کد مطلب: 81516
 
«فریب‌کاری» در اجرای توافق نفتی، در چه حالتی صورت می‌گیرد؟
عملکرد اوپکی‌ها در دومین ماه توافق نفتی
 
قیمت نفت تحت تأثیر پایبندی بیشتر اوپکی‌ها به طرح کاهش تولید نفت افزایش یافت. بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد که اوپکی‌ها تولید نفت خود را برای دومین ماه متوالی کاهش داده‌اند و میزان پایبندی آن‌ها به توافق نفتی به ۹۴ درصد رسیده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۱
قیمت نفت تحت تأثیر پایبندی بیشتر اوپکی‌ها به طرح کاهش تولید نفت افزایش یافت. بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد که اوپکی‌ها تولید نفت خود را برای دومین ماه متوالی کاهش داده‌اند و میزان پایبندی آن‌ها به توافق نفتی به ۹۴ درصد رسیده است.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت که دیروز کاهش یافته بود و در ساعات ابتدایی امروز نیز کاهش را تجربه کرده بود، در ادامه تحت تأثیر کاهش تولید نفت از طرف اوپک افزایش یافت.
نتایج بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد که اوپکی‌ها در ماه نوامبر تولید نفت خود را تا سطح بیشتری کاهش داده‌اند و میزان پایبندی آن‌ها به توافق نفتی به حدود ۹۴ درصد رسیده است.
از زمان توافق اوپک بر سر کاهش تولید نفت در اواخر نوامبر تاکنون، قیمت نفت در حدود ۲۳ درصد افزایش یافته است.
اولیور جیکوب،
در صورتی که قیمت نفت بالاتر از ۶۰ دلار به ازای هر بشکه شود، اعضای اوپک فریب دادن یکدیگر و تخطی از توافق نفتی را آغاز خواهند کرد تا در نتیجه آن قیمت نفت پایین بیاید و نفت شیل آمریکا، بازگشت قدرتمندی به بازار نداشته باشد.
استراتژیست شرکت مشاوره انرژی پتروماتریکس در مورد نگاه اوپک به بازار نفت می‌گوید: به نظر می‌رسد اوپکی‌ها تفاهم دارند که نفت در محدوده ۵۰ تا ۶۰ دلار به ازای هر بشکه باشد.
این محدوده، محدوده بالایی هزینه تولید نفت شیل است و اجازه نمی‌دهد تا تولیدکنندگان شیل بازگشت قدرتمندی به بازار نفت داشته باشند.
وی می‌گوید در صورتی که قیمت نفت بالاتر از ۶۰ دلار به ازای هر بشکه شود، اعضای اوپک فریب دادن یکدیگر و تخطی از توافق نفتی را آغاز خواهند کرد تا در نتیجه آن قیمت نفت پایین بیاید و نفت شیل آمریکا، بازگشت قدرتمندی به بازار نداشته باشد.
رویترز پیش از این در خبری اختصاصی به نقل از پنج منبع آگاه از کشورهای عضو اوپک فاش کرده ابود که عربستان سعودی و متحدانش در اوپک- قطر، کویت و امارات متحده عربی- می‌خواهند قیمت نفت در سال ۲۰۱۷ تا سطح ۶۰ دلار به ازای هر بشکه افزایش یابد. از نظر عربستان و متحدان آن، قیمت‌های حدود ۶۰ دلاری نفت، همان قیمتی است که باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاری در میادین جدید نفتی مقرون‌به‌صرفه باشد، اما باعث نمی‌شود جهشی در تولید نفت شیل در آمریکا صورت گیرد.
عربستان و متحدانش در اوپک به دنبال افزایش قیمت نفت هستند؛ اما از دید آن‌ها این قیمت نباید آن‌چنان بالا باشد که تولید نفت شیل آمریکا، به یکباره با جهش مواجه شود. در واقع، از نظر این کشورها، تولید نفت شیل در آمریکا رقیبی برای تولید نفت در خاور میانه محسوب می‌شود و باید پدیده شیل مهار شود تا جایگاه این کشورها در بازار نفت از دست نرود.
در حال حاضر نفت خام برنت در قیمت ۵۶ دلار و ۶۹ سنت به ازای هر بشکه مبادله می‌شود. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز ۵۴ دلار و ۱۲ سنت به ازای هر بشکه است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵