
قیمت بنزین در ایران و عربستان
عربستان سعودی چقدر قیمت بنزین را افزایش می‌دهد؟
 
مهم‌ترین رکن لایحه بودجه دولت در ایران افزایش قیمت بنزین از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ تومان و افزایش قیمت گازوئیل از ۳۰۰ به ۴۰۰ تومان است. اما عربستان سعودی که رقیب منطقه‌ای و رقیب ایران در اوپک محسوب می‌شود، چه برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۰
مهم‌ترین رکن لایحه بودجه دولت در ایران افزایش قیمت بنزین از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ تومان و افزایش قیمت گازوئیل از ۳۰۰ به ۴۰۰ تومان است. اما عربستان سعودی که رقیب منطقه‌ای و رقیب ایران در اوپک محسوب می‌شود، چه برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی دارد؟
به گزارش نکونیوز، دولت عربستان سعودی قصد دارد در سال ۲۰۱۸ مصارف بودجه‌ای خود را به ۲۹۳ میلیارد دلار افزایش دهد تا تحرک جدیدی در این کشور ایجاد شود. عربستان هم همچون ایران برنامه افزایش قیمت حامل‌های انرژی را دنبال می‌کند، اما ممکن است شیب افزایش قیمت‌ها در عربستان کندتر شود.
عربستان یک بار در سال ۹۴ قیمت بنزین را ۴۰ درصد افزایش داد تا با کاهش یارانه مصرف سوخت، درآمدهای خود را افزایش دهد. در آن دوران، کاهش قیمت نفت نفت به کسری عظیم بودجه این کشور منجر شده بود. با این حال، با این افزایش هم قیمت بنزین در عربستان چندان بالا نیست و ۲۴ سنت به ازای هر لیتر است. دولت روحانی در بودجه سال ۹۷، نرخ محاسباتی دلار را ۳۵۰۰ تومان درنظر گرفته و اگر بخواهیم این نرخ را ملاک قرار دهیم، قیمت بنزین در عربستان لیتری ۸۴۰ تومان خواهد شد.
پیش از این زمزمه‌هایی به نقل از منابع آگاه شنیده می‌شد که عربستان قصد دارد تا ماه آینده میلادی قیمت بنزین را ۸۰ درصد افزایش دهد. اگر این افزایش قیمت عملی شود، قیمت بنزین در عربستان به حدود ۴۲ سنت یا معادل ۱۵۱۲ خواهد رسید. رسانه‌هایی همچون بلومبرگ خبر این افزایش قیمت را منتشر کرده‌اند.
به هر صورت عربستان قصد دارد به تدریج و در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵، قیمت بنزین را به قیمت جهانی آن برساند. قبلاً دولت عربستان می‌خواست این کار را تا سال ۲۰۲۰ انجام دهد ولی در لایحه بودجه ۲۰۱۸ این تصمیم برای جلوگیری از تبعات منفی سیاست‌های ریاضت اقتصادی شدید، عوض شده است.
در ایران، دولت به مجلس پیشنهاد داده که قیمت بنزین از لیتری ۱۰۰۰ تومان به لیتری ۱۵۰۰ تومان و قیمت گازوئیل از لیتری ۳۰۰ تومان به لیتری ۴۰۰ تومان افزایش یابد. اگر مجلس با قیمت پیشنهادی دولت موافقت کند از محل افزایش قیمت بنزین و گازوئیل، ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد نصیب دولت خواهد شد که طبق برنامه‌ریزی دولت در ایجاد اشتغال هزینه خواهد شد. عربستان اما به طور قطعی اعلام نکرده که چه زمانی قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی را افزایش می‌دهد و از این محل چه میزان کسب درآمد خواهد داشت.
افزایش قیمت حامل‌های انرژی در عربستان جزئی از برنامه «تحول اقتصادی» محمد بن سلمان ولیعهد این کشور است. عربستان قصد دارد تا سال ۲۰۲۱، قیمت خوراک گازی پتروشیمی‌های خود را به ۷۵ درصد قیمت جهانی برساند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵