داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103450
 
اصلاح قانون مبارزه با قاچاق ارز
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی با اولویت لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موافقت کردند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۹
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی با اولویت لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موافقت کردند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، تقاضای جمعی از نمایندگان برای بررسی با اولویت لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار جلسه علنی امروز - سه شنبه - مجلس قرار گرفت.
نمایندگان نیز با 150 رای موافق، 28 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در جلسه با این تقاضا موافقت کردند و بنابراین لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار آینده مجلس قرار می گیرد.
محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی در تشریح دلایل ارایه درخواست بررسی با اولویت لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: دولت پس از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مرحله اجرا با ایراداتی روبرو شد که تصمیم به اصلاح این قانون گرفت.
وی افزود: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان مبنی بر لزوم مبارزه با پدیده شوم قاچاق کالا در کشور و اهتمام مجلس و دولت و همچنین اقدامات کارشناسی درباره لایحه از نمایندگان می خواهیم که هر چه سریع تر وارد بررسی این لایحه شوند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بررسی این لایحه در کمیسیون اقتصادی در اسفند ماه سال گذشته به پایان رسیده است، یکی از ایرادات ساختاری در برگزاری جلسات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حضور نیافتن رییس‌جمهوری و نماینده ویژه وی در این جلسات است که ما در این لایحه این ضعف‌ها را اصلاح کرده و تکالیفی را برای رییس‌جمهوری در نظر گرفته‌ایم.

** طرح تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس به کمیسیون آموزش ارجاع شد
نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز مجلس همچنین طرح یک فوریتی الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را بررسی و کلیات آن را تصویب کردند.
به دلیل مخالفت نمایندگان با جزییات این طرح، پیشنهاد جایگزین آن به رای مجلس گذاشته شد که با آن مخالفت شد.
در ادامه علی لاریجانی رییس مجلس، اخطار علیرضا سلیمی نماینده محلات در مورد بار مالی این طرح را به رای مجلس گذاشت که نمایندگان به آن رای دادند.
رییس مجلس پس از رای نمایندگان مبنی بر این که این طرح دارای بارمالی است، اعلام کرد: با توجه به تصویب کلیات این طرح و مخالفت نمایندگان با جزییات آن و پیشنهاد کمیسیون فرعی و نیاز آن به دو سوم رای نمایندگان، ارجاع مجدد این طرح به کمیسیون آموزش و تحقیقات به رای نمایندگان گذاشته می شود.
نمایندگان نیز با 125 رای موافق، 92 رای مخالف و 2 رای ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر با بازگشت این طرح به کمیسیون آموزش و تحقیقات برای بررسی مجدد موافقت کردند.

**لایحه الحاق ایران به پیمان مودت در جنوب شرقی آسیا به مجمع تشخیص رفت
نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز به بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا اعاده شده از سوی شورای نگهبان پرداختند اما بر مصوبه قبلی خود اصرار کردند و آن را برای بررسی بیشتر به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع دادند.
این لایحه اعاده شده ابتدا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بررسی شده بود که این کمیسیون نیز ر مصوبه قبلی مجلس اصرار کرد.
در این لایحه به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده شده به پیمان مودت و همکاری در جنوب شرقی آسیا مشتمل بر 20 ماده ملحق شده و اسناد الحاق را نزد امین اسناد پیمان تودیع کند.
براساس این لایحه رعایت اصول 77 و 139 قانون اساسی در اجرای این پیمان الزامی است، همچنین دولت موظف به رعایت موازین شرعی و مصالح مسلمانان از جمله در نظر گرفتن شرایط فرهنگی، اجتماعی و نحوه رفتار کشورهای متعاهد با مسلمانان است.

** طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز اصلاح شد
همچنین نمایندگان امروز مصوبه طرح ممنوعیت تبلیغات و معرفی محصولات و خدمات غیرمجاز و آسیب رسان به سلامت در رسانه ها و ارتباطات جمعی داخلی و بین المللی و فضاهای مجازی را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.
در این اصلاحیه تبصره ماده یک این مصوبه اصلاح عبارتی شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵