کد مطلب: 82795
 
پاسخ عملی به فشار هندی‌ها
ایران اقدام هندی‌ها را تلافی کرد+ جزئیات
 
یک رسانه هندی خبر داده است که ایران مهلت پرداخت پول نفت صادرشده به پالایشگاه‌های هندی را یک‌سوم کاهش داده و هزینه حمل و نقل نفت به این پالایشگاه‌ها را نیز افزایش داده است. پیش از این وزارت نفت هند برای اعمال فشار بر ایران از پالایشگاه‌های هندی خواسته بود تا واردات نفت خود از ایران را ۲۰ درصد کاهش دهند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۹
یک رسانه هندی خبر داده است که ایران مهلت پرداخت پول نفت صادرشده به پالایشگاه‌های هندی را یک‌سوم کاهش داده و هزینه حمل و نقل نفت به این پالایشگاه‌ها را نیز افزایش داده است. پیش از این وزارت نفت هند برای اعمال فشار بر ایران از پالایشگاه‌های هندی خواسته بود تا واردات نفت خود از ایران را ۲۰ درصد کاهش دهند.
به گزارش نکونیوز، «دِ هیندو» به نقل از منابع آگاه خبر داده که ایران در تلافی اقدام هند مبنی بر کاهش واردات نفت از ایران، تمهیداتی درنظر گرفته که در نتیجه آن پالایشگاه‌های هندی واردکننده نفت خام ایران باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.
ایران پیش از این به پالایشگاه‌های هندی ۹۰ روز مهلت می‌داد تا پول نفت خام خریداری شده از شرکت ملی نفت ایران را پرداخت کنند. اما دوره پرداخت پول نفت خریداری شده هم‌اکنون به ۶۰ روز کاهش یافته و پالایشگاه هندی باید زودتر با شرکت ملی نفت ایران بابت محموله‌های خریداری شده تسویه حساب کنند.
ایران همچنین تخفیف داده شده به مشتریان هندی خود را بابت حمل نقل نفت از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد کاهش داده و این امر نیز هزینه‌های پرداختی توسط پالایشگاه‌های هندی را افزایش می‌دهد.
ایران سومین تأمین‌کننده نفت هند پس از عربستان سعودی و عراق است.
هفته پیش رسانه‌های هندی گزارش داده بودند که چند پالایشگاه هندی در حال برنامه‌ریزی برای کاهش خرید نفت از ایران هستند.
هند خواهان این است تا با اعمال فشار بر ایران، ایران شرایط شرکت هندی را برای توسعه میدان گازی فرزاد ب بپذیرد. یکی از مقامات هندی هفته پیش گفته بود که هند واردات نفت از ایران را به صورت تدریجی کاهش خواهد داد و در صورتی که پیشرفتی در اعطای قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب به شرکت هندی صورت نگیرد، واردات نفت از ایران تا میزان بیشتری کاهش خواهد یافت.
بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز در هفته جاری به تهدید هندی‌ها پاسخ داده بود. زنگنه گفته بود: نمی‌توان با زبان تهدید قرارداد نوشت و در صورتی که هند واردات نفت خود را از ایران کاهش دهد، ایران ضرری نمی‌کند، چرا که نفت ایران به اندازه کافی مشتری دارد.
وزیر نفت در حاشیه جلسه هیأت دولت در مورد تهدید هندی‌ها به کاهش واردات نفت از ایران، عنوان کرده بود: ما علاقه داریم روابط خود را با هند توسعه دهیم اما اگر آنها خرید خود را از ما کاهش دهند ما مشکلی نخواهیم داشت زیرا مشتری خود را داریم. اکنون تقاضا برای خرید نفت از ایران بیش از ظرفیت صادرات کشورمان است.
زنگنه به صراحت گفته بود که پیشنهاد هندی‌ها در مورد توسعه میدان گازی فرزاد ب قابل قبول نبود و چیزی عاید ایران، نمی‌کرد. 

در این رابطه بیشتر بخوانید: اختلافات ایران و هند بر سر چیست؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵