کد مطلب: 87556
 
از صادرات گاز به عراق تا حضور مجدد توتال در پارس جنوبی
گاز برگ برنده دیپلماسی انرژی دولت یازدهم
 
در حوزه گاز هم اولین قرارداد IPC در دولت یازدهم امضاء می‌شود و هم عراق با پشت سر گذاشتن ترکیه، به مشتری مهم گاز ایران تبدیل می‌شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷
گاز هم در حوزه تولید و هم در حوزه صادرات، پیشتاز دیپلماسی انرژی دولت یازدهم بوده است. در حالی دولت اول روحانی به پایان عمر خود نزدیک می‌شود، مذاکرات چهار ساله بر سر صادرات گاز به عراق نتیجه داده و صادرات گاز به این همسایه مهم آغاز شده است. علاوه بر این به زودی اولین قرارداد IPC نیز در حوزه تولید گاز امضاء می‌شود.
به گزارش نکونیوز، مذاکرات بر سر صادرات گاز ایران به عراق در چهار سال گذشته ادامه داشته که هر بار به دلیل مشکلات امنیتی در عراق یا مشکلات مربوط به نحوه پرداخت پول گاز صادرشده، به تعویق می‌افتاده است. اما از دیشب (۳۱ خرداد) صادرات گاز میدان عظیم پارس جنوبی به عراق آغاز شده تا پیش از پایان دولت یازدهم، این گام مهم تکمیل شود.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت، اعلام کرده که صادرات گاز ایران به عراق با حجم حدود هفت میلیون مترمکعب در روز آغاز شده و سرانجام به ۳۵ میلیون مترمکعب می‌رسد.
امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به کشور عراق در سال ۸۸ صورت گرفت. دو سال بعد این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل شد. بر اساس این قرارداد ایران متعهد ‌شد که روزانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر کند. حجم این قرارداد که به منظور تأمین سوخت نیروگاه‌های «المنصوره» و «الصدر» بغداد است، با الحاقیه‌ای به ۲۵ میلیون مترمکعب رسید با این تبصره که در روزهای گرم سال این مقدار تا ۳۵ میلیون مترمکعب افزایش یابد.
آبان ماه سال ۹۴ نیز دومین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق به امضا رسید تا روزانه ۲۵ تا ۴۰ میلیون مترمکعب گاز برای تأمین سوخت نیروگاه «شط» شهر بصره در جنوب عراق ارسال شود.
عراق به شدت با مشکل قطعی برق روبرو است و قصد دارد گاز ایران را در نیروگاه‌های خود برای افزایش تولید برق به کار گیرد. این کشور، علاوه بر گاز، از ایران مستقیماً برق نیز وارد می‌کند.
صادرات گاز به عراق علاوه بر این بازار و درآمد تضمین‌شده‌ای نصیب ایران می‌کند، پیوندهای سیاسی این دو کشور را نیز از طریق برقراری ارتباط بلندمدت در حوزه واردات گاز، عمیق‌تر می‌سازد.

اولین قرارداد IPC، یک قرارداد گازی خواهد بود
دولت یازدهم قبل از پایان عمر خود یک قرارداد مهم IPC امضا خواهد کرد که این قرارداد نیز در بخش گاز خواهد بود. متن قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تکمیل شده و این قرارداد ظرف یک یا دو هفته آینده بین شرکت ملی نفت و کنسرسیومی به رهبری توتال امضاء می‌شود. 
پاتریک پویان مدیرعامل توتال در هفته جاری گفت که این شرکت فرانسوی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را جلو خواهد برد و در تابستان سال جاری، سرمایه‌گذاری اولیه یک میلیارد دلاری در این میدان انجام خواهد داد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت نیز گفته است که شرکت چینی حاضر در این کنسرسیوم در حال اخذ مجوزهای لازم است و به محض امضای قرارداد، اجرای کار پروژه شروع می‌شود.
(در این‌باره بیشتر بخوانید: امضای اولین قرارداد IPC ظرف یک تا دو هفته آینده
به این ترتیب، در حوزه گاز هم اولین قرارداد IPC در دولت یازدهم امضاء می‌شود و هم عراق با پشت سر گذاشتن ترکیه، به مشتری مهم گاز ایران تبدیل می‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵