کد مطلب: 96105
 
رد تحریم توسط مجمع کشورهای صادرکننده گاز
چهارمین نشست سران GECF بدون روحانی و پوتین
 
چهارمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده در سانتاکروز بولیوی در حالی برگزار شد که در این نشست، روسای جمهور ایران و روسیه (برخلاف نشست قبلی که در تهران برگزار شد) شرکت نکرده بودند و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست شرکت کرده بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
چهارمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده در سانتاکروز بولیوی در حالی برگزار شد که در این نشست، روسای جمهور ایران و روسیه (برخلاف نشست قبلی که در تهران برگزار شد) شرکت نکرده بودند و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست شرکت کرده بود.
به گزارش نکونیوز، این آخرین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) بود که محمد حسین عادلی به عنوان دبیرکل این مجمع در آن حضور می‌یافت. پیش از این نماینده روسیه به عنوان جایگزین عادلی انتخاب شده بود.
دوره دبیرکلی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز دو ساله است. اما با رای کشورهای عضو این مجمع، عادلی برای دو دوره متوالی (چهار سال) به‌عنوان دبیرکل GECF خدمت کرد. دوره دبیرکلی عادلی آخر دسامبر سال جاری به پایان می‌رسد و از یکم ژانویه سال ۲۰۱۸ یوری سنتورین از روسیه دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز خواهد بود.
چهارمین نشست سران GECF بعد از نشست وزرای این مجمع در سانتاکروز بولیوی برگزار شد. در نشست سران اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری شرکت کرد. جهانگیری در این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران در این موقعیت، شرایط لازم را برای جذب سرمایه‌گذاری و فعالیت شرکت‌های بین‌المللی فراهم کرده است و تامین منافع کلیه کشورهای عضو و تحقق اهداف مجمع را هدف اصلی فعالیت‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی می‌داند و اتخاذ سیاست‌های هماهنگ و همسو را برای جلوگیری از اعمال تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه علیه هر کشوری را بیش از پیش ضروری می‌بیند.
جمهوری اسلامی ایران در این موقعیت، شرایط لازم را برای جذب سرمایه‌گذاری و فعالیت شرکت‌های بین‌المللی فراهم کرده است و تامین منافع کلیه کشورهای عضو و تحقق اهداف مجمع را هدف اصلی فعالیت‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی می‌داند و اتخاذ سیاست‌های هماهنگ و همسو را برای جلوگیری از اعمال تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه علیه هر کشوری را بیش از پیش ضروری می‌بیند.
وی افزود: برگزاری اجلاس سران مجمع از جمله فعالیت‌های برجسته است که می‌تواند در یافتن راهکارهایی مشترک برای حمایت از منافع جمعی کشورهای عضو، هماهنگی سیاست‌ها در راستای افزایش سهم گاز در سبد انرژی جهان و توسعه همکاری‌ها بین کشورهای عضو نقش‌آفرین باشد.
معاون اول رییس جمهور گفت: امروز بازار گاز طبیعی را باید یک بازار رقابتی به حساب آورد که این رقابت هم با تولیدکنندگان جدید در نقاط مختلف جهان و هم با انرژی‌های جایگزین دیگر مواجه شده است و علاوه بر آن، این بازار از دگرگونی‌های ژئوپولتیکی هم بدور نیست، دگرگونی‌هایی که در برخی موارد، موقعیت گاز را در عرصه جهانی انرژی تحت تاثیر قرار می‌دهد و امنیت بازار و موازنه عرضه و تقاضای جهانی گاز را خدشه‌دار می‌کند.
در بیانیه این دور از اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز بر لزوم افزایش همکاری کشورهای عضو و اتخاذ سیاست‎های هماهنگ برای افزایش درآمدهای ملی کشورهای عضو این مجمع از محل صادرات گاز طبیعی با توجه به چالش‎های پیش روی بازار گاز تاکید شد. از دیگرمفاد مهم این بیانیه، تاکید بر رد تحریم‎ها و لزوم اقدام‌های هماهنگ کشورها برای مقابله با اعمال تحریم‎های یکجانبه از سوی برخی کشورها برعلیه یک یا چند کشور عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز است، زیرا این موضوع امنیت عرضه گاز طبیعی را با خطر روبه‌رو می‌کند.
مجمع کشورهای صادرکننده گاز یک سازمان بین‌دولتی است که از سال ۲۰۰۱ (سال ۱۳۸۰ شمسی) و به ابتکار ایران شکل گرفت. قبل از سال ۲۰۰۷، این مجمع صرفاً جایگاهی برای بحث و تبادل نظر کشورهای عضو در مورد گاز بود و بودجه و مقر دائمی در اختیار نداشت. اما با اجلاس دوحه در سال ۲۰۰۷ و سپس اجلاس مسکو در سال ۲۰۰۸ (سال ۸۷) GECF دارای ساختار نهایی شد و اساسنامه آن به تصویب رسید.
در حال حاضر مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۱۲ عضو دارد: الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی و ونزوئلا اعضای این سازمان هستند. کشورهای عضو GECF در مجموع کنترل ۶۷ درصد ذخایر گازی دنیا را در اختیار دارند. ۶۵ درصد تجارت جهانی ال ان جی توسط این کشورها صورت می‌گیرد و ۶۳ درصد فروش گاز از طریق خط لوله نیز در اختیار این کشورهاست.
روسیه، ایران و قطر با در اختیار داشتن مجموعاً ۵۷ درصدی ذخایر گازی دنیا مهم‌ترین اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند. با این حال این سازمان نتوانسته در نقشی همچون نقش اوپک در بازار نفت، ظاهر شود و بیشتر به عنوان یک مجمع مشورتی فعالیت کرده است.
برخی کارشناسان بر این نظر بودند که مجمع کشورهای صادرکننده گاز می‌تواند جایگاه یک کارتل گازی را در بازار گاز پیدا کند. اما این امر هیچ‌گاه به تحقق نزدیک نشد و در واقع تاکنون، نام «اوپک گازی» اسم مستعار مناسبی برای مجمع کشورهای صادرکننده گاز نبوده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵